Lukas Lerager skal efter alt at dømme bruge en del af sin sommerferie på at finde en ny klub. I kølvandet på weekendens pokaltriumf fastslog Zulte Waregem-manager Franck Dury, at man efter planen sælger den danske midtbanespiller til sommer, og Leragers agent, Michael Stensgaard, bekræftede over for tipsbladet.dk, at det er i den retning, pilen peger.
– Lukas har gjort det utrolig godt, og allerede i januar kunne vi mærke, at der er rigtig stor interesse for ham. Vi har en god dialog med klubben, og det ser da positivt ud i forhold til et klubskifte til sommer. Vi må se, hvad det ender med, men det kunne da godt tyde på, at det er det (et salg, red.), der kommer til at ske, sagde Michael Stensgaard mandag eftermiddag.
Lukas Lerager kom til Zulte Waregem fra Viborg FF forud for denne sæson, og han har altså taget den belgiske liga med storm. Leragers udvikling har man fulgt med stolthed i den jyske domkirkeby.
– Det varmer Viborg FF-hjertet og stor respekt for den unge mand. Han har udviklet sig rigtig flot, og han viste sin dedikation over for Viborg FF i både gode og dårlige stunder – og med dårlige stunder mener jeg de skader, Lukas har døjet med. Det er meget imponerende, det han har præsteret for Zulte Waregem, og det skal blive spændende at følge ham i hans næste klub. Vi er stolte både på hans og egne vegne, siger direktør Morten Jensen til tipsbladet.dk.
Han ser Lukas Lerager som en fortælling af den slags, man vil bruge over for de unge spillere i Viborg FF.
– Det er selvfølgelig altid sådan som klub, at man gerne vil beholde sine bedste spillere, men der ligger også en anerkendelse i at sælge en spiller og konstatere, at det hele er gået op i en højere enhed for spilleren og for Viborg FF. Derfor er det også en super historie, som vi helt sikkert vil slå på i fremtiden. Det er et bevis på, at man kan bruge Viborg FF som et springbræt til noget større, hvis man gør det godt, lyder det fra direktøren.
I januars transfervindue var der forlydender om, at Zulte Waregem afviste et bud på 23 millioner kroner for Lukas Lerager. Det siger alt om, hvor mange penge der kan komme i spil, når danskeren efter planen ryger til sommer. Spørgsmålet er, om Viborg FF får en del af lagkagen? Det er således ofte sådan, at en sælgende klub har en videresalgsklausul, og er det tilfældet med Viborg FF, er der formentlig millioner på vej til domkirkebyen til sommer.
Morten Jensen vil imidlertid ikke opklare det spørgsmål.
– Det er jo noget, man altid forsøger at få med i en transfer, og så kan du jo tolke det svar, som du vil. Der er indgået en aftale mellem Viborg FF og Zulte Waregem om, at vi ikke kommer ind på de økonomiske betingelser for Lukas’ transfer i pressen, og det vil jeg acceptere, lyder det fra Viborg-direktøren.

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter