Viborg forværrer sløj AGF-periode

Efter fire kampe uden sejr sikrede Viborg FF sig tre point hjemme mod AGF i 2-1-sejren søndag aften.



Et yderst tæt opgør med masser af fight og tænding endte med en smal Viborg-sejr på 2-1 søndag aften hjemme over AGF i Superligaens tiende runde.

Holdene stod taktisk stærkt over for hinanden, og chancerne var få. AGF kom tilbage i opgøret på 1-1, men Viborg fik scoret det afgørende mål i sejren, der var holdets første efter fire superligakampe uden.

Efter perioden uden sejre snupper Viborg altså tre point, og det placerer holdet på ottendepladsen med 12 point. AGF er på sjettepladsen med 13 point efter ti spillerunder.

Viborg var tæt på en drømmestart efter få minutter, da anfører Jeppe Grønning på akrobatisk vis forsøgte sig med et saksespark tæt under mål. Jesper Hansen i AGF-målet fik dog afværget skuddet.

Kort tid efter var det i den modsatte ende, det brændte på. AGF-spilleren Felix Beijmo modtog bolden ved bageste stolpe, men forsvarsspilleren formåede at hamre forsøget et godt stykke over mål.

Ti minutter før pausen bragte Viborg sig i front efter et skarpt eksekveret kontraangreb.

Angriberen Anosike Ementa blev sendt i dybden, og han spillede holdkammeraten Isak Jensen helt fri foran mål til en sikker 1-0-scoring at gå til pause på.

Efter en times tid bragte gæsterne fra Aarhus balance i regnskabet i domkirkebyen. Et skarpt slået frispark blev headet flot ind af forsvarsprofilen Frederik Tingager.

Med 20 minutter tilbage kom Viborg dog tilbage på føringskurs. Forsvarsspilleren Srdjan Kuzmic løb i dybden, og sloveneren bragede 2-1-scoringen ind bag Jesper Hansen.

Det tvang AGF længere frem, og aarhusianerne skiftede offensive kræfter ind fra bænken, men trods et tryk ned mod Viborg-forsvaret til slut kom AGF ikke tilbage.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’