Superliga
Dommer: Mikkel Redder
Søn 13. april kl. 14.00
Stream: TV2 Sport
Spilforslag
Over 2.5 mål + Begge hold scorer
Odds 1.91
Odds fra april 25, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg har fundet formen.
Det var for sent til at lege med om en plads i mesterskabsspillet, men til gengæld er det i helt rette tid i forhold til kampen om syvendepladsen, som giver playoff-kamp om europæisk deltagelse til næste sæson.
Målt på de seneste fem runder er Jacob Poulsens mandskab det mest formstærke i Superligaen efter uafgjort ude mod AGF samt fire sejre mod Vejle, FCK, AaB og Sønderjyske.
Især offensiven stråler med hele 13 mål i samme periode, og efter det i forrige runde var Serginho, der nok engang løb med overskrifterne, var det senest Njoh og Renato Junior, som blev tungen på vægtskålen med en scoring hver.
Sidste weekends hjemmekamp mod Sønderjyske bød på en lidt undervældende præstation fra de formstærke værter, som dog gjorde nok til at kæmpe sig tilbage fra Jeppe Grønnings tidlige og mærkværdige selvmål.
Viborgs seneste nederlag var mod netop Silkeborg tilbage i slutningen af februar, hvor de hjemme på Energi Viborg Arena blev sat til vægs med hele 4-1. Siden da har Poulsen og co. dog hentet fem point på konkurrenter og genantændt kampen om førstepladsen i Superligaens nedre halvdel.
Manuel Mbom, Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard sad alle ude senest. Mbom forventes dog tilbage denne gang.
Silkeborg IF:
Foråret har været svingende for Silkeborg, som leverede i øst og vest i grundspillets sidste fem runder, som bød på komfortable sejre mod Viborg og Sønderjyske og uafgjort mod Brøndby, men også to uventede 1-0 nederlag mod bundholdene Vejle og Lyngby.
Det er altså svært at vide sig helt kloge på Kent Nielsens tropper i 2025. Noget, som der blev sat yderligere streg under med endnu en sløj præstation og dertilhørende nederlag mod Sønderjyske i nedrykningsspillets første runde.
I sidste weekend var der dog endelig fremgang at spore igen på JYSK Park mod Lyngby. I hvert fald i kampens første 20 minutter.
Silkeborg var her, der og alle vegne i kampens indledning, hvor de fortjent bragte sig foran med både 1-0 og 2-0. Herfra gik det så gevaldigt nedad bakke igen, og hvis Lyngbys Magnusson ikke havde sendt et straffespark udover endetribunen, kunne det meget vel have endt i endnu en skuffelse.
Klubben fra Søhøjlandet kan glæde sig over 20 fremragende minutter og tre vigtige point i kampen for syvendepladsen, men den resterende del af opgøret må have givet lidt panderynker hos Kent Nielsen.
Pedro Ganchas ventes at få chancen fra start i stedet for en småskadet Alexander Busch, der er helt ude af truppen.
Til gengæld er Andreas Poulsen tilbage.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz
Dom:
Silkeborg virker til at have det bedst, når modstanderholdet vil frem på banen. Det har vi set en del eksempler på i løbet af sæsonen, blandt andet med en knusende sikker 4-1 sejr ude mod netop Viborg i slutningen af februar.
Viborg og Silkeborg har forkælet os med målfester i sæsonens to indbyrdes opgør, som har budt på intet mindre end 10 scoringer, og mon ikke, netmaskerne får lov at blafre igen søndag?
Kampscenariet med et initiativrigt hjemmehold overfor kontrastærke Silkeborg fordrer i hvert fald godt for underholdningen, også selvom det gælder en kamp, hvor der er uhyre vigtige point på spil.
2-2 på Energi Viborg Arena.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 25, 2026 10:49 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT