Viborg FF – Silkeborg IF

Superliga-søndagen lægger fra land med et topbrag fra rækkens nederste halvdel, når Viborg tager imod Silkeborg til en nervepirrende kamp om syvendepladsen



Superliga

Dommer: Mikkel Redder

Søn 13. april kl. 14.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.91

Spil hos Betano

Odds fra december 10, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg har fundet formen.

Det var for sent til at lege med om en plads i mesterskabsspillet, men til gengæld er det i helt rette tid i forhold til kampen om syvendepladsen, som giver playoff-kamp om europæisk deltagelse til næste sæson.

Målt på de seneste fem runder er Jacob Poulsens mandskab det mest formstærke i Superligaen efter uafgjort ude mod AGF samt fire sejre mod Vejle, FCK, AaB og Sønderjyske.

Især offensiven stråler med hele 13 mål i samme periode, og efter det i forrige runde var Serginho, der nok engang løb med overskrifterne, var det senest Njoh og Renato Junior, som blev tungen på vægtskålen med en scoring hver.

Sidste weekends hjemmekamp mod Sønderjyske bød på en lidt undervældende præstation fra de formstærke værter, som dog gjorde nok til at kæmpe sig tilbage fra Jeppe Grønnings tidlige og mærkværdige selvmål.

Viborgs seneste nederlag var mod netop Silkeborg tilbage i slutningen af februar, hvor de hjemme på Energi Viborg Arena blev sat til vægs med hele 4-1. Siden da har Poulsen og co. dog hentet fem point på konkurrenter og genantændt kampen om førstepladsen i Superligaens nedre halvdel.

Manuel Mbom, Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard sad alle ude senest. Mbom forventes dog tilbage denne gang.

Silkeborg IF:

Foråret har været svingende for Silkeborg, som leverede i øst og vest i grundspillets sidste fem runder, som bød på komfortable sejre mod Viborg og Sønderjyske og uafgjort mod Brøndby, men også to uventede 1-0 nederlag mod bundholdene Vejle og Lyngby.

Det er altså svært at vide sig helt kloge på Kent Nielsens tropper i 2025. Noget, som der blev sat yderligere streg under med endnu en sløj præstation og dertilhørende nederlag mod Sønderjyske i nedrykningsspillets første runde.

I sidste weekend var der dog endelig fremgang at spore igen på JYSK Park mod Lyngby. I hvert fald i kampens første 20 minutter.

Silkeborg var her, der og alle vegne i kampens indledning, hvor de fortjent bragte sig foran med både 1-0 og 2-0. Herfra gik det så gevaldigt nedad bakke igen, og hvis Lyngbys Magnusson ikke havde sendt et straffespark udover endetribunen, kunne det meget vel have endt i endnu en skuffelse.

Klubben fra Søhøjlandet kan glæde sig over 20 fremragende minutter og tre vigtige point i kampen for syvendepladsen, men den resterende del af opgøret må have givet lidt panderynker hos Kent Nielsen.

Pedro Ganchas ventes at få chancen fra start i stedet for en småskadet Alexander Busch, der er helt ude af truppen.

Til gengæld er Andreas Poulsen tilbage.

Karantæner:

Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Silkeborg virker til at have det bedst, når modstanderholdet vil frem på banen. Det har vi set en del eksempler på i løbet af sæsonen, blandt andet med en knusende sikker 4-1 sejr ude mod netop Viborg i slutningen af februar.

Viborg og Silkeborg har forkælet os med målfester i sæsonens to indbyrdes opgør, som har budt på intet mindre end 10 scoringer, og mon ikke, netmaskerne får lov at blafre igen søndag?

Kampscenariet med et initiativrigt hjemmehold overfor kontrastærke Silkeborg fordrer i hvert fald godt for underholdningen, også selvom det gælder en kamp, hvor der er uhyre vigtige point på spil.

2-2 på Energi Viborg Arena.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 10, 2025 01:15 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

– De skal skille sig af med ham!

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Vi tror på et godt resultat

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle