Viborg FF overraskede mandag aften, da oprykkerne slog AaB på Aalborg Portland Park. Et velspillende udebanehold pressede aalborgenserne i bund og vandt 5-2 i et opgør, hvor VAR (Video Assistant Referee) fyldte en del.
Ligesom det var tilfældet i AaB’s nederlag til AGF en uge forinden, kæmpede nordjyderne med at komme ud af et hårdt pres. Viborg var nemlig aggressive og pågående, når hjemmeholdet var på bolden.
Trods et højt pres fra første fløjt blev det en straffesparkskendelse på bagkant, som hjalp midtjyderne i gang.
Første VAR-episode kom efter otte minutter, hvor dommer Michael Tykgaard havde overset, at AaB’s Pedro Ferreira fældede Sebastian Grønning i straffesparksfeltet. Tykgaard dømte et straffespark efter et genkig, og Viborgs Jakob Bonde eksekverede.
I slutningen af første halvleg blev videodommeren igen bragt i spil. Younes Bakiz udbyggede føringen efter et sololøb på tværs af AaB’s forsvarslinje. Her stod Grønning muligvis i vejen for keeper Jacob Rinnes udsyn i en offsideposition.
Men Michael Tykgaard valgte at fastholde målet.
I overtiden af første halvleg reducerede Louka Pris på et hovedstød, som via Viborg-målmand Mikkel Andersen gik i mål.
Få minutter efter pausen udbyggede Justin Lonwijk føringen for Viborg, da han på det fjerde af gæsternes forsøg i situationen lykkedes med sin afslutning.
Et kvarter senere sendte Clint Leemans et fremragende langskud ind bag Jacob Rinne og udbyggede føringen.
Med 15 minutter igen reducerede indskiftede Milan Makaric for hjemmeholdet på et hovedstød, men Viborgs Mads Lauritsen svarede hurtigt tilbage på en omstilling til 5-2.
Dermed er oprykkerne ubesejret gennem fem superligakampe. Omvendt er det første gang i indeværende sæson, at AaB taber to opgør i træk.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Brian Riemer peger på tre årsager
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
