Viborg forværrer sløj AGF-periode

Efter fire kampe uden sejr sikrede Viborg FF sig tre point hjemme mod AGF i 2-1-sejren søndag aften.



Et yderst tæt opgør med masser af fight og tænding endte med en smal Viborg-sejr på 2-1 søndag aften hjemme over AGF i Superligaens tiende runde.

Holdene stod taktisk stærkt over for hinanden, og chancerne var få. AGF kom tilbage i opgøret på 1-1, men Viborg fik scoret det afgørende mål i sejren, der var holdets første efter fire superligakampe uden.

Efter perioden uden sejre snupper Viborg altså tre point, og det placerer holdet på ottendepladsen med 12 point. AGF er på sjettepladsen med 13 point efter ti spillerunder.

Viborg var tæt på en drømmestart efter få minutter, da anfører Jeppe Grønning på akrobatisk vis forsøgte sig med et saksespark tæt under mål. Jesper Hansen i AGF-målet fik dog afværget skuddet.

Kort tid efter var det i den modsatte ende, det brændte på. AGF-spilleren Felix Beijmo modtog bolden ved bageste stolpe, men forsvarsspilleren formåede at hamre forsøget et godt stykke over mål.

Ti minutter før pausen bragte Viborg sig i front efter et skarpt eksekveret kontraangreb.

Angriberen Anosike Ementa blev sendt i dybden, og han spillede holdkammeraten Isak Jensen helt fri foran mål til en sikker 1-0-scoring at gå til pause på.

Efter en times tid bragte gæsterne fra Aarhus balance i regnskabet i domkirkebyen. Et skarpt slået frispark blev headet flot ind af forsvarsprofilen Frederik Tingager.

Med 20 minutter tilbage kom Viborg dog tilbage på føringskurs. Forsvarsspilleren Srdjan Kuzmic løb i dybden, og sloveneren bragede 2-1-scoringen ind bag Jesper Hansen.

Det tvang AGF længere frem, og aarhusianerne skiftede offensive kræfter ind fra bænken, men trods et tryk ned mod Viborg-forsvaret til slut kom AGF ikke tilbage.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Værste i 16 år

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!