Mange danskere har i årenes løb haft enorm succes i AFC Ajax. Det kan Anton Gaaei nå at få endnu, men han skal grave sig op fra et dybt, dybt hul.
Søndagens storkamp i Holland mellem AFC Ajax og Feyenoord blev afbrudt kort inde i anden halvleg grundet uroligheder på tilskuerpladserne, og det var selvsagt dagens største katastrofe. Isolerer man begivenhederne til grønsværen, var det Anton Gaaei, der var den største katastrofe.
Den danske højre back kostede to mål i første halvleg, og så måtte han lide den tort at blive flået ud efter bare en halv time. Efterfølgende er den tidligere Viborg-spiller blevet sablet ned af både fans og eksperter. Det gælder blandt andre danske Kenneth Perez, som er benhård ved Anton Gaaei.
Det samme er Rafael van der Vaart, der samtidig fastslår, at han ikke har særligt store forventninger til Anton Gaaei i Ajax.
– Den her gut kommer fra Viborg….. Jeg har boet og spillet i Danmark, og det er altså virkelig ikke højt niveau, siger Rafael van der Vaart, der har en fortid hos Viborgs ærkerivaler fra FC Midtjylland, ifølge FC Update.
Mens mange altså skyder efter Anton Gaaei, går Ajax-træner Maurice Steijn heller ikke fri af kritik. Flere peger på, at det også er hans ansvar, at Anton Gaaei ikke præsterer. Det påpeger blandt andre den hollandske fodboldekspert Mario Been.
– Det er også en træners ansvar. Han har en spiller (Anton Gaaei, red), som bare ikke har niveauet til at spille i Ajax. Det er der i øvrigt alt for mange spillere, der ikke har. Det er man som træner nødt til at forholde sig til, fastslår Been over for ESPN.
Maurice Steijn valgte Anton Gaaei i startopstillingen frem for Devyne Rensch, og han havde simpelthen ikke andet valg, fastslår Ajax-træneren.
– Rensch var ikke fit nok til at starte, og derfor pegede jeg på Gaaei, men det er svært at bringe nye spillere ind på et hold, der præsterer dårligt, siger Maurice Steijn.
AFC Ajax har fået en katastrofal sæsonstart og er på en helt uhørt 14. plads i Æresdivisionen. Da opgøret mod Feyenoord blev afbrudt efter 52 minutter, var gæsterne foran 3-0 i Amsterdam.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT