Viborg i dokumentar: Kan stå inde for alt

Det er med Viborg FF i hovedrollen i endnu en dokumentar om en dansk traditionsklub.



Viborg er den seneste klub i rækken, som der er blevet lavet en dokumentar om. Her bliver blandt andet spillere og ledere fulgt over denne sæson, som er blevet lavet af TV Midtvest.

Her har VFF-profilen Jeppe Grønning selvsagt spillet en stor rolle, og i et interview med Viborg Stifts Folkeblad fortæller han om oplevelsen.

– Vi har et miljø, som er meget autentisk. Det, der sker i dagligdagen, er også det, som vi prøver at vise, når vi ellers træder frem i medierne. Hvis der var en masse problemer under overfladen, så ville det være svært at skjule det i sådan en dokumentar, men vores måde at arbejde på er meget lige til og ærlig, siger han og fortsætter:

– Så selvfølgelig kan der blive fanget noget på kamera, hvis der opstår noget, men vi ved, at vi kan stå inde for alt det, som vi gør. Og vi er heller ikke for store til at fejle, så jeg har ikke været bekymret, siger Jeppe Grønning.

Han peger endvidere på, at der i starten godt kunne være nogle tanker om, hvad det nu var for noget, som de var gået ind til. Det gik dog hurtigt med at vænne sig til mikrofonerne, og efter de første par gange tænkte han ikke længere over, hvad han gik og sagde.

Det er på søndag, at dokumentaren om Viborgs tilbagekomst til Superligaen kan ses på tv-stationens streamingstjeneste.

Det bliver dog også understreget fra Grønnings side, at han godt er klar over, at det er optagelser, som er foregået på et tidspunkt, hvor det for det meste er gået godt. Derfor har det ikke været så presset for dem, som hvis det var gået skidt.

Det kan man roligt sige er virkeligheden i Esbjerg. Her har TV Syd lavet en dokumentar-serie om deres enorme nedtur i denne sæson. Læs mere om det her. 






Superliga-oprykker varsler flere transfers




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

De er tilbage i Premier League

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby