Viborg FF – Brøndby IF

Brøndby sluttede 23/24 af med at smide guldet på hjemmebane i sidste spillerunde. Mon de er klar til at rejse sig mod Viborg søndag aften?



Kampfakta:
Kampstart:
Søndag klokken 18:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3+

Holdnyt:
Viborg FF:
Det stak aldrig helt af for Viborg i seneste sæson, men det var godt nok også svært at leve op til den flotte og overraskende fjerdeplads fra 22/23.

En lignende placering kom midtjyderne ikke tæt på, da de efter et undervældende efterår, måtte tage til takke med en plads i nedrykningsspillet, hvor de startede ud med kun fire point ned til Vejle under stregen.

Nedrykningen kom til gengæld aldrig rigtig tæt på efter en glimrende afslutning på sæsonen, hvor Viborg sammen med Randers hurtigt viste sig bedre end de resterende hold i rækkens nedre halvdel.

Jakob Poulsen overtog roret fra Jacob Friis lige inden årsskiftet, og fik en hård start med blandede resultater, men i løbet af foråret viste holdet i glimt spillemæssig forbedring, hvorfor det ikke er helt urealistisk, at de kan byde sig til i kampen om en top-seks placering.

Transferaktiviteten har ikke været voldsom i Viborg indtil videre, men der er dog sket lidt.

Målmand Mantl er fortid i klubben efter endt lejeophold, mens vigtige og rutinerede Bonde er skiftet til OB.

Derudover er Isak Jensen hentet til på en permanent kontrakt efter et stærkt lejeophold i sidste sæson, og så er der hentet nye, friske og hurtige ben til offensiven i form af Charly Nouck, som kommer til fra OB.

Mads Søndergaard og Martin Agnarsson er ude med skader.

Brøndby IF:
Der var linet op til den helt store guldfest, da Brøndby i seneste sæsons sidste kamp, kunne vinde det danske mesterskab på hjemmebane mod AGF.

På et propfyldt Brøndby Stadion skulle ’’Drengene fra Vestegnen’’ som minimum bare matche FC Midtjyllands resultat mod Silkeborg, men det skulle vise sig nemmere sagt end gjort.

Den vanvittige guldkamp i 23/24 endte med en lige så vanvittig sidste spillerunde, hvor Brøndby smed en tidlig føring og endte med at tabe 3-2, mens FC Midtjylland til gengæld fik vendt 0-2 til 3-3. Lige akkurat nok til at snuppe førstepladsen for næsen af Brøndby.

Gigantisk mavepuster for Jesper Sørensen, spillerne og alle de blå-gule fans på og omkring stadion.

Nu er spørgsmålet, om de alle har lagt skuffelsen bag sig, vasket tavlen ren, og igen er klar til at gribe ud efter Superliga-guldet?

Udover Superliga byder sæsonen også på muligheden for at spille sig i Conference League, og allerede i næste uge venter første kvalifikationskamp.

Til en start er det samme stamme af spillere, der sluttede seneste sæson, som stiller til start i den nye. Udover købet af Patrick Pentz, som var på leje med stor succes i sidste sæson, har det nemlig været småt med transferaktiviteten indtil videre.

Mathias Kvistgaarden har døjet med knæproblemer i opstarten, men er udtaget til opgøret. 

Derimod døjer Frederik Alves og Marko Divkovic fortsat med skader, ligesom Kevin Mensah er blevet opereret og må undværes på ubestemt tid. Nicolai Vallys har samtidig pådraget sig en skade op til kampen og sidder ude.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Westergaard – Vester, Ementa, Serginho

Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Wass, Bischoff – Bundgaard, Suzuki – Omijuanfo

Dom:
Når man som Brøndby var millimeter fra at ende som dansk mester i sidste sæson, indtager man selvfølgelig også favoritrollen mod Viborg.

Det betyder dog ikke, at det bliver en nem opgave at stikke afsted med alle tre point.

Viborg kommer til opgøret ovenpå et par fine testkampe, og Brøndby har ikke haft det helt nemt de seneste gange, de har gæstet Energi Viborg Arena.

I 22/23’s to kampe på samme bane endte det 0-0 og 1-1, og i sidste sæson snuppede Brøndby først sejren i kampens allersidste sekund.  

Jævnbyrdig affære i vente. 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.55 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Viborg FF – AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Han fik et lortetilbud fra OB



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Roser Superliga-træners søn

Hvad f….. sker der Tullberg?

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Spotpris – så billig er Højbjerg

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Jakob Poulsen med dyster melding

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Blandt dette årtusindes bedste

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF

Højlund stjæler overskrifter

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

OB – FC Fredericia

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG