– Viborg er altså virkelig ikke højt niveau

Rafael van der Vaart fastslår, at han på intet tidspunkt har haft særligt høje forventninger til Anton Gaaei.



Mange danskere har i årenes løb haft enorm succes i AFC Ajax. Det kan Anton Gaaei nå at få endnu, men han skal grave sig op fra et dybt, dybt hul.

Søndagens storkamp i Holland mellem AFC Ajax og Feyenoord blev afbrudt kort inde i anden halvleg grundet uroligheder på tilskuerpladserne, og det var selvsagt dagens største katastrofe. Isolerer man begivenhederne til grønsværen, var det Anton Gaaei, der var den største katastrofe.

Den danske højre back kostede to mål i første halvleg, og så måtte han lide den tort at blive flået ud efter bare en halv time. Efterfølgende er den tidligere Viborg-spiller blevet sablet ned af både fans og eksperter. Det gælder blandt andre danske Kenneth Perez, som er benhård ved Anton Gaaei.

Det samme er Rafael van der Vaart, der samtidig fastslår, at han ikke har særligt store forventninger til Anton Gaaei i Ajax.

– Den her gut kommer fra Viborg….. Jeg har boet og spillet i Danmark, og det er altså virkelig ikke højt niveau, siger Rafael van der Vaart, der har en fortid hos Viborgs ærkerivaler fra FC Midtjylland, ifølge FC Update.

Mens mange altså skyder efter Anton Gaaei, går Ajax-træner Maurice Steijn heller ikke fri af kritik. Flere peger på, at det også er hans ansvar, at Anton Gaaei ikke præsterer. Det påpeger blandt andre den hollandske fodboldekspert Mario Been.

– Det er også en træners ansvar. Han har en spiller (Anton Gaaei, red), som bare ikke har niveauet til at spille i Ajax. Det er der i øvrigt alt for mange spillere, der ikke har. Det er man som træner nødt til at forholde sig til, fastslår Been over for ESPN.

Maurice Steijn valgte Anton Gaaei i startopstillingen frem for Devyne Rensch, og han havde simpelthen ikke andet valg, fastslår Ajax-træneren.

– Rensch var ikke fit nok til at starte, og derfor pegede jeg på Gaaei, men det er svært at bringe nye spillere ind på et hold, der præsterer dårligt, siger Maurice Steijn.

AFC Ajax har fået en katastrofal sæsonstart og er på en helt uhørt 14. plads i Æresdivisionen. Da opgøret mod Feyenoord blev afbrudt efter 52 minutter, var gæsterne foran 3-0 i Amsterdam. 







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afslører dansk toptræners millionløn

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent