Viborg FF investerer i nye faciliteter

Viborg FF investerer i nye træningsfaciliteter.



Viborg FF har vokseværk.

Klubben fra domkirkebyen investerer nemlig nu i et nyt og større træningsanlæg, der skal stå klar i 2026. 

Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

De nye faciliteter skal bygges på et areal på cirka 100.000 kvadratmeter og skal være med til at sikre den positive udvikling i både den professionelle afdeling og foreningen, skriver Viborg. 

– Det er med stolthed, at vi i dag kan offentliggøre, at beslutningen om at investere i nye faciliteter nu er truffet. Vi vil løfte Viborg FF til et nyt niveau, og det skal de nye faciliteter hjælpe os med at opnå. Vi står på et stærkt fundament og har i de seneste år foretaget flere investeringer i vores talentakademi og i administrationen for at løfte klubben, men vi må indse, at vores nuværende lokation ikke længere kan rumme vores ambitioner, siger administrerende direktør Morten Jensen.

Også i amatørafdelingen jubler man over den nye investering. 

– Vi ser det som en naturlig udvikling med de ambitioner, der både er hos os og hos den professionelle afdeling. Vi har de seneste år oplevet enorm medlemstilvækst, der gør, at vi allerede nu har udfordringer med kapaciteten, og samtidig er der større og større krav og forventninger til faciliteterne i professionel fodbold. Derfor ser vi beslutningen som en mulighed for, at både foreningen og de professionelle kan udvikle sig positivt fremover, siger formand for amatørafdelingen i Viborg, Henrik Eriksen.

Viborg har indtil nu haft træningsanlæg ved Rughavevej. Her vil U15, U14 og U13 i VFF Talent stadig have sin daglige gang, mens administrationen, førsteholdstruppen, U19 og U17 flytter ind i de nye faciliteter, skriver Viborg på sin hjemmeside.





VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Brøler sender Mexico videre

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Skotland – Marokko

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Her er AGF’s Champions League-modstander