Viborg FF forstærker midtbanen med 25-årig hollænder.
Hovedpersonen er Jamie Jacobs, der med skiftet til Viborg FF har fremtiden på plads, efter at han har været klubløs siden 30. juni, hvor hans kontrakt med SC Cambuur udløb. Det betyder samtidig, at han skifter på en fri transfer til Superliga-klubben.
Jamie Jacobs spillede over 100 kampe for SC Cambuur, og halvdelen af dem var i Æresdivisionen. Hollænderen er noteret for 28 mål og 23 assists for Cambuur, og det vidner altså om, at han er en spiller med flair for offensiven.
– Vi får en dygtig 8’er, der passer godt ind til vores spillestil og som kommer med en god portion erfaring fra Holland, hvor han de seneste to sæsoner har spillet mange kampe i den bedste række. Han er dynamisk i sit spil, er god til at sætte tempoet i kampen og så er han en midtbanespiller med en fin evne til at entrere i feltet, så vi mener, han kommer med nogle kompetencer, der kan komplementere vores trup godt, siger Viborgs sportschef Mads Agesen.
Midtbanespilleren glæder sig til at tage hul på kapitlet i Danmark.
– Jeg er glad for endelig at være her og det hele er faldet på plads, og nu glæder jeg mig bare til at starte med holdet i morgen. Jeg har set, hvordan klubben har klaret sig de seneste år og hvordan de spiller, og det er noget, jeg virkelig kan se mig selv være en del af. Jeg har fulgt de første kampe i sæsonen og haft gode samtaler med cheftræneren og har fået en rigtig god fornemmelse af det hele her.
– Jeg har også talt med nogle af de hollændere, der tidligere har været i klubben og har kun hørt en masse positive ting om Viborg. Det er et spændende skridt for mig at skifte til den danske Superliga, så jeg ser meget frem til at komme i gang og håber på, at jeg hurtigt kan falde ind på holdet og få min debut i den grønne trøje, lyder det fra Jamie Jacobs.
Hollænderen har underskrevet en to-årig aftale med Viborg FF.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER