Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Viborg FF:
Sæsonens sidste spillerunde løber af stablen lørdag og søndag, og der er fortsat masser af spænding i stort set alle afkroge af Superligaen.
Viborg kæmper for den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp mod enten FCK eller FC Nordsjælland om en tur ud i Conference League-kvalifikation til næste sæson.
Det har Jakob Poulsens tropper kæmpet for i store dele af foråret, da det rimelig hurtigt stod klart, at de ikke skulle blive blandt de to dårligste i nedrykningsspillet, men det betyder ikke, at syvendepladsen er hjemme endnu. Så langt fra.
Midtjyderne er nemlig dalet i kadence på det seneste med tre nederlag på stribe. Senest mod Lyngby, hvor man ellers var foran med 1-0 indtil 83. minut, men alligevel endte med et komfortabelt nederlag på 3-1.
I de seneste runder har det været ganske tydeligt, hvem, som kæmper for overlevelse og hvem, som kæmper for syvendepladsen. Bundholdene har virkelig taget arbejdshandskerne på, mens Randers og Viborg har virket anderledes laissez faire i deres tilgang til kampene.
Hjemmeholdet går ind til sidste spillerunde med en aktuel placering som nummer otte, ét point bag Randers, som skal op imod Vejle, der på mirakuløs vis også er i spil til topplaceringen i nedrykningsspillet.
Der er lagt op til en topspændende sidste omgang Superliga-bold, hvor Viborg er tvunget til sejr for at ende som nummer syv.
Jakob Bonde, Lucas Lund, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson er alle ude med skader.
OB:
’’De Stribede fra Fyn’’ er vågnet op til dåd i 11.time med sæsonens hidtil længste ’’sejrsstime’’. Fynboerne har nemlig for første gang i Superliga-sæsonen vundet to kampe i streg, og lever dermed lige akkurat inden sidste kamp lørdag.
Bedre sent end aldrig, ja. Men mon ikke, at det alligevel er en postgang for sent i forhold til at sikre overlevelse i den bedste danske række?
Kriterierne for ’’mission-overlevelse’’ er helt klare inden sæsonens sidste og afgørende spillerunde – OB skal vinde ude mod Viborg, mens Lyngby skal tabe ude mod Hvidovre.
Det ser svært ud, men mere urealistisk er det trods alt heller ikke.
Søren Krogh har rystet posen i de seneste kampe ved at give OB’s egne unge talenter chancen, mens stamspillere som Köhler, Al Hajj, Helander og Gomez har været hensat til henholdsvis tribune og bænk.
Frisk energi og ny formation kastede en strålende indsats af sig senest mod Randers, da OB endelig fik brudt sæsonens negative hjemmebanestatistik med en ganske fortjent 2-0 sejr på Odense Stadion.
Hvis fynboerne lægger samme indsats for dagen mod Viborg, er der bestemt chancer for at snuppe tredje sejr i rap. Spørgsmålet er bare, om Lyngby så også glider i bananskrællen mod Hvidovre?
Nicholas Mickelson og Sven Köhler er ikke med i truppen, hvor Tom Trybull til gengæld er tilbage efter at have afsonet karantæne.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Vester, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen
OB (4-3-1-2): Myhra – Owusu, Gomez, Slotsager, Adelgaard – Fenger, Ejdum, Manneh – Kadrii – Kjerrumgaard, Deedson
Dom:
OB leverede en frisk, proaktiv og energisk indsats mod Randers i søndags, og den tilgang bør de ikke ændre på til sæsonens sidste kamp mod Viborg, hvor endnu en sejr er påkrævet.
Viborg har set en anelse tamme ud i de seneste kampe, og har ikke kniven for struben på samme måde som gæsterne, men mon ikke, at de lige hiver sig op til den sidste dans, som potentielt kan sikre mulighed for europæisk fodbold?
Der skal være alle mulige gode grunde til gang i den på Energi Viborg Arena mellem to hold med alt at vinde.
3-2 til OB.
Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.65 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Arsenal snublede i guldkampen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT