Mange danskere har i årenes løb haft enorm succes i AFC Ajax. Det kan Anton Gaaei nå at få endnu, men han skal grave sig op fra et dybt, dybt hul.
Søndagens storkamp i Holland mellem AFC Ajax og Feyenoord blev afbrudt kort inde i anden halvleg grundet uroligheder på tilskuerpladserne, og det var selvsagt dagens største katastrofe. Isolerer man begivenhederne til grønsværen, var det Anton Gaaei, der var den største katastrofe.
Den danske højre back kostede to mål i første halvleg, og så måtte han lide den tort at blive flået ud efter bare en halv time. Efterfølgende er den tidligere Viborg-spiller blevet sablet ned af både fans og eksperter. Det gælder blandt andre danske Kenneth Perez, som er benhård ved Anton Gaaei.
Det samme er Rafael van der Vaart, der samtidig fastslår, at han ikke har særligt store forventninger til Anton Gaaei i Ajax.
– Den her gut kommer fra Viborg….. Jeg har boet og spillet i Danmark, og det er altså virkelig ikke højt niveau, siger Rafael van der Vaart, der har en fortid hos Viborgs ærkerivaler fra FC Midtjylland, ifølge FC Update.
Mens mange altså skyder efter Anton Gaaei, går Ajax-træner Maurice Steijn heller ikke fri af kritik. Flere peger på, at det også er hans ansvar, at Anton Gaaei ikke præsterer. Det påpeger blandt andre den hollandske fodboldekspert Mario Been.
– Det er også en træners ansvar. Han har en spiller (Anton Gaaei, red), som bare ikke har niveauet til at spille i Ajax. Det er der i øvrigt alt for mange spillere, der ikke har. Det er man som træner nødt til at forholde sig til, fastslår Been over for ESPN.
Maurice Steijn valgte Anton Gaaei i startopstillingen frem for Devyne Rensch, og han havde simpelthen ikke andet valg, fastslår Ajax-træneren.
– Rensch var ikke fit nok til at starte, og derfor pegede jeg på Gaaei, men det er svært at bringe nye spillere ind på et hold, der præsterer dårligt, siger Maurice Steijn.
AFC Ajax har fået en katastrofal sæsonstart og er på en helt uhørt 14. plads i Æresdivisionen. Da opgøret mod Feyenoord blev afbrudt efter 52 minutter, var gæsterne foran 3-0 i Amsterdam.
LIVE
TransferLIVE: FCM afviser bud på kæmpestjerne
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
INTERVIEW