Viborg FF – Silkeborg IF

Superliga-søndagen lægger fra land med et topbrag fra rækkens nederste halvdel, når Viborg tager imod Silkeborg til en nervepirrende kamp om syvendepladsen



Superliga

Dommer: Mikkel Redder

Søn 13. april kl. 14.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.91

Spil hos Betano

Odds fra marts 9, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg har fundet formen.

Det var for sent til at lege med om en plads i mesterskabsspillet, men til gengæld er det i helt rette tid i forhold til kampen om syvendepladsen, som giver playoff-kamp om europæisk deltagelse til næste sæson.

Målt på de seneste fem runder er Jacob Poulsens mandskab det mest formstærke i Superligaen efter uafgjort ude mod AGF samt fire sejre mod Vejle, FCK, AaB og Sønderjyske.

Især offensiven stråler med hele 13 mål i samme periode, og efter det i forrige runde var Serginho, der nok engang løb med overskrifterne, var det senest Njoh og Renato Junior, som blev tungen på vægtskålen med en scoring hver.

Sidste weekends hjemmekamp mod Sønderjyske bød på en lidt undervældende præstation fra de formstærke værter, som dog gjorde nok til at kæmpe sig tilbage fra Jeppe Grønnings tidlige og mærkværdige selvmål.

Viborgs seneste nederlag var mod netop Silkeborg tilbage i slutningen af februar, hvor de hjemme på Energi Viborg Arena blev sat til vægs med hele 4-1. Siden da har Poulsen og co. dog hentet fem point på konkurrenter og genantændt kampen om førstepladsen i Superligaens nedre halvdel.

Manuel Mbom, Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard sad alle ude senest. Mbom forventes dog tilbage denne gang.

Silkeborg IF:

Foråret har været svingende for Silkeborg, som leverede i øst og vest i grundspillets sidste fem runder, som bød på komfortable sejre mod Viborg og Sønderjyske og uafgjort mod Brøndby, men også to uventede 1-0 nederlag mod bundholdene Vejle og Lyngby.

Det er altså svært at vide sig helt kloge på Kent Nielsens tropper i 2025. Noget, som der blev sat yderligere streg under med endnu en sløj præstation og dertilhørende nederlag mod Sønderjyske i nedrykningsspillets første runde.

I sidste weekend var der dog endelig fremgang at spore igen på JYSK Park mod Lyngby. I hvert fald i kampens første 20 minutter.

Silkeborg var her, der og alle vegne i kampens indledning, hvor de fortjent bragte sig foran med både 1-0 og 2-0. Herfra gik det så gevaldigt nedad bakke igen, og hvis Lyngbys Magnusson ikke havde sendt et straffespark udover endetribunen, kunne det meget vel have endt i endnu en skuffelse.

Klubben fra Søhøjlandet kan glæde sig over 20 fremragende minutter og tre vigtige point i kampen for syvendepladsen, men den resterende del af opgøret må have givet lidt panderynker hos Kent Nielsen.

Pedro Ganchas ventes at få chancen fra start i stedet for en småskadet Alexander Busch, der er helt ude af truppen.

Til gengæld er Andreas Poulsen tilbage.

Karantæner:

Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Silkeborg virker til at have det bedst, når modstanderholdet vil frem på banen. Det har vi set en del eksempler på i løbet af sæsonen, blandt andet med en knusende sikker 4-1 sejr ude mod netop Viborg i slutningen af februar.

Viborg og Silkeborg har forkælet os med målfester i sæsonens to indbyrdes opgør, som har budt på intet mindre end 10 scoringer, og mon ikke, netmaskerne får lov at blafre igen søndag?

Kampscenariet med et initiativrigt hjemmehold overfor kontrastærke Silkeborg fordrer i hvert fald godt for underholdningen, også selvom det gælder en kamp, hvor der er uhyre vigtige point på spil.

2-2 på Energi Viborg Arena.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 9, 2026 10:46 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Dommerekspert enig med Tullberg: Uforklarligt!

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

I svime: Som en ny spiller

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Narteys krav til ny kontrakt

Froholdt på tavlen i storkamp

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Var direkte fra træningsbanen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rasmus Højlund i massiv modvind

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig