Viborg FF har vokseværk.
Klubben fra domkirkebyen investerer nemlig nu i et nyt og større træningsanlæg, der skal stå klar i 2026.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
De nye faciliteter skal bygges på et areal på cirka 100.000 kvadratmeter og skal være med til at sikre den positive udvikling i både den professionelle afdeling og foreningen, skriver Viborg.
– Det er med stolthed, at vi i dag kan offentliggøre, at beslutningen om at investere i nye faciliteter nu er truffet. Vi vil løfte Viborg FF til et nyt niveau, og det skal de nye faciliteter hjælpe os med at opnå. Vi står på et stærkt fundament og har i de seneste år foretaget flere investeringer i vores talentakademi og i administrationen for at løfte klubben, men vi må indse, at vores nuværende lokation ikke længere kan rumme vores ambitioner, siger administrerende direktør Morten Jensen.
Også i amatørafdelingen jubler man over den nye investering.
– Vi ser det som en naturlig udvikling med de ambitioner, der både er hos os og hos den professionelle afdeling. Vi har de seneste år oplevet enorm medlemstilvækst, der gør, at vi allerede nu har udfordringer med kapaciteten, og samtidig er der større og større krav og forventninger til faciliteterne i professionel fodbold. Derfor ser vi beslutningen som en mulighed for, at både foreningen og de professionelle kan udvikle sig positivt fremover, siger formand for amatørafdelingen i Viborg, Henrik Eriksen.
Viborg har indtil nu haft træningsanlæg ved Rughavevej. Her vil U15, U14 og U13 i VFF Talent stadig have sin daglige gang, mens administrationen, førsteholdstruppen, U19 og U17 flytter ind i de nye faciliteter, skriver Viborg på sin hjemmeside.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Uruguay slider sig til uafgjort
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
OPTAKT