Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. kom haltende ud til den nye sæson med tre nederlag i de første fire kampe, og hele 12 indkasserede scoringer undervejs.
Siden er det til gengæld gået støt opad for Viborg, der har fået sat en lille prop i den gavmilde defensiv, og nu er oppe på fem kampe i streg uden nederlag på tværs af turneringer. Heriblandt tre sejre, og en godkendt uafgjort i Parken mod FCK.
Værterne kommer lige fra en sejr på hele 5-0 over Vejle, og bedømt på cifrene lyder det måske som om, at midtjyderne spillede en fuldkommen blændende fodboldkamp, men det var ikke engang tilfældet.
Opgøret var præget af den ene stor fejl efter den anden, og heldigvis for Viborg, var det Vejle, som tegnede sig for de fleste af dem.
Offensiven bed godt fra sig på de mange chancer, som den gavmilde Vejle-defensiv gav fra sig, og med scoringer fra blandt andre Isak Jensen, Serginho og Anosike Ementa, må der være godt med selvtillid i tanken hos hjemmeholdet, der efter en god periode kan begynde at kigge opad i tabellen.
Zan Zalatel og Sofus Berger sidder igen ude med skader.
FC Nordsjælland:
Farum-klubben har traditionen tro sagt farvel til en del profiler over sommeren, og det begynder efterhånden at kunne ses på banen.
Andreas Schjelderup og Ibrahim Osman stod for en stor del af den offensive uforudsigelighed i sidste sæson, og når Harder, Antman, Villadsen og Frese tilmed også er draget videre i karrieren, er det ikke så underligt, at der mangler snert i FCN-offensiven.
Jens Olsens tropper er som altid dominerende på bolden, men de kæmper med at omsætte boldbesiddelsen til mål og chancer. Udmærket illustreret ved 1-1 mod både Lyngby og Randers i to af de seneste tre hjemmekampe.
Nordsjællænderne står kun noteret for én sejr i de seneste fem kampe, og senest var de noget heldige med at få point med fra opgøret mod Randers efter en udligning i de døende sekunder af Tverskov.
Gæsterne nåede lige akkurat at snuse til guldkampen i sidste sæson, men i denne omgang ser det ud til, at de får nok at gøre med bare at sikre en plads i Mesterskabsspillet.
Kian Hansen udgik med en skade mod Randers og forventes ikke klar til dette opgør.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Bürgy, Radic, Anyembe – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Tverskov, Hey, Svensson – Hansen, Brink, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli
Dom:
Der er god grund til at tro på gang i målscoringen, når Viborg og FC Nordsjælland fredag åbner niende spillerunde.
Midtjyderne kommer med masser af selvtillid i tanken efter 11 scoringer i de seneste tre kampe, mens sidste weekends kamp mod Vejle til gengæld gav prøver på, at defensiven endnu ikke står snorlige.
FC Nordsjælland har ikke helt nemt ved at lirke lavtstående mandskaber op, men så er det jo godt, at Viborg hjertens gerne vil være på bolden og også ofrer offensivt.
Seneste opgør på samme bane endte 2-3, og endnu en målfest virker ikke helt væk fra skiven.
2-2.
Spilforslag:
Over 3 mål (AH) til odds 1.98 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER