Viborg forspilder gylden mulighed og deler med AGF

Jeppe Grønning misbrugte et sent straffespark, da Viborg og AGF spillede 1-1 i Superligaen.



Viborg FF og AGF gik til vaflerne og spillede søndag 1-1 i Superligaen efter et meget intenst og dramatisk møde.

Midtbanespilleren Magnus Westergaard bragte Viborg foran i første halvleg, og angriberen Tobias Bech udlignede efter pausen.

Mod slutningen begik forsvarsspilleren Jonas Jensen-Abbew straffespark og så rødt, men midtbanedynamo Jeppe Grønning forspildte den store mulighed.

AGF holder efter sin fjerde uafgjorte i træk akkurat og foreløbigt fat i andenpladsen med sine 20 point. Viborg er nummer otte med 13 point.

Første halvleg var på mange måder både ligeværdig og jævn.

Begge mandskaber var helt tydeligt indstillet på at være maksimalt til stede i duellerne, og det udløste flere situationer, hvor en spiller blev ramt i hovedet af en modstanders kropsdel.

Det gav ingen advarsler, men dog en snak mellem dommer Mikkel Redder og anførerne, da det ofte var mere eller mindre tilfældigt.

AGF's Kristian Arnstad blev ramt på skinnebenet af angriberen Renato Junior efter 25 minutter, inden brasilianeren skubbede bolden videre til midtbanespiller Magnus Westergaard, som kontrolleret udplacerede Jesper Hansen fra kanten af feltet.

Aarhusianerne skreg på frispark, men sammenstødet blev vurderet som hændeligt, og Viborg var foran 1-0.

Arnstad kom kort før pausen meget tæt på en udligning, men VFF-keeper Oscar Hedvall diskede op med en pragtredning helt oppe under overliggeren.

Gæsterne skiftede to ind fra anden halvlegs start, og det var med til at vippe kampen over i udeholdets favør.

Det var blandt andet comeback til den livlige kantspiller Gift Links, som havde været stærkt savnet. Men det var ikke ham, der sørgede for udligningen efter 68 minutter.

Det var i stedet angriberen Tobias Bech, som nemt pandede bolden i et tomt net, da Hedvall totalt mistimede sit forsøg på at gøre noget ved Felix Beijmos indlæg.

Jonas Jensen-Abbew kom også ind fra anden halvlegs start, men han spillede ikke færdig. Efter 85 minutter rev han således Grønning til jorden i feltet efter et forlænget indkast, og det gav både rødt kort og straffespark.

Grønning fik chancen for at score fra pletten for tredje gang i sæsonen, men kaptajnen tordnede kuglen på undersiden af overliggeren.

Viborg sluttede bedst af, men måtte nøjes med det ene point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Belgien – Senegal

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn