Viborg forspilder gylden mulighed og deler med AGF

Jeppe Grønning misbrugte et sent straffespark, da Viborg og AGF spillede 1-1 i Superligaen.



Viborg FF og AGF gik til vaflerne og spillede søndag 1-1 i Superligaen efter et meget intenst og dramatisk møde.

Midtbanespilleren Magnus Westergaard bragte Viborg foran i første halvleg, og angriberen Tobias Bech udlignede efter pausen.

Mod slutningen begik forsvarsspilleren Jonas Jensen-Abbew straffespark og så rødt, men midtbanedynamo Jeppe Grønning forspildte den store mulighed.

AGF holder efter sin fjerde uafgjorte i træk akkurat og foreløbigt fat i andenpladsen med sine 20 point. Viborg er nummer otte med 13 point.

Første halvleg var på mange måder både ligeværdig og jævn.

Begge mandskaber var helt tydeligt indstillet på at være maksimalt til stede i duellerne, og det udløste flere situationer, hvor en spiller blev ramt i hovedet af en modstanders kropsdel.

Det gav ingen advarsler, men dog en snak mellem dommer Mikkel Redder og anførerne, da det ofte var mere eller mindre tilfældigt.

AGF's Kristian Arnstad blev ramt på skinnebenet af angriberen Renato Junior efter 25 minutter, inden brasilianeren skubbede bolden videre til midtbanespiller Magnus Westergaard, som kontrolleret udplacerede Jesper Hansen fra kanten af feltet.

Aarhusianerne skreg på frispark, men sammenstødet blev vurderet som hændeligt, og Viborg var foran 1-0.

Arnstad kom kort før pausen meget tæt på en udligning, men VFF-keeper Oscar Hedvall diskede op med en pragtredning helt oppe under overliggeren.

Gæsterne skiftede to ind fra anden halvlegs start, og det var med til at vippe kampen over i udeholdets favør.

Det var blandt andet comeback til den livlige kantspiller Gift Links, som havde været stærkt savnet. Men det var ikke ham, der sørgede for udligningen efter 68 minutter.

Det var i stedet angriberen Tobias Bech, som nemt pandede bolden i et tomt net, da Hedvall totalt mistimede sit forsøg på at gøre noget ved Felix Beijmos indlæg.

Jonas Jensen-Abbew kom også ind fra anden halvlegs start, men han spillede ikke færdig. Efter 85 minutter rev han således Grønning til jorden i feltet efter et forlænget indkast, og det gav både rødt kort og straffespark.

Grønning fik chancen for at score fra pletten for tredje gang i sæsonen, men kaptajnen tordnede kuglen på undersiden af overliggeren.

Viborg sluttede bedst af, men måtte nøjes med det ene point.

/ritzau/





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

AGF skaber vildt mirakel i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Her er FC Københavns pris på William Clem

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Surt show – dumpet!

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Jagter dansk landsholdsspiller

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FC København spiller sig videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Revser FC København: ‘Arrogant’

Her kan du se FC København mod FC Polissya