Viborg FF og AGF gik til vaflerne og spillede søndag 1-1 i Superligaen efter et meget intenst og dramatisk møde.
Midtbanespilleren Magnus Westergaard bragte Viborg foran i første halvleg, og angriberen Tobias Bech udlignede efter pausen.
Mod slutningen begik forsvarsspilleren Jonas Jensen-Abbew straffespark og så rødt, men midtbanedynamo Jeppe Grønning forspildte den store mulighed.
AGF holder efter sin fjerde uafgjorte i træk akkurat og foreløbigt fat i andenpladsen med sine 20 point. Viborg er nummer otte med 13 point.
Første halvleg var på mange måder både ligeværdig og jævn.
Begge mandskaber var helt tydeligt indstillet på at være maksimalt til stede i duellerne, og det udløste flere situationer, hvor en spiller blev ramt i hovedet af en modstanders kropsdel.
Det gav ingen advarsler, men dog en snak mellem dommer Mikkel Redder og anførerne, da det ofte var mere eller mindre tilfældigt.
AGF's Kristian Arnstad blev ramt på skinnebenet af angriberen Renato Junior efter 25 minutter, inden brasilianeren skubbede bolden videre til midtbanespiller Magnus Westergaard, som kontrolleret udplacerede Jesper Hansen fra kanten af feltet.
Aarhusianerne skreg på frispark, men sammenstødet blev vurderet som hændeligt, og Viborg var foran 1-0.
Arnstad kom kort før pausen meget tæt på en udligning, men VFF-keeper Oscar Hedvall diskede op med en pragtredning helt oppe under overliggeren.
Gæsterne skiftede to ind fra anden halvlegs start, og det var med til at vippe kampen over i udeholdets favør.
Det var blandt andet comeback til den livlige kantspiller Gift Links, som havde været stærkt savnet. Men det var ikke ham, der sørgede for udligningen efter 68 minutter.
Det var i stedet angriberen Tobias Bech, som nemt pandede bolden i et tomt net, da Hedvall totalt mistimede sit forsøg på at gøre noget ved Felix Beijmos indlæg.
Jonas Jensen-Abbew kom også ind fra anden halvlegs start, men han spillede ikke færdig. Efter 85 minutter rev han således Grønning til jorden i feltet efter et forlænget indkast, og det gav både rødt kort og straffespark.
Grønning fik chancen for at score fra pletten for tredje gang i sæsonen, men kaptajnen tordnede kuglen på undersiden af overliggeren.
Viborg sluttede bedst af, men måtte nøjes med det ene point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
DAGENS SPILFORSLAG
Vikinger & Kanariefugle underholder
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER