Blev slagtet af FCM: På grænsen til utilgiveligt

Viborg blev pryglet hjemme mod FC Midtjylland, og hos de grønne var man trætte af egen præstation.



Viborg FF indledte søndag foråret i Superligaen med at blive udklasseret med hele 0-4 på hjemmebane mod ærkerivalerne fra FC Midtjylland.

Det store nederlag skete som konsekvens af flere store Viborg-fejl, og det gjorde ondt at se på for cheftræner Jacob Friis.

– Det var som at få et spark et vist sted. Vi blev straffet hårdt, fordi vi stod og kogte på vores egne hjørnespark, og det er på grænsen til utilgiveligt, siger Jacob Friis.

– Det handler om adfærd hos den enkelte spiller, og det var nogle tåbelige beslutninger, vi lavede. Det behøver vi ikke pakke ind. Det er spillerne også udmærket klar over.

Jacob Friis' tropper havde bolden meget, men Viborg havde svært ved at blive farlige mod gæsternes mål. Samtidig var værterne utroligt sårbare på kontraangreb, som førte til flere af midtjydernes mål.

– Der var egentlig mange ting, der fungerede okay, men vi bad selv om at få smæk, når vi lavede to blundere af den kaliber.

– Vi var fint med i kampen i den første time, men det var selvfølgelig ikke nok, siger cheftræneren.

Skuffelsen var også stor hos Viborg-anfører Jeppe Grønning. Nederlaget gjorde ondt på midtbanespilleren.

– Det var i hvert fald for dårligt, det må vi bare sige. Den gør sindssygt ondt i dag, det skal jeg ikke lægge skjul på. Det var et stort slag i ansigtet, lyder det fra Grønning.

– Vi ved, at det her var et kæmpe wake-up call, i forhold til de detaljer der afgør fodboldkampe. Det var vores egne dødbolde, de scorede på, og det må aldrig nogensinde blive farligt.

– Vi må aldrig nogensinde tabe en kamp på den måde, som vi gjorde her.

Trods nederlaget er Viborg fortsat nummer to i Superligaen med 32 point, hvilket er fire point færre end førerholdet fra FC Nordsjælland.

/ritzau/





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Vilde scener – 135 var mødt op

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning

Har droppet stor dansk transfer

Superligaen er knækket

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien – Belgien

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark