Knap halvvejs gennem sæsonen ligger sidste sæsons oprykkere fra Viborg FF på en foreløbig andenplads. Ovenikøbet uden at have tabt en kamp siden august.
Klubbens mål er at undgå nedrykning, men anfører Jeppe Grønning erkender efter holdets 2-1-sejr over Silkeborg søndag, at han i øjeblikket har svært ved at kigge nedad i tabellen.
– Så længe vi præsterer sådan her, kigger vi kun en vej. Det kan vi jo ikke løbe fra.
– Alle kan se, at det er en god situation. I bund og grund har vi ikke skabt et større hul til syvendepladsen, selv om vi har skabt en gunstigere situation i forhold til holdene omkring os.
– Vi kan ikke løbe fra, at jo flere point vi får, og jo flere gode præstationer vi sætter sammen, des bedre ser det ud, siger Jeppe Grønning.
Med de tre point i bagagen er Viborg nu syv point foran sidste sæsons bronzevindere fra Silkeborg. Samtidig har holdet fra domkirkebyen på andenpladsen kun tre point op til FC Nordsjælland på førstepladsen.
Jacob Friis, cheftræner i Viborg, vil modsat sin anfører helst ikke kigge på klubbens nuværende position i tabellen.
– Det kan jeg sådan set godt følge ham (Jeppe Grønning, red.) i. Jeg vil så sige, at jeg kigger ikke nogen steder hen.
– Jeg kigger på de præstationer, vi sætter sammen. Så får vi som fortjent, og det kan ikke være tilfældigt over tid.
– Vi kommer ikke til at ændre på vores målsætning, før vi aktuelt kan sætte en ny. Før sæsonen havde vi nemt købt den situation, vi står i nu, siger Jacob Friis.
Kampen mod Silkeborg indeholdt flere dramatiske minutter, hvor der på blot ni minutter blev scoret et mål og brændt to straffespark.
Holdene stod for hver sin afbrænder, og efter kampen tog Silkeborgs skytte Kasper Kusk sin del af ansvaret for søndagens resultat.
– Jeg missede chancen for at bringe os foran, og det fik jo rimelig stor betydning. Det var en dyr en.
– Selvfølgelig skulle jeg score, så jeg blev en af de skyldige, siger Kasper Kusk.
Viborg skal i aktion igen på næste søndag, når holdet hjemme tager imod AGF.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
