Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. kom haltende ud til den nye sæson med tre nederlag i de første fire kampe, og hele 12 indkasserede scoringer undervejs.
Siden er det til gengæld gået støt opad for Viborg, der har fået sat en lille prop i den gavmilde defensiv, og nu er oppe på fem kampe i streg uden nederlag på tværs af turneringer. Heriblandt tre sejre, og en godkendt uafgjort i Parken mod FCK.
Værterne kommer lige fra en sejr på hele 5-0 over Vejle, og bedømt på cifrene lyder det måske som om, at midtjyderne spillede en fuldkommen blændende fodboldkamp, men det var ikke engang tilfældet.
Opgøret var præget af den ene stor fejl efter den anden, og heldigvis for Viborg, var det Vejle, som tegnede sig for de fleste af dem.
Offensiven bed godt fra sig på de mange chancer, som den gavmilde Vejle-defensiv gav fra sig, og med scoringer fra blandt andre Isak Jensen, Serginho og Anosike Ementa, må der være godt med selvtillid i tanken hos hjemmeholdet, der efter en god periode kan begynde at kigge opad i tabellen.
Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.
FC Nordsjælland:
Farum-klubben har traditionen tro sagt farvel til en del profiler over sommeren, og det begynder efterhånden at kunne ses på banen.
Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman stod for en stor del af den offensive uforudsigelighed i sidste sæson, og når Harder, Antman, Villadsen og Frese tilmed også er draget videre i karrieren, er det ikke så underligt, at der mangler snert i FCN-offensiven.
Jens Olsens tropper er som altid dominerende på bolden, men de kæmper med at omsætte boldbesiddelsen til mål og chancer. Udmærket illustreret ved 1-1 mod både Lyngby og Randers i to af de seneste tre hjemmekampe.
Nordsjællænderne står kun noteret for én sejr i de seneste fem kampe, og senest var de noget heldige med at få point med fra opgøret mod Randers efter en udligning i de døende sekunder af Tverskov.
Gæsterne nåede lige akkurat at snuse til guldkampen i sidste sæson, men i denne omgang ser det ud til, at de får nok at gøre med bare at sikre en plads i Mesterskabsspillet.
Kian Hansen udgik med en skade mod Randers og forventes ikke klar til dette opgør.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Tverskov, Hey, Svensson – Hansen, Brink, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Der er god grund til at tro på gang i målscoringen, når Viborg og FC Nordsjælland fredag åbner niende spillerunde.
Midtjyderne kommer med masser af selvtillid i tanken efter 11 scoringer i de seneste tre kampe, mens sidste weekends kamp mod Vejle til gengæld gav prøver på, at defensiven endnu ikke står snorlige.
FC Nordsjælland har ikke helt nemt ved at lirke lavtstående mandskaber op, men så er det jo godt, at Viborg hjertens gerne vil være på bolden og også ofrer offensivt.
Seneste opgør på samme bane endte 2-3, og endnu en målfest virker ikke helt væk fra skiven.
2-2.
Spilforslag:
Over 3 mål (AH) til odds 1.98 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER