Viborg FF – Randers FC

Viborg halter efter i jagten på en top-seks placering, så alle sejl skal sættes ind på sejr over Randers i årets sidste kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Viborg FF:
Jakob Poulsens tropper er inde i en glimrende periode med kun ét nederlag i seks kampe. Problemet er bare, at det ikke bliver til helt nok sejre.

I forrige runde blev det ellers til tre flotte og velfortjente point i lokalbraget mod FC Midtjylland, men i sidste weekend måtte Viborg drage hjem fra udekampen mod AaB med kun et enkelt point til kontoen.

Midtjyderne dominerede stort målt på både spil og chancer, men angriberne skød med løst krudt, og med 0-0 led drømmen om en plads i Mesterskabsspillet altså et lille knæk.

Tidligere på sæsonen er det også blevet til uafgjort mod Sønderjyske og Lyngby samt nederlag til selvsamme AaB, og det er altså de point Viborg mangler for at være med, hvor det er rigtig sjovt.

Hjemmeholdet hænger fast på Superligaens ottendeplads med fire point til top-seks, så håbet er ikke slukket endnu, men med hård modstand i fem af de seks tilbageværende kampe i Grundspillet, ser det svært ud.

Zan Zaletel er ude med en skade, mens der fortsat er tvivl om Serginho.

Randers FC:
‘’Hestene’’ buldrer afsted i fuld galop mod Superligaens top.

Forrige runde bød godt nok på en lille svipser med et 1-0 nederlag ude mod Silkeborg, men det er så også den eneste gang, Randers har tabt i de seneste 11 spillerunder.

I sidste weekend rejste kronjyderne sig på fornem vis, da Vejle knusende sikkert blev besejret med 2-0 på to scoringer af den brandvarme Superliga-topscorer, Simen Nordli, som endda startede opgøret ud ved at brænde fra ellevemeterpletten.

Rasmus Bertelsens tropper har vundet fire af de seneste fem kampe, og holder således umanerligt fin snor i den tætte topstrid med kun tre point op til FCK på førstepladsen.

Som tilfældet også er det med Viborg, ramler Randers ind i et benhårdt kampprogram, når Superligaen starter op igen i det nye år, så tre point mere i 2024’s sidste kamp vil virkelig lune i forhold til en top-seks placering.

Edgar Babayan, Oliver Zandén og Florian Danho forventes alle ude med skader.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Anyembe, Näsberg, Bundgaard – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Said, Junior, Jensen

Randers FC (4-3-3): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Rømer, Björkengren – Greve, Bany, Nordli – Touré

Dom:
Viborg er presset i jagten på top-seks og bør derfor sætte alle sejl ind på sejr i årets sidste kamp, men det er et farligt udgangspunkt mod Randers, som er dødsensfarlige på omstillinger.

Det er derfor ikke svært at forestille sig et scenarie som i sæsonens første indbyrdes opgør, hvor Viborg sad tungt på spillet, men hvor Randers viste sig langt mere farlige og effektive, og vandt med 3-1.

Historien gentager sig til en vis grad. 2-0 til kronjyderne. 

Spilforslag:
Randers vinder til odds 2.82 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano


Mål i italiensk pokalderby

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

– Brøndby er chanceløse

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Bo Henriksen fyret

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FC København-profil ude med sygdom

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser