Viborg FF har vokseværk.
Klubben fra domkirkebyen investerer nemlig nu i et nyt og større træningsanlæg, der skal stå klar i 2026.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
De nye faciliteter skal bygges på et areal på cirka 100.000 kvadratmeter og skal være med til at sikre den positive udvikling i både den professionelle afdeling og foreningen, skriver Viborg.
– Det er med stolthed, at vi i dag kan offentliggøre, at beslutningen om at investere i nye faciliteter nu er truffet. Vi vil løfte Viborg FF til et nyt niveau, og det skal de nye faciliteter hjælpe os med at opnå. Vi står på et stærkt fundament og har i de seneste år foretaget flere investeringer i vores talentakademi og i administrationen for at løfte klubben, men vi må indse, at vores nuværende lokation ikke længere kan rumme vores ambitioner, siger administrerende direktør Morten Jensen.
Også i amatørafdelingen jubler man over den nye investering.
– Vi ser det som en naturlig udvikling med de ambitioner, der både er hos os og hos den professionelle afdeling. Vi har de seneste år oplevet enorm medlemstilvækst, der gør, at vi allerede nu har udfordringer med kapaciteten, og samtidig er der større og større krav og forventninger til faciliteterne i professionel fodbold. Derfor ser vi beslutningen som en mulighed for, at både foreningen og de professionelle kan udvikle sig positivt fremover, siger formand for amatørafdelingen i Viborg, Henrik Eriksen.
Viborg har indtil nu haft træningsanlæg ved Rughavevej. Her vil U15, U14 og U13 i VFF Talent stadig have sin daglige gang, mens administrationen, førsteholdstruppen, U19 og U17 flytter ind i de nye faciliteter, skriver Viborg på sin hjemmeside.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
England – Argentina
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
AVIS