Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV2
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsens mandskab kom til sidste weekends lokalbrag mod FC Midtjylland i forrygende form med syv kampe uden nederlag i alle turneringer, men stimen nåede sin ende i en af sæsonens vigtigste kampe.
Magnus Westergaard sørgede ellers for en tidlig føring i første halvleg, men da lokalrivalerne først skruede op for dampen, var der intet at stille op, og 3-1 nederlaget var helt på sin plads.
Der er ikke et hold i Superligaen, som Viborg hellere vil besejre, men isoleret set er det selvfølgelig ingen katastrofe at tabe til rækkens klart bedste hold.
Især når man tænker på, at formkurven ellers har været støt opadgående.
Viborg har været flittigt scorende indtil videre med 21 mål i 10 kampe, og hvis de på et tidspunkt også får styr på de bagerste geledder, er der håb om en placering i Mesterskabsspillet.
Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er gået lidt i stå efter en ellers fuldkommen fremragende start på sæsonen.
I de tre seneste kampe er det blot blevet til uafgjort mod Silkeborg, Lyngby og Randers, og selvom det selvfølgelig er fint at hive point i land, når man ikke rammer topniveau, så må AGF efterhånden tørste efter at smage sejrens sødme igen.
Uwe Röslers tropper står noteret for kun et enkelt nederlag i 10 kampe, og holder sig fortsat godt til i toppen, men som FC Midtjylland buldrer derudaf, skal skuden vendes hurtigst muligt for at holde snor i førstepladsen.
AGF har måttet undvære Gift Links i de tre seneste kampe, og fraværet af den giftige sydafrikaner virker til at have ramt det offensive output mere end man kunne have forestillet sig. Nu kan AGF dog glæde sig over, at Links igen er med.
Foruden Links må Rösler også se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto, Leopold Wahlstedt og Henrik Dalsgaard.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Junior, Jensen
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech
Dom:
Gassen er gået af ballonen hos AGF, som har slidt med det i de tre seneste kampe, og derfor ligner søndagens opgave mod Viborg heller ikke en helt nem opgave.
Hjemmeholdet har været i kraftig bedring på det seneste, hvor offensiven virkelig er begyndt at ramme niveau, men er omvendt stadig til at tale med defensivt.
Underholdende affære i vente i Viborg. 2-2.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.70 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
