Viborg FF – OB

OB er tvunget til sejr mod Viborg, hvis de skal have nogen som helst chance for at sikre overlevelse i Superligaen. Midtjyderne jagter til gengæld syvendepladsen, og har næppe tænkt at gi' sig uden kamp. Får vi en vinder på Energi Viborg Arena?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Viborg FF:
Sæsonens sidste spillerunde løber af stablen lørdag og søndag, og der er fortsat masser af spænding i stort set alle afkroge af Superligaen.

Viborg kæmper for den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp mod enten FCK eller FC Nordsjælland om en tur ud i Conference League-kvalifikation til næste sæson.

Det har Jakob Poulsens tropper kæmpet for i store dele af foråret, da det rimelig hurtigt stod klart, at de ikke skulle blive blandt de to dårligste i nedrykningsspillet, men det betyder ikke, at syvendepladsen er hjemme endnu. Så langt fra.

Midtjyderne er nemlig dalet i kadence på det seneste med tre nederlag på stribe. Senest mod Lyngby, hvor man ellers var foran med 1-0 indtil 83. minut, men alligevel endte med et komfortabelt nederlag på 3-1.

I de seneste runder har det været ganske tydeligt, hvem, som kæmper for overlevelse og hvem, som kæmper for syvendepladsen. Bundholdene har virkelig taget arbejdshandskerne på, mens Randers og Viborg har virket anderledes laissez faire i deres tilgang til kampene.

Hjemmeholdet går ind til sidste spillerunde med en aktuel placering som nummer otte, ét point bag Randers, som skal op imod Vejle, der på mirakuløs vis også er i spil til topplaceringen i nedrykningsspillet.

Der er lagt op til en topspændende sidste omgang Superliga-bold, hvor Viborg er tvunget til sejr for at ende som nummer syv. 

Jakob Bonde, Lucas Lund, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson er alle ude med skader.

OB:
’’De Stribede fra Fyn’’ er vågnet op til dåd i 11.time med sæsonens hidtil længste ’’sejrsstime’’. Fynboerne har nemlig for første gang i Superliga-sæsonen vundet to kampe i streg, og lever dermed lige akkurat inden sidste kamp lørdag. 

Bedre sent end aldrig, ja. Men mon ikke, at det alligevel er en postgang for sent i forhold til at sikre overlevelse i den bedste danske række?

Kriterierne for ’’mission-overlevelse’’ er helt klare inden sæsonens sidste og afgørende spillerunde – OB skal vinde ude mod Viborg, mens Lyngby skal tabe ude mod Hvidovre.

Det ser svært ud, men mere urealistisk er det trods alt heller ikke. 

Søren Krogh har rystet posen i de seneste kampe ved at give OB’s egne unge talenter chancen, mens stamspillere som Köhler, Al Hajj, Helander og Gomez har været hensat til henholdsvis tribune og bænk.

Frisk energi og ny formation kastede en strålende indsats af sig senest mod Randers, da OB endelig fik brudt sæsonens negative hjemmebanestatistik med en ganske fortjent 2-0 sejr på Odense Stadion.

Hvis fynboerne lægger samme indsats for dagen mod Viborg, er der bestemt chancer for at snuppe tredje sejr i rap. Spørgsmålet er bare, om Lyngby så også glider i bananskrællen mod Hvidovre?

Nicholas Mickelson og Sven Köhler er ikke med i truppen, hvor Tom Trybull til gengæld er tilbage efter at have afsonet karantæne. 

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Vester, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen

OB (4-3-1-2): Myhra – Owusu, Gomez, Slotsager, Adelgaard – Fenger, Ejdum, Manneh – Kadrii – Kjerrumgaard, Deedson

Dom:
OB leverede en frisk, proaktiv og energisk indsats mod Randers i søndags, og den tilgang bør de ikke ændre på til sæsonens sidste kamp mod Viborg, hvor endnu en sejr er påkrævet.

Viborg har set en anelse tamme ud i de seneste kampe, og har ikke kniven for struben på samme måde som gæsterne, men mon ikke, at de lige hiver sig op til den sidste dans, som potentielt kan sikre mulighed for europæisk fodbold?

Der skal være alle mulige gode grunde til gang i den på Energi Viborg Arena mellem to hold med alt at vinde.

3-2 til OB. 

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.65 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Henter FC København-spiller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Chelsea med historiens største PL-underskud

Joakim Mæhle åbner op

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Falsk transferhistorie i omløb

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation