Viborg i dokumentar: Kan stå inde for alt

Det er med Viborg FF i hovedrollen i endnu en dokumentar om en dansk traditionsklub.



Viborg er den seneste klub i rækken, som der er blevet lavet en dokumentar om. Her bliver blandt andet spillere og ledere fulgt over denne sæson, som er blevet lavet af TV Midtvest.

Her har VFF-profilen Jeppe Grønning selvsagt spillet en stor rolle, og i et interview med Viborg Stifts Folkeblad fortæller han om oplevelsen.

– Vi har et miljø, som er meget autentisk. Det, der sker i dagligdagen, er også det, som vi prøver at vise, når vi ellers træder frem i medierne. Hvis der var en masse problemer under overfladen, så ville det være svært at skjule det i sådan en dokumentar, men vores måde at arbejde på er meget lige til og ærlig, siger han og fortsætter:

– Så selvfølgelig kan der blive fanget noget på kamera, hvis der opstår noget, men vi ved, at vi kan stå inde for alt det, som vi gør. Og vi er heller ikke for store til at fejle, så jeg har ikke været bekymret, siger Jeppe Grønning.

Han peger endvidere på, at der i starten godt kunne være nogle tanker om, hvad det nu var for noget, som de var gået ind til. Det gik dog hurtigt med at vænne sig til mikrofonerne, og efter de første par gange tænkte han ikke længere over, hvad han gik og sagde.

Det er på søndag, at dokumentaren om Viborgs tilbagekomst til Superligaen kan ses på tv-stationens streamingstjeneste.

Det bliver dog også understreget fra Grønnings side, at han godt er klar over, at det er optagelser, som er foregået på et tidspunkt, hvor det for det meste er gået godt. Derfor har det ikke været så presset for dem, som hvis det var gået skidt.

Det kan man roligt sige er virkeligheden i Esbjerg. Her har TV Syd lavet en dokumentar-serie om deres enorme nedtur i denne sæson. Læs mere om det her. 





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Vilde Messi tangerer VM-rekord

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback