Viborg-chef: FCM kommer til at ende i toppen

Viborg FF kan slutte over FC Midtjylland, mener anfører Jeppe Grønning efter 1-1-kampen mod rivalen.



Viborg FF fik 1-1 med fra søndagens besøg hos ærkerivalen FC Midtjylland, som sportsligt har været storebror i forholdet siden sin ankomst til Superligaen i 2000.

De grønne fra Viborg er med det uafgjorte resultat nummer tre og har seks point ned til FCM i tabellen, og anfører Jeppe Grønning ser mulighed for at holde ærkerivalen bag sig i sæsonen ud.

– Jeg tror, at de har en målsætning om, at de skal højere op. De har så stor kvalitet, at det vil være utænkeligt, at de ikke får flere point, end de har gjort hidtil.

– Vi går efter at holde et højt pointsnit, og så må vi se, hvor det efterlader os. Det vil være en kæmpe bedrift, hvis vi holder FCM bag os. Det vil være ulogisk, men vi giver det et skud. Vi er berettiget til at ligge, hvor vi gør, siger Jeppe Grønning.

Viborgs cheftræner, Jacob Friis, var knap så optimistisk i forhold til at ende over FCM på trods af den flotte sæsonstart.

– Jeg ser et FC Midtjylland-hold, som kommer til at ligge i toppen. Det er jeg ikke i tvivl om.

– Man skal passe på med at se på øjebliksbilleder. Jeg ved godt, at vi er halvvejs inde i grundspillet, men jeg forventer, at FCM er helt oppe i toppen, når det skal gøres op, siger Friis.

FCM-kaptajn Erik Sviatchenko nyder generelt lokalbragene mod Viborg og anerkender rivalens flotte sæson.

– Det er en kamp, der ligger højt. Specielt når jeg kender betydningen hos fansene. I mange år har Viborg ikke konkurreret, men nu ser vi et hold, der ligger fortjent, hvor de gør, siger forsvarsgeneralen.

Viborgs Jeppe Grønning understreger, at opgørene mod FCM er blandt sæsonens vigtigste.

– Nu har jeg ikke spillet andre store rivalopgør, men som tilskuer ser jeg kun kampen mellem FC København og Brøndby IF som større.

– Jeg siger altid til vores nye spillere, at opgøret er større end meget andet, som de har prøvet. Man finder først ud af det, når man oplever det, siger midtbanespilleren.

I næste runde af Superligaen skal FCM møde AGF på udebane, mens Viborg skal i aktion mod Lyngby Boldklub.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed