Viborg FF investerer i nye faciliteter

Viborg FF investerer i nye træningsfaciliteter.



Viborg FF har vokseværk.

Klubben fra domkirkebyen investerer nemlig nu i et nyt og større træningsanlæg, der skal stå klar i 2026. 

Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

De nye faciliteter skal bygges på et areal på cirka 100.000 kvadratmeter og skal være med til at sikre den positive udvikling i både den professionelle afdeling og foreningen, skriver Viborg. 

– Det er med stolthed, at vi i dag kan offentliggøre, at beslutningen om at investere i nye faciliteter nu er truffet. Vi vil løfte Viborg FF til et nyt niveau, og det skal de nye faciliteter hjælpe os med at opnå. Vi står på et stærkt fundament og har i de seneste år foretaget flere investeringer i vores talentakademi og i administrationen for at løfte klubben, men vi må indse, at vores nuværende lokation ikke længere kan rumme vores ambitioner, siger administrerende direktør Morten Jensen.

Også i amatørafdelingen jubler man over den nye investering. 

– Vi ser det som en naturlig udvikling med de ambitioner, der både er hos os og hos den professionelle afdeling. Vi har de seneste år oplevet enorm medlemstilvækst, der gør, at vi allerede nu har udfordringer med kapaciteten, og samtidig er der større og større krav og forventninger til faciliteterne i professionel fodbold. Derfor ser vi beslutningen som en mulighed for, at både foreningen og de professionelle kan udvikle sig positivt fremover, siger formand for amatørafdelingen i Viborg, Henrik Eriksen.

Viborg har indtil nu haft træningsanlæg ved Rughavevej. Her vil U15, U14 og U13 i VFF Talent stadig have sin daglige gang, mens administrationen, førsteholdstruppen, U19 og U17 flytter ind i de nye faciliteter, skriver Viborg på sin hjemmeside.







LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Jess Thorup fyret

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Vildt transferrygte skydes ned

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Dansker vil væk fra RB Salzburg

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Der er al mulig grund til bekymring

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner