Viborg FF – AGF

AGF er dalet i niveau med tre uafgjorte i streg efter en ellers fantastisk start på sæsonen. Finder De ''Hvii’e'' tilbage på sejrssporet ude mod Viborg søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV2

Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsens mandskab kom til sidste weekends lokalbrag mod FC Midtjylland i forrygende form med syv kampe uden nederlag i alle turneringer, men stimen nåede sin ende i en af sæsonens vigtigste kampe.

Magnus Westergaard sørgede ellers for en tidlig føring i første halvleg, men da lokalrivalerne først skruede op for dampen, var der intet at stille op, og 3-1 nederlaget var helt på sin plads.

Der er ikke et hold i Superligaen, som Viborg hellere vil besejre, men isoleret set er det selvfølgelig ingen katastrofe at tabe til rækkens klart bedste hold. 

Især når man tænker på, at formkurven ellers har været støt opadgående.

Viborg har været flittigt scorende indtil videre med 21 mål i 10 kampe, og hvis de på et tidspunkt også får styr på de bagerste geledder, er der håb om en placering i Mesterskabsspillet.

Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.

AGF:
‘’De Hvii’e’’ er gået lidt i stå efter en ellers fuldkommen fremragende start på sæsonen.

I de tre seneste kampe er det blot blevet til uafgjort mod Silkeborg, Lyngby og Randers, og selvom det selvfølgelig er fint at hive point i land, når man ikke rammer topniveau, så må AGF efterhånden tørste efter at smage sejrens sødme igen.

Uwe Röslers tropper står noteret for kun et enkelt nederlag i 10 kampe, og holder sig fortsat godt til i toppen, men som FC Midtjylland buldrer derudaf, skal skuden vendes hurtigst muligt for at holde snor i førstepladsen.

AGF har måttet undvære Gift Links i de tre seneste kampe, og fraværet af den giftige sydafrikaner virker til at have ramt det offensive output mere end man kunne have forestillet sig. Nu kan AGF dog glæde sig over, at Links igen er med.

Foruden Links må Rösler også se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto, Leopold Wahlstedt og Henrik Dalsgaard.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Junior, Jensen

AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech

Dom:
Gassen er gået af ballonen hos AGF, som har slidt med det i de tre seneste kampe, og derfor ligner søndagens opgave mod Viborg heller ikke en helt nem opgave.

Hjemmeholdet har været i kraftig bedring på det seneste, hvor offensiven virkelig er begyndt at ramme niveau, men er omvendt stadig til at tale med defensivt.

Underholdende affære i vente i Viborg. 2-2. 

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano



Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Stort medie fremhæver FCM-flop

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Legende med chokmelding

Her er prisen på Skov Olsen

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft