Viborg forspilder gylden mulighed og deler med AGF

Jeppe Grønning misbrugte et sent straffespark, da Viborg og AGF spillede 1-1 i Superligaen.



Viborg FF og AGF gik til vaflerne og spillede søndag 1-1 i Superligaen efter et meget intenst og dramatisk møde.

Midtbanespilleren Magnus Westergaard bragte Viborg foran i første halvleg, og angriberen Tobias Bech udlignede efter pausen.

Mod slutningen begik forsvarsspilleren Jonas Jensen-Abbew straffespark og så rødt, men midtbanedynamo Jeppe Grønning forspildte den store mulighed.

AGF holder efter sin fjerde uafgjorte i træk akkurat og foreløbigt fat i andenpladsen med sine 20 point. Viborg er nummer otte med 13 point.

Første halvleg var på mange måder både ligeværdig og jævn.

Begge mandskaber var helt tydeligt indstillet på at være maksimalt til stede i duellerne, og det udløste flere situationer, hvor en spiller blev ramt i hovedet af en modstanders kropsdel.

Det gav ingen advarsler, men dog en snak mellem dommer Mikkel Redder og anførerne, da det ofte var mere eller mindre tilfældigt.

AGF's Kristian Arnstad blev ramt på skinnebenet af angriberen Renato Junior efter 25 minutter, inden brasilianeren skubbede bolden videre til midtbanespiller Magnus Westergaard, som kontrolleret udplacerede Jesper Hansen fra kanten af feltet.

Aarhusianerne skreg på frispark, men sammenstødet blev vurderet som hændeligt, og Viborg var foran 1-0.

Arnstad kom kort før pausen meget tæt på en udligning, men VFF-keeper Oscar Hedvall diskede op med en pragtredning helt oppe under overliggeren.

Gæsterne skiftede to ind fra anden halvlegs start, og det var med til at vippe kampen over i udeholdets favør.

Det var blandt andet comeback til den livlige kantspiller Gift Links, som havde været stærkt savnet. Men det var ikke ham, der sørgede for udligningen efter 68 minutter.

Det var i stedet angriberen Tobias Bech, som nemt pandede bolden i et tomt net, da Hedvall totalt mistimede sit forsøg på at gøre noget ved Felix Beijmos indlæg.

Jonas Jensen-Abbew kom også ind fra anden halvlegs start, men han spillede ikke færdig. Efter 85 minutter rev han således Grønning til jorden i feltet efter et forlænget indkast, og det gav både rødt kort og straffespark.

Grønning fik chancen for at score fra pletten for tredje gang i sæsonen, men kaptajnen tordnede kuglen på undersiden af overliggeren.

Viborg sluttede bedst af, men måtte nøjes med det ene point.

/ritzau/





Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Går langt ned i løn

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk bomber med vildt mål i England

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mareridt for FC Augsburg

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Gigantisk nedslagtning

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’