Viborg FF – FC Nordsjælland

Viborg er begyndt at røre på sig og kommer med masser af selvtillid i bagagen efter 5-0 sejren over Vejle senest. Fortsætter den opadgående formkurve hjemme mod FC Nordsjælland fredag?



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
 
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. kom haltende ud til den nye sæson med tre nederlag i de første fire kampe, og hele 12 indkasserede scoringer undervejs.

Siden er det til gengæld gået støt opad for Viborg, der har fået sat en lille prop i den gavmilde defensiv, og nu er oppe på fem kampe i streg uden nederlag på tværs af turneringer. Heriblandt tre sejre, og en godkendt uafgjort i Parken mod FCK.

Værterne kommer lige fra en sejr på hele 5-0 over Vejle, og bedømt på cifrene lyder det måske som om, at midtjyderne spillede en fuldkommen blændende fodboldkamp, men det var ikke engang tilfældet.

Opgøret var præget af den ene stor fejl efter den anden, og heldigvis for Viborg, var det Vejle, som tegnede sig for de fleste af dem.

Offensiven bed godt fra sig på de mange chancer, som den gavmilde Vejle-defensiv gav fra sig, og med scoringer fra blandt andre Isak Jensen, Serginho og Anosike Ementa, må der være godt med selvtillid i tanken hos hjemmeholdet, der efter en god periode kan begynde at kigge opad i tabellen.

Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.

FC Nordsjælland:
Farum-klubben har traditionen tro sagt farvel til en del profiler over sommeren, og det begynder efterhånden at kunne ses på banen.

Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman stod for en stor del af den offensive uforudsigelighed i sidste sæson, og når Harder, Antman, Villadsen og Frese tilmed også er draget videre i karrieren, er det ikke så underligt, at der mangler snert i FCN-offensiven.

Jens Olsens tropper er som altid dominerende på bolden, men de kæmper med at omsætte boldbesiddelsen til mål og chancer. Udmærket illustreret ved 1-1 mod både Lyngby og Randers i to af de seneste tre hjemmekampe. 

Nordsjællænderne står kun noteret for én sejr i de seneste fem kampe, og senest var de noget heldige med at få point med fra opgøret mod Randers efter en udligning i de døende sekunder af Tverskov.

Gæsterne nåede lige akkurat at snuse til guldkampen i sidste sæson, men i denne omgang ser det ud til, at de får nok at gøre med bare at sikre en plads i Mesterskabsspillet. 

Kian Hansen udgik med en skade mod Randers og forventes ikke klar til dette opgør.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen

FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Tverskov, Hey, Svensson – Hansen, Brink, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Dom:
Der er god grund til at tro på gang i målscoringen, når Viborg og FC Nordsjælland fredag åbner niende spillerunde.

Midtjyderne kommer med masser af selvtillid i tanken efter 11 scoringer i de seneste tre kampe, mens sidste weekends kamp mod Vejle til gengæld gav prøver på, at defensiven endnu ikke står snorlige. 

FC Nordsjælland har ikke helt nemt ved at lirke lavtstående mandskaber op, men så er det jo godt, at Viborg hjertens gerne vil være på bolden og også ofrer offensivt. 

Seneste opgør på samme bane endte 2-3, og endnu en målfest virker ikke helt væk fra skiven.

2-2.

Spilforslag:
Over 3 mål (AH) til odds 1.98 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Nu flytter anfører til Danmark

Riemer melder stjerne klar



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Helt på røven over Victor Froholdt

Klar besked til danske debutanter

Senegal har appelleret vild dom

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Sigter 32 personer for matchfixing

Divisionsforeningen med markant udmelding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Av, FCK! Her er de værst af alle

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori