Viborg FF forstærker midtbanen med 25-årig hollænder.
Hovedpersonen er Jamie Jacobs, der med skiftet til Viborg FF har fremtiden på plads, efter at han har været klubløs siden 30. juni, hvor hans kontrakt med SC Cambuur udløb. Det betyder samtidig, at han skifter på en fri transfer til Superliga-klubben.
Jamie Jacobs spillede over 100 kampe for SC Cambuur, og halvdelen af dem var i Æresdivisionen. Hollænderen er noteret for 28 mål og 23 assists for Cambuur, og det vidner altså om, at han er en spiller med flair for offensiven.
– Vi får en dygtig 8’er, der passer godt ind til vores spillestil og som kommer med en god portion erfaring fra Holland, hvor han de seneste to sæsoner har spillet mange kampe i den bedste række. Han er dynamisk i sit spil, er god til at sætte tempoet i kampen og så er han en midtbanespiller med en fin evne til at entrere i feltet, så vi mener, han kommer med nogle kompetencer, der kan komplementere vores trup godt, siger Viborgs sportschef Mads Agesen.
Midtbanespilleren glæder sig til at tage hul på kapitlet i Danmark.
– Jeg er glad for endelig at være her og det hele er faldet på plads, og nu glæder jeg mig bare til at starte med holdet i morgen. Jeg har set, hvordan klubben har klaret sig de seneste år og hvordan de spiller, og det er noget, jeg virkelig kan se mig selv være en del af. Jeg har fulgt de første kampe i sæsonen og haft gode samtaler med cheftræneren og har fået en rigtig god fornemmelse af det hele her.
– Jeg har også talt med nogle af de hollændere, der tidligere har været i klubben og har kun hørt en masse positive ting om Viborg. Det er et spændende skridt for mig at skifte til den danske Superliga, så jeg ser meget frem til at komme i gang og håber på, at jeg hurtigt kan falde ind på holdet og få min debut i den grønne trøje, lyder det fra Jamie Jacobs.
Hollænderen har underskrevet en to-årig aftale med Viborg FF.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Så er det officielt
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
INTERVIEW