Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. kom haltende ud til den nye sæson med tre nederlag i de første fire kampe, og hele 12 indkasserede scoringer undervejs.
Siden er det til gengæld gået støt opad for Viborg, der har fået sat en lille prop i den gavmilde defensiv, og nu er oppe på fem kampe i streg uden nederlag på tværs af turneringer. Heriblandt tre sejre, og en godkendt uafgjort i Parken mod FCK.
Værterne kommer lige fra en sejr på hele 5-0 over Vejle, og bedømt på cifrene lyder det måske som om, at midtjyderne spillede en fuldkommen blændende fodboldkamp, men det var ikke engang tilfældet.
Opgøret var præget af den ene stor fejl efter den anden, og heldigvis for Viborg, var det Vejle, som tegnede sig for de fleste af dem.
Offensiven bed godt fra sig på de mange chancer, som den gavmilde Vejle-defensiv gav fra sig, og med scoringer fra blandt andre Isak Jensen, Serginho og Anosike Ementa, må der være godt med selvtillid i tanken hos hjemmeholdet, der efter en god periode kan begynde at kigge opad i tabellen.
Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.
FC Nordsjælland:
Farum-klubben har traditionen tro sagt farvel til en del profiler over sommeren, og det begynder efterhånden at kunne ses på banen.
Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman stod for en stor del af den offensive uforudsigelighed i sidste sæson, og når Harder, Antman, Villadsen og Frese tilmed også er draget videre i karrieren, er det ikke så underligt, at der mangler snert i FCN-offensiven.
Jens Olsens tropper er som altid dominerende på bolden, men de kæmper med at omsætte boldbesiddelsen til mål og chancer. Udmærket illustreret ved 1-1 mod både Lyngby og Randers i to af de seneste tre hjemmekampe.
Nordsjællænderne står kun noteret for én sejr i de seneste fem kampe, og senest var de noget heldige med at få point med fra opgøret mod Randers efter en udligning i de døende sekunder af Tverskov.
Gæsterne nåede lige akkurat at snuse til guldkampen i sidste sæson, men i denne omgang ser det ud til, at de får nok at gøre med bare at sikre en plads i Mesterskabsspillet.
Kian Hansen udgik med en skade mod Randers og forventes ikke klar til dette opgør.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Tverskov, Hey, Svensson – Hansen, Brink, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Der er god grund til at tro på gang i målscoringen, når Viborg og FC Nordsjælland fredag åbner niende spillerunde.
Midtjyderne kommer med masser af selvtillid i tanken efter 11 scoringer i de seneste tre kampe, mens sidste weekends kamp mod Vejle til gengæld gav prøver på, at defensiven endnu ikke står snorlige.
FC Nordsjælland har ikke helt nemt ved at lirke lavtstående mandskaber op, men så er det jo godt, at Viborg hjertens gerne vil være på bolden og også ofrer offensivt.
Seneste opgør på samme bane endte 2-3, og endnu en målfest virker ikke helt væk fra skiven.
2-2.
Spilforslag:
Over 3 mål (AH) til odds 1.98 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT