Viborg FF – Silkeborg IF

Superliga-søndagen lægger fra land med et topbrag fra rækkens nederste halvdel, når Viborg tager imod Silkeborg til en nervepirrende kamp om syvendepladsen



Superliga

Dommer: Mikkel Redder

Søn 13. april kl. 14.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 1.91

Spil hos Betano

Odds fra februar 18, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg har fundet formen.

Det var for sent til at lege med om en plads i mesterskabsspillet, men til gengæld er det i helt rette tid i forhold til kampen om syvendepladsen, som giver playoff-kamp om europæisk deltagelse til næste sæson.

Målt på de seneste fem runder er Jacob Poulsens mandskab det mest formstærke i Superligaen efter uafgjort ude mod AGF samt fire sejre mod Vejle, FCK, AaB og Sønderjyske.

Især offensiven stråler med hele 13 mål i samme periode, og efter det i forrige runde var Serginho, der nok engang løb med overskrifterne, var det senest Njoh og Renato Junior, som blev tungen på vægtskålen med en scoring hver.

Sidste weekends hjemmekamp mod Sønderjyske bød på en lidt undervældende præstation fra de formstærke værter, som dog gjorde nok til at kæmpe sig tilbage fra Jeppe Grønnings tidlige og mærkværdige selvmål.

Viborgs seneste nederlag var mod netop Silkeborg tilbage i slutningen af februar, hvor de hjemme på Energi Viborg Arena blev sat til vægs med hele 4-1. Siden da har Poulsen og co. dog hentet fem point på konkurrenter og genantændt kampen om førstepladsen i Superligaens nedre halvdel.

Manuel Mbom, Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard sad alle ude senest. Mbom forventes dog tilbage denne gang.

Silkeborg IF:

Foråret har været svingende for Silkeborg, som leverede i øst og vest i grundspillets sidste fem runder, som bød på komfortable sejre mod Viborg og Sønderjyske og uafgjort mod Brøndby, men også to uventede 1-0 nederlag mod bundholdene Vejle og Lyngby.

Det er altså svært at vide sig helt kloge på Kent Nielsens tropper i 2025. Noget, som der blev sat yderligere streg under med endnu en sløj præstation og dertilhørende nederlag mod Sønderjyske i nedrykningsspillets første runde.

I sidste weekend var der dog endelig fremgang at spore igen på JYSK Park mod Lyngby. I hvert fald i kampens første 20 minutter.

Silkeborg var her, der og alle vegne i kampens indledning, hvor de fortjent bragte sig foran med både 1-0 og 2-0. Herfra gik det så gevaldigt nedad bakke igen, og hvis Lyngbys Magnusson ikke havde sendt et straffespark udover endetribunen, kunne det meget vel have endt i endnu en skuffelse.

Klubben fra Søhøjlandet kan glæde sig over 20 fremragende minutter og tre vigtige point i kampen for syvendepladsen, men den resterende del af opgøret må have givet lidt panderynker hos Kent Nielsen.

Pedro Ganchas ventes at få chancen fra start i stedet for en småskadet Alexander Busch, der er helt ude af truppen.

Til gengæld er Andreas Poulsen tilbage.

Karantæner:

Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Larsen, Mattsson, Klynge – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Silkeborg virker til at have det bedst, når modstanderholdet vil frem på banen. Det har vi set en del eksempler på i løbet af sæsonen, blandt andet med en knusende sikker 4-1 sejr ude mod netop Viborg i slutningen af februar.

Viborg og Silkeborg har forkælet os med målfester i sæsonens to indbyrdes opgør, som har budt på intet mindre end 10 scoringer, og mon ikke, netmaskerne får lov at blafre igen søndag?

Kampscenariet med et initiativrigt hjemmehold overfor kontrastærke Silkeborg fordrer i hvert fald godt for underholdningen, også selvom det gælder en kamp, hvor der er uhyre vigtige point på spil.

2-2 på Energi Viborg Arena.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 18, 2026 18:58 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Færdig i FC Midtjylland?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Bo Svensson i spil til stort job

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Samler informationer om FCK’er

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

I svime over Højlund

Manchester United jagter Liverpool-profil

Medie peger på FC København

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Choktransfer?

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Sæsonens hurtigste hattrick



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vild udtalelse om Nathan Trott

Han skal jo være Brøndby-mand

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Trods krise: Freder Superliga-træner

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Forlænger med stortalent