Lukas Lerager skal efter alt at dømme bruge en del af sin sommerferie på at finde en ny klub. I kølvandet på weekendens pokaltriumf fastslog Zulte Waregem-manager Franck Dury, at man efter planen sælger den danske midtbanespiller til sommer, og Leragers agent, Michael Stensgaard, bekræftede over for tipsbladet.dk, at det er i den retning, pilen peger.
– Lukas har gjort det utrolig godt, og allerede i januar kunne vi mærke, at der er rigtig stor interesse for ham. Vi har en god dialog med klubben, og det ser da positivt ud i forhold til et klubskifte til sommer. Vi må se, hvad det ender med, men det kunne da godt tyde på, at det er det (et salg, red.), der kommer til at ske, sagde Michael Stensgaard mandag eftermiddag.
Lukas Lerager kom til Zulte Waregem fra Viborg FF forud for denne sæson, og han har altså taget den belgiske liga med storm. Leragers udvikling har man fulgt med stolthed i den jyske domkirkeby.
– Det varmer Viborg FF-hjertet og stor respekt for den unge mand. Han har udviklet sig rigtig flot, og han viste sin dedikation over for Viborg FF i både gode og dårlige stunder – og med dårlige stunder mener jeg de skader, Lukas har døjet med. Det er meget imponerende, det han har præsteret for Zulte Waregem, og det skal blive spændende at følge ham i hans næste klub. Vi er stolte både på hans og egne vegne, siger direktør Morten Jensen til tipsbladet.dk.
Han ser Lukas Lerager som en fortælling af den slags, man vil bruge over for de unge spillere i Viborg FF.
– Det er selvfølgelig altid sådan som klub, at man gerne vil beholde sine bedste spillere, men der ligger også en anerkendelse i at sælge en spiller og konstatere, at det hele er gået op i en højere enhed for spilleren og for Viborg FF. Derfor er det også en super historie, som vi helt sikkert vil slå på i fremtiden. Det er et bevis på, at man kan bruge Viborg FF som et springbræt til noget større, hvis man gør det godt, lyder det fra direktøren.
I januars transfervindue var der forlydender om, at Zulte Waregem afviste et bud på 23 millioner kroner for Lukas Lerager. Det siger alt om, hvor mange penge der kan komme i spil, når danskeren efter planen ryger til sommer. Spørgsmålet er, om Viborg FF får en del af lagkagen? Det er således ofte sådan, at en sælgende klub har en videresalgsklausul, og er det tilfældet med Viborg FF, er der formentlig millioner på vej til domkirkebyen til sommer.
Morten Jensen vil imidlertid ikke opklare det spørgsmål.
– Det er jo noget, man altid forsøger at få med i en transfer, og så kan du jo tolke det svar, som du vil. Der er indgået en aftale mellem Viborg FF og Zulte Waregem om, at vi ikke kommer ind på de økonomiske betingelser for Lukas’ transfer i pressen, og det vil jeg acceptere, lyder det fra Viborg-direktøren.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
