– Viborg er altså virkelig ikke højt niveau

Rafael van der Vaart fastslår, at han på intet tidspunkt har haft særligt høje forventninger til Anton Gaaei.



Mange danskere har i årenes løb haft enorm succes i AFC Ajax. Det kan Anton Gaaei nå at få endnu, men han skal grave sig op fra et dybt, dybt hul.

Søndagens storkamp i Holland mellem AFC Ajax og Feyenoord blev afbrudt kort inde i anden halvleg grundet uroligheder på tilskuerpladserne, og det var selvsagt dagens største katastrofe. Isolerer man begivenhederne til grønsværen, var det Anton Gaaei, der var den største katastrofe.

Den danske højre back kostede to mål i første halvleg, og så måtte han lide den tort at blive flået ud efter bare en halv time. Efterfølgende er den tidligere Viborg-spiller blevet sablet ned af både fans og eksperter. Det gælder blandt andre danske Kenneth Perez, som er benhård ved Anton Gaaei.

Det samme er Rafael van der Vaart, der samtidig fastslår, at han ikke har særligt store forventninger til Anton Gaaei i Ajax.

– Den her gut kommer fra Viborg….. Jeg har boet og spillet i Danmark, og det er altså virkelig ikke højt niveau, siger Rafael van der Vaart, der har en fortid hos Viborgs ærkerivaler fra FC Midtjylland, ifølge FC Update.

Mens mange altså skyder efter Anton Gaaei, går Ajax-træner Maurice Steijn heller ikke fri af kritik. Flere peger på, at det også er hans ansvar, at Anton Gaaei ikke præsterer. Det påpeger blandt andre den hollandske fodboldekspert Mario Been.

– Det er også en træners ansvar. Han har en spiller (Anton Gaaei, red), som bare ikke har niveauet til at spille i Ajax. Det er der i øvrigt alt for mange spillere, der ikke har. Det er man som træner nødt til at forholde sig til, fastslår Been over for ESPN.

Maurice Steijn valgte Anton Gaaei i startopstillingen frem for Devyne Rensch, og han havde simpelthen ikke andet valg, fastslår Ajax-træneren.

– Rensch var ikke fit nok til at starte, og derfor pegede jeg på Gaaei, men det er svært at bringe nye spillere ind på et hold, der præsterer dårligt, siger Maurice Steijn.

AFC Ajax har fået en katastrofal sæsonstart og er på en helt uhørt 14. plads i Æresdivisionen. Da opgøret mod Feyenoord blev afbrudt efter 52 minutter, var gæsterne foran 3-0 i Amsterdam. 







EKSKLUSIVT

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Kasper Hjulmand

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Klar på chokskifte

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dybt bekymret over VM i USA

Vild stime før Danmark-brag

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Sendt hjem fra FC København-træning

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

De nye Wieghorst og Hjulmand?

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Det skal blive bedre, Isaksen!

Ser I med, Brøndby?

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Randers var tæt på – nu er han et monster

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

‘Vil du være multimillionær?’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark