Lukas Lerager skal efter alt at dømme bruge en del af sin sommerferie på at finde en ny klub. I kølvandet på weekendens pokaltriumf fastslog Zulte Waregem-manager Franck Dury, at man efter planen sælger den danske midtbanespiller til sommer, og Leragers agent, Michael Stensgaard, bekræftede over for tipsbladet.dk, at det er i den retning, pilen peger.
– Lukas har gjort det utrolig godt, og allerede i januar kunne vi mærke, at der er rigtig stor interesse for ham. Vi har en god dialog med klubben, og det ser da positivt ud i forhold til et klubskifte til sommer. Vi må se, hvad det ender med, men det kunne da godt tyde på, at det er det (et salg, red.), der kommer til at ske, sagde Michael Stensgaard mandag eftermiddag.
Lukas Lerager kom til Zulte Waregem fra Viborg FF forud for denne sæson, og han har altså taget den belgiske liga med storm. Leragers udvikling har man fulgt med stolthed i den jyske domkirkeby.
– Det varmer Viborg FF-hjertet og stor respekt for den unge mand. Han har udviklet sig rigtig flot, og han viste sin dedikation over for Viborg FF i både gode og dårlige stunder – og med dårlige stunder mener jeg de skader, Lukas har døjet med. Det er meget imponerende, det han har præsteret for Zulte Waregem, og det skal blive spændende at følge ham i hans næste klub. Vi er stolte både på hans og egne vegne, siger direktør Morten Jensen til tipsbladet.dk.
Han ser Lukas Lerager som en fortælling af den slags, man vil bruge over for de unge spillere i Viborg FF.
– Det er selvfølgelig altid sådan som klub, at man gerne vil beholde sine bedste spillere, men der ligger også en anerkendelse i at sælge en spiller og konstatere, at det hele er gået op i en højere enhed for spilleren og for Viborg FF. Derfor er det også en super historie, som vi helt sikkert vil slå på i fremtiden. Det er et bevis på, at man kan bruge Viborg FF som et springbræt til noget større, hvis man gør det godt, lyder det fra direktøren.
I januars transfervindue var der forlydender om, at Zulte Waregem afviste et bud på 23 millioner kroner for Lukas Lerager. Det siger alt om, hvor mange penge der kan komme i spil, når danskeren efter planen ryger til sommer. Spørgsmålet er, om Viborg FF får en del af lagkagen? Det er således ofte sådan, at en sælgende klub har en videresalgsklausul, og er det tilfældet med Viborg FF, er der formentlig millioner på vej til domkirkebyen til sommer.
Morten Jensen vil imidlertid ikke opklare det spørgsmål.
– Det er jo noget, man altid forsøger at få med i en transfer, og så kan du jo tolke det svar, som du vil. Der er indgået en aftale mellem Viborg FF og Zulte Waregem om, at vi ikke kommer ind på de økonomiske betingelser for Lukas’ transfer i pressen, og det vil jeg acceptere, lyder det fra Viborg-direktøren.
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Randers FC – AGF
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
