Viaplay udgiver dokumentar om Nicklas Bendtner

Viaplay udkommer i midten af februar med en dokumentarserie i tre afsnit om Nicklas Bendtner. Hovedpersonen selv medvirker i dokumentaren sammen med blandt andre Morten Olsen, Daniel Agger og Arsene Wenger.



Hvis du har savnet at se noget til Nicklas Bendtner, siden den tidligere landsholdsspiller indstillede sin aktive karriere, er der godt nyt. Den 36-årige celebrity kan snart opleves i en dokumentar på Viaplay.

Tirsdag oplyser Viaplay, at man har begået en dokumentarserie om Nicklas Bendtner, som får premiere på streamingtjenesten den 12. februar. Dokumentaren, som udkommer i tre afsnit, vises også på TV 3.

I dokumentaren medvirker blandt andre Morten Olsen, Ståle Solbakken og Nicklas Bendtners tidligere manager i Arsenal Arsene Wenger.

– Jeg er rigtig stolt af serien, og det har været en hård men givende proces. Jeg blev meget berørt, da jeg så resultatet, fortæller Nicklas Bendtner i en pressemeddelelse.

Det er den prisvindende instruktør Anders Koefoed, der har instrueret serien.

–  Jeg har været fascineret af Nicklas Bendtner, siden han kom frem som 16-årig, og jeg selv var i midt 20’erne. Han ramte noget i mig, og jeg elskede at følge ham. Hans direkte og flabede facon, hans kæmpe talent og hans åbenlyse brister. Jeg har tit tænkt, at han rummer alle de sider, som mange unge mænd har, bare i en ekstra høj potens.

– Jeg ser filmen som en specifik fortælling om et ungt menneske med et kæmpe talent i en hård og kynisk fodboldverden, hvor man kan blive svigtet af selv sine nærmeste. Samtidig er det en universel fortælling om at miste sin identitet og bevæge sig ud i et tomrum, uden at vide om man nogensinde lander igen, lyder det fra Anders Koefoed.

Nicklas Bendtner stoppede sin karriere ved udgangen af 2019, da hans kontrakt med FC København udløb. Som aktiv tørnede han også ud for klubber som Arsenal, Juventus og Wolfsburg og blev en stor stjerne i hele Danmark.

Det er fodboldpensionisten Nicklas Bendtner for så vidt stadig, og nu kan du altså snart komme helt tæt på ham i en ny dokumentar. 



Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten