Et yderst tæt opgør med masser af fight og tænding endte med en smal Viborg-sejr på 2-1 søndag aften hjemme over AGF i Superligaens tiende runde.
Holdene stod taktisk stærkt over for hinanden, og chancerne var få. AGF kom tilbage i opgøret på 1-1, men Viborg fik scoret det afgørende mål i sejren, der var holdets første efter fire superligakampe uden.
Efter perioden uden sejre snupper Viborg altså tre point, og det placerer holdet på ottendepladsen med 12 point. AGF er på sjettepladsen med 13 point efter ti spillerunder.
Viborg var tæt på en drømmestart efter få minutter, da anfører Jeppe Grønning på akrobatisk vis forsøgte sig med et saksespark tæt under mål. Jesper Hansen i AGF-målet fik dog afværget skuddet.
Kort tid efter var det i den modsatte ende, det brændte på. AGF-spilleren Felix Beijmo modtog bolden ved bageste stolpe, men forsvarsspilleren formåede at hamre forsøget et godt stykke over mål.
Ti minutter før pausen bragte Viborg sig i front efter et skarpt eksekveret kontraangreb.
Angriberen Anosike Ementa blev sendt i dybden, og han spillede holdkammeraten Isak Jensen helt fri foran mål til en sikker 1-0-scoring at gå til pause på.
Efter en times tid bragte gæsterne fra Aarhus balance i regnskabet i domkirkebyen. Et skarpt slået frispark blev headet flot ind af forsvarsprofilen Frederik Tingager.
Med 20 minutter tilbage kom Viborg dog tilbage på føringskurs. Forsvarsspilleren Srdjan Kuzmic løb i dybden, og sloveneren bragede 2-1-scoringen ind bag Jesper Hansen.
Det tvang AGF længere frem, og aarhusianerne skiftede offensive kræfter ind fra bænken, men trods et tryk ned mod Viborg-forsvaret til slut kom AGF ikke tilbage.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Køber bolig i København
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT