Viborg FF investerer i nye faciliteter

Viborg FF investerer i nye træningsfaciliteter.



Viborg FF har vokseværk.

Klubben fra domkirkebyen investerer nemlig nu i et nyt og større træningsanlæg, der skal stå klar i 2026. 

Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

De nye faciliteter skal bygges på et areal på cirka 100.000 kvadratmeter og skal være med til at sikre den positive udvikling i både den professionelle afdeling og foreningen, skriver Viborg. 

– Det er med stolthed, at vi i dag kan offentliggøre, at beslutningen om at investere i nye faciliteter nu er truffet. Vi vil løfte Viborg FF til et nyt niveau, og det skal de nye faciliteter hjælpe os med at opnå. Vi står på et stærkt fundament og har i de seneste år foretaget flere investeringer i vores talentakademi og i administrationen for at løfte klubben, men vi må indse, at vores nuværende lokation ikke længere kan rumme vores ambitioner, siger administrerende direktør Morten Jensen.

Også i amatørafdelingen jubler man over den nye investering. 

– Vi ser det som en naturlig udvikling med de ambitioner, der både er hos os og hos den professionelle afdeling. Vi har de seneste år oplevet enorm medlemstilvækst, der gør, at vi allerede nu har udfordringer med kapaciteten, og samtidig er der større og større krav og forventninger til faciliteterne i professionel fodbold. Derfor ser vi beslutningen som en mulighed for, at både foreningen og de professionelle kan udvikle sig positivt fremover, siger formand for amatørafdelingen i Viborg, Henrik Eriksen.

Viborg har indtil nu haft træningsanlæg ved Rughavevej. Her vil U15, U14 og U13 i VFF Talent stadig have sin daglige gang, mens administrationen, førsteholdstruppen, U19 og U17 flytter ind i de nye faciliteter, skriver Viborg på sin hjemmeside.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’