Viborg FF – OB

OB er tvunget til sejr mod Viborg, hvis de skal have nogen som helst chance for at sikre overlevelse i Superligaen. Midtjyderne jagter til gengæld syvendepladsen, og har næppe tænkt at gi' sig uden kamp. Får vi en vinder på Energi Viborg Arena?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 15:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Viborg FF:
Sæsonens sidste spillerunde løber af stablen lørdag og søndag, og der er fortsat masser af spænding i stort set alle afkroge af Superligaen.

Viborg kæmper for den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp mod enten FCK eller FC Nordsjælland om en tur ud i Conference League-kvalifikation til næste sæson.

Det har Jakob Poulsens tropper kæmpet for i store dele af foråret, da det rimelig hurtigt stod klart, at de ikke skulle blive blandt de to dårligste i nedrykningsspillet, men det betyder ikke, at syvendepladsen er hjemme endnu. Så langt fra.

Midtjyderne er nemlig dalet i kadence på det seneste med tre nederlag på stribe. Senest mod Lyngby, hvor man ellers var foran med 1-0 indtil 83. minut, men alligevel endte med et komfortabelt nederlag på 3-1.

I de seneste runder har det været ganske tydeligt, hvem, som kæmper for overlevelse og hvem, som kæmper for syvendepladsen. Bundholdene har virkelig taget arbejdshandskerne på, mens Randers og Viborg har virket anderledes laissez faire i deres tilgang til kampene.

Hjemmeholdet går ind til sidste spillerunde med en aktuel placering som nummer otte, ét point bag Randers, som skal op imod Vejle, der på mirakuløs vis også er i spil til topplaceringen i nedrykningsspillet.

Der er lagt op til en topspændende sidste omgang Superliga-bold, hvor Viborg er tvunget til sejr for at ende som nummer syv. 

Jakob Bonde, Lucas Lund, Mads Lauritsen og Martin Agnarsson er alle ude med skader.

OB:
’’De Stribede fra Fyn’’ er vågnet op til dåd i 11.time med sæsonens hidtil længste ’’sejrsstime’’. Fynboerne har nemlig for første gang i Superliga-sæsonen vundet to kampe i streg, og lever dermed lige akkurat inden sidste kamp lørdag. 

Bedre sent end aldrig, ja. Men mon ikke, at det alligevel er en postgang for sent i forhold til at sikre overlevelse i den bedste danske række?

Kriterierne for ’’mission-overlevelse’’ er helt klare inden sæsonens sidste og afgørende spillerunde – OB skal vinde ude mod Viborg, mens Lyngby skal tabe ude mod Hvidovre.

Det ser svært ud, men mere urealistisk er det trods alt heller ikke. 

Søren Krogh har rystet posen i de seneste kampe ved at give OB’s egne unge talenter chancen, mens stamspillere som Köhler, Al Hajj, Helander og Gomez har været hensat til henholdsvis tribune og bænk.

Frisk energi og ny formation kastede en strålende indsats af sig senest mod Randers, da OB endelig fik brudt sæsonens negative hjemmebanestatistik med en ganske fortjent 2-0 sejr på Odense Stadion.

Hvis fynboerne lægger samme indsats for dagen mod Viborg, er der bestemt chancer for at snuppe tredje sejr i rap. Spørgsmålet er bare, om Lyngby så også glider i bananskrællen mod Hvidovre?

Nicholas Mickelson og Sven Köhler er ikke med i truppen, hvor Tom Trybull til gengæld er tilbage efter at have afsonet karantæne. 

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Mantl – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Vester, Mbom, Søndergaard – Serginho, Ementa, Jensen

OB (4-3-1-2): Myhra – Owusu, Gomez, Slotsager, Adelgaard – Fenger, Ejdum, Manneh – Kadrii – Kjerrumgaard, Deedson

Dom:
OB leverede en frisk, proaktiv og energisk indsats mod Randers i søndags, og den tilgang bør de ikke ændre på til sæsonens sidste kamp mod Viborg, hvor endnu en sejr er påkrævet.

Viborg har set en anelse tamme ud i de seneste kampe, og har ikke kniven for struben på samme måde som gæsterne, men mon ikke, at de lige hiver sig op til den sidste dans, som potentielt kan sikre mulighed for europæisk fodbold?

Der skal være alle mulige gode grunde til gang i den på Energi Viborg Arena mellem to hold med alt at vinde.

3-2 til OB. 

Spilforslag:
Over 2.5 mål til odds 1.65 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Han er tilgivet’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Første gang nogensinde for Eriksen

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Celtic vrager Kasper Schmeichel



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Liverpool – West Ham United

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Her skal Sepp Piontek begraves

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

‘Det må ikke ske’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Officielt: Sønderjyske sælger profil