Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV2
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsens mandskab kom til sidste weekends lokalbrag mod FC Midtjylland i forrygende form med syv kampe uden nederlag i alle turneringer, men stimen nåede sin ende i en af sæsonens vigtigste kampe.
Magnus Westergaard sørgede ellers for en tidlig føring i første halvleg, men da lokalrivalerne først skruede op for dampen, var der intet at stille op, og 3-1 nederlaget var helt på sin plads.
Der er ikke et hold i Superligaen, som Viborg hellere vil besejre, men isoleret set er det selvfølgelig ingen katastrofe at tabe til rækkens klart bedste hold.
Især når man tænker på, at formkurven ellers har været støt opadgående.
Viborg har været flittigt scorende indtil videre med 21 mål i 10 kampe, og hvis de på et tidspunkt også får styr på de bagerste geledder, er der håb om en placering i Mesterskabsspillet.
Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er gået lidt i stå efter en ellers fuldkommen fremragende start på sæsonen.
I de tre seneste kampe er det blot blevet til uafgjort mod Silkeborg, Lyngby og Randers, og selvom det selvfølgelig er fint at hive point i land, når man ikke rammer topniveau, så må AGF efterhånden tørste efter at smage sejrens sødme igen.
Uwe Röslers tropper står noteret for kun et enkelt nederlag i 10 kampe, og holder sig fortsat godt til i toppen, men som FC Midtjylland buldrer derudaf, skal skuden vendes hurtigst muligt for at holde snor i førstepladsen.
AGF har måttet undvære Gift Links i de tre seneste kampe, og fraværet af den giftige sydafrikaner virker til at have ramt det offensive output mere end man kunne have forestillet sig. Nu kan AGF dog glæde sig over, at Links igen er med.
Foruden Links må Rösler også se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto, Leopold Wahlstedt og Henrik Dalsgaard.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Junior, Jensen
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech
Dom:
Gassen er gået af ballonen hos AGF, som har slidt med det i de tre seneste kampe, og derfor ligner søndagens opgave mod Viborg heller ikke en helt nem opgave.
Hjemmeholdet har været i kraftig bedring på det seneste, hvor offensiven virkelig er begyndt at ramme niveau, men er omvendt stadig til at tale med defensivt.
Underholdende affære i vente i Viborg. 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
