Viaplay udgiver dokumentar om Nicklas Bendtner

Viaplay udkommer i midten af februar med en dokumentarserie i tre afsnit om Nicklas Bendtner. Hovedpersonen selv medvirker i dokumentaren sammen med blandt andre Morten Olsen, Daniel Agger og Arsene Wenger.



Hvis du har savnet at se noget til Nicklas Bendtner, siden den tidligere landsholdsspiller indstillede sin aktive karriere, er der godt nyt. Den 36-årige celebrity kan snart opleves i en dokumentar på Viaplay.

Tirsdag oplyser Viaplay, at man har begået en dokumentarserie om Nicklas Bendtner, som får premiere på streamingtjenesten den 12. februar. Dokumentaren, som udkommer i tre afsnit, vises også på TV 3.

I dokumentaren medvirker blandt andre Morten Olsen, Ståle Solbakken og Nicklas Bendtners tidligere manager i Arsenal Arsene Wenger.

– Jeg er rigtig stolt af serien, og det har været en hård men givende proces. Jeg blev meget berørt, da jeg så resultatet, fortæller Nicklas Bendtner i en pressemeddelelse.

Det er den prisvindende instruktør Anders Koefoed, der har instrueret serien.

–  Jeg har været fascineret af Nicklas Bendtner, siden han kom frem som 16-årig, og jeg selv var i midt 20’erne. Han ramte noget i mig, og jeg elskede at følge ham. Hans direkte og flabede facon, hans kæmpe talent og hans åbenlyse brister. Jeg har tit tænkt, at han rummer alle de sider, som mange unge mænd har, bare i en ekstra høj potens.

– Jeg ser filmen som en specifik fortælling om et ungt menneske med et kæmpe talent i en hård og kynisk fodboldverden, hvor man kan blive svigtet af selv sine nærmeste. Samtidig er det en universel fortælling om at miste sin identitet og bevæge sig ud i et tomrum, uden at vide om man nogensinde lander igen, lyder det fra Anders Koefoed.

Nicklas Bendtner stoppede sin karriere ved udgangen af 2019, da hans kontrakt med FC København udløb. Som aktiv tørnede han også ud for klubber som Arsenal, Juventus og Wolfsburg og blev en stor stjerne i hele Danmark.

Det er fodboldpensionisten Nicklas Bendtner for så vidt stadig, og nu kan du altså snart komme helt tæt på ham i en ny dokumentar. 







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’