Viaplay udgiver dokumentar om Nicklas Bendtner

Viaplay udkommer i midten af februar med en dokumentarserie i tre afsnit om Nicklas Bendtner. Hovedpersonen selv medvirker i dokumentaren sammen med blandt andre Morten Olsen, Daniel Agger og Arsene Wenger.



Hvis du har savnet at se noget til Nicklas Bendtner, siden den tidligere landsholdsspiller indstillede sin aktive karriere, er der godt nyt. Den 36-årige celebrity kan snart opleves i en dokumentar på Viaplay.

Tirsdag oplyser Viaplay, at man har begået en dokumentarserie om Nicklas Bendtner, som får premiere på streamingtjenesten den 12. februar. Dokumentaren, som udkommer i tre afsnit, vises også på TV 3.

I dokumentaren medvirker blandt andre Morten Olsen, Ståle Solbakken og Nicklas Bendtners tidligere manager i Arsenal Arsene Wenger.

– Jeg er rigtig stolt af serien, og det har været en hård men givende proces. Jeg blev meget berørt, da jeg så resultatet, fortæller Nicklas Bendtner i en pressemeddelelse.

Det er den prisvindende instruktør Anders Koefoed, der har instrueret serien.

–  Jeg har været fascineret af Nicklas Bendtner, siden han kom frem som 16-årig, og jeg selv var i midt 20’erne. Han ramte noget i mig, og jeg elskede at følge ham. Hans direkte og flabede facon, hans kæmpe talent og hans åbenlyse brister. Jeg har tit tænkt, at han rummer alle de sider, som mange unge mænd har, bare i en ekstra høj potens.

– Jeg ser filmen som en specifik fortælling om et ungt menneske med et kæmpe talent i en hård og kynisk fodboldverden, hvor man kan blive svigtet af selv sine nærmeste. Samtidig er det en universel fortælling om at miste sin identitet og bevæge sig ud i et tomrum, uden at vide om man nogensinde lander igen, lyder det fra Anders Koefoed.

Nicklas Bendtner stoppede sin karriere ved udgangen af 2019, da hans kontrakt med FC København udløb. Som aktiv tørnede han også ud for klubber som Arsenal, Juventus og Wolfsburg og blev en stor stjerne i hele Danmark.

Det er fodboldpensionisten Nicklas Bendtner for så vidt stadig, og nu kan du altså snart komme helt tæt på ham i en ny dokumentar. 



Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Helt vild med Oscar Schwartau

– Det vil være fuldstændigt magisk

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Fælder hård Schmeichel-dom

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur