Viborg FF fik 1-1 med fra søndagens besøg hos ærkerivalen FC Midtjylland, som sportsligt har været storebror i forholdet siden sin ankomst til Superligaen i 2000.
De grønne fra Viborg er med det uafgjorte resultat nummer tre og har seks point ned til FCM i tabellen, og anfører Jeppe Grønning ser mulighed for at holde ærkerivalen bag sig i sæsonen ud.
– Jeg tror, at de har en målsætning om, at de skal højere op. De har så stor kvalitet, at det vil være utænkeligt, at de ikke får flere point, end de har gjort hidtil.
– Vi går efter at holde et højt pointsnit, og så må vi se, hvor det efterlader os. Det vil være en kæmpe bedrift, hvis vi holder FCM bag os. Det vil være ulogisk, men vi giver det et skud. Vi er berettiget til at ligge, hvor vi gør, siger Jeppe Grønning.
Viborgs cheftræner, Jacob Friis, var knap så optimistisk i forhold til at ende over FCM på trods af den flotte sæsonstart.
– Jeg ser et FC Midtjylland-hold, som kommer til at ligge i toppen. Det er jeg ikke i tvivl om.
– Man skal passe på med at se på øjebliksbilleder. Jeg ved godt, at vi er halvvejs inde i grundspillet, men jeg forventer, at FCM er helt oppe i toppen, når det skal gøres op, siger Friis.
FCM-kaptajn Erik Sviatchenko nyder generelt lokalbragene mod Viborg og anerkender rivalens flotte sæson.
– Det er en kamp, der ligger højt. Specielt når jeg kender betydningen hos fansene. I mange år har Viborg ikke konkurreret, men nu ser vi et hold, der ligger fortjent, hvor de gør, siger forsvarsgeneralen.
Viborgs Jeppe Grønning understreger, at opgørene mod FCM er blandt sæsonens vigtigste.
– Nu har jeg ikke spillet andre store rivalopgør, men som tilskuer ser jeg kun kampen mellem FC København og Brøndby IF som større.
– Jeg siger altid til vores nye spillere, at opgøret er større end meget andet, som de har prøvet. Man finder først ud af det, når man oplever det, siger midtbanespilleren.
I næste runde af Superligaen skal FCM møde AGF på udebane, mens Viborg skal i aktion mod Lyngby Boldklub.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
