Viborg FF – Vejle Boldklub

Viborg har tabt med 4-1 i begge årets to første kampe. Er der endnu en skuffelse i vente mod bundproppen Vejle?



Superliga

Dommer: Mikkel Redder

Søn 2. mar kl. 14.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Vejle vinder

Odds 4.40

Spil hos Expekt

Odds fra december 1, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg havde en spinkel mulighed for en plads i mesterskabsspillet inden starten på foråret, men efter de to første kampe i 2025 er den drøm nu død og begravet.

Der var ellers positive ting at tage med fra premieren mod Brøndby, hvor Viborg på trods af et nederlag på hele 4-1, viste lovende offensive takter.

Til gengæld var mandagens hjemmekamp mod Silkeborg, på nær de første fem minutter, lige til glemmebogen.

Efter en tidlig føring på endnu en scoring fra Ivan Näsberg forsvandt Viborg nemlig stille og roligt ud af opgøret, og måtte for anden runde i træk gå fra banen med en smerteligt 4-1 snitter i bagagen.

Jacob Poulsens mandskab kan dermed ikke længere nå at blive en del af mesterskabsspillet, så nu venter der for anden sæson i træk et forår i Superligaens nederste halvdel med kamp for syvendepladsen.

Renato Junior er tilbage fra karantæne, mens Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard igen er ude med skader. Også Isak Jensen er blevet skadet.

Vejle Boldklub:

Vejle skraber fortsat bunden af den bedste danske række og gik ind til foråret med blot et spinkelt håb om overlevelse.

Det håb har dog lynhurtigt vokset sig større, i modsætning til Viborgs håb om en plads i mesterskabspillet.

Efter en tumultarisk vinterpause med masser af uro på de indre linjer, har vejlenserne nemlig lagt overraskende godt fra land i årets to første kampe, som har budt på en udesejr mod Silkeborg og 2-2 hjemme mod Brøndby.

Med ny træner i Steffen Kielstrup og comeback til sidste sæsons topscorer, German Onughka, som har scoret alle Vejles tre mål i foråret, virker der til at være kommet ny tro på tingene hos gæsterne, som både defensivt og offensivt har vist sig flot frem efter årsskiftet.

De fire lidt uventede point gør, at gæsterne nu kun har seks point op til Sønderjyske over stregen, så der er virkelig noget at bygge videre på inden den snart står på et væld af bundbrag i nedrykningsspillet.

Stefan Velkov misser opgøret med karantæne.

Karantæner:

Viborg FF: Ingen
Vejle Boldklub: Stefan Velkov

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Näsberg, Anyembe, Andersson – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Vester

Vejle Boldklub: (4-3-2-1): Vekic – Flø, Bruggen, Jensen, Colina – Gundelund, Hetemi, Lauritsen – Kirkegaard, Gammelgaard – Onugkha

Dom:

Viborg må påtage sig favoritværdigheden hjemme mod Vejle, men som de to hold har lagt fra land i 2025, kan der snildt blive spænding om udfaldet søndag eftermiddag.

Bundholdet Vejle har vist sig flot frem og virker til at have fornyet tro på tingene under Steffen Kielstrup, mens det er lige omvendt med Viborg, som med to store nederlag i træk, er ramt på selvtilliden.

Det forventede kampbillede med Viborg på bolden og Vejle lukrerende på omstillinger passer umiddelbart ikke gæsterne helt dårligt.

Dommen lyder på endnu en overraskende udesejr til drengene fra Nørreskoven. 2-1 til Vejle.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 1, 2025 04:19 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd 

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Brøndby IF – FC Fredericia

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Brøndby sparer millioner

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Endelig er der godt nyt!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Legende om Højlund: Her er problemet

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar