Viborg forværrer sløj AGF-periode

Efter fire kampe uden sejr sikrede Viborg FF sig tre point hjemme mod AGF i 2-1-sejren søndag aften.



Et yderst tæt opgør med masser af fight og tænding endte med en smal Viborg-sejr på 2-1 søndag aften hjemme over AGF i Superligaens tiende runde.

Holdene stod taktisk stærkt over for hinanden, og chancerne var få. AGF kom tilbage i opgøret på 1-1, men Viborg fik scoret det afgørende mål i sejren, der var holdets første efter fire superligakampe uden.

Efter perioden uden sejre snupper Viborg altså tre point, og det placerer holdet på ottendepladsen med 12 point. AGF er på sjettepladsen med 13 point efter ti spillerunder.

Viborg var tæt på en drømmestart efter få minutter, da anfører Jeppe Grønning på akrobatisk vis forsøgte sig med et saksespark tæt under mål. Jesper Hansen i AGF-målet fik dog afværget skuddet.

Kort tid efter var det i den modsatte ende, det brændte på. AGF-spilleren Felix Beijmo modtog bolden ved bageste stolpe, men forsvarsspilleren formåede at hamre forsøget et godt stykke over mål.

Ti minutter før pausen bragte Viborg sig i front efter et skarpt eksekveret kontraangreb.

Angriberen Anosike Ementa blev sendt i dybden, og han spillede holdkammeraten Isak Jensen helt fri foran mål til en sikker 1-0-scoring at gå til pause på.

Efter en times tid bragte gæsterne fra Aarhus balance i regnskabet i domkirkebyen. Et skarpt slået frispark blev headet flot ind af forsvarsprofilen Frederik Tingager.

Med 20 minutter tilbage kom Viborg dog tilbage på føringskurs. Forsvarsspilleren Srdjan Kuzmic løb i dybden, og sloveneren bragede 2-1-scoringen ind bag Jesper Hansen.

Det tvang AGF længere frem, og aarhusianerne skiftede offensive kræfter ind fra bænken, men trods et tryk ned mod Viborg-forsvaret til slut kom AGF ikke tilbage.

/ritzau/






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen