Viborg er den seneste klub i rækken, som der er blevet lavet en dokumentar om. Her bliver blandt andet spillere og ledere fulgt over denne sæson, som er blevet lavet af TV Midtvest.
Her har VFF-profilen Jeppe Grønning selvsagt spillet en stor rolle, og i et interview med Viborg Stifts Folkeblad fortæller han om oplevelsen.
– Vi har et miljø, som er meget autentisk. Det, der sker i dagligdagen, er også det, som vi prøver at vise, når vi ellers træder frem i medierne. Hvis der var en masse problemer under overfladen, så ville det være svært at skjule det i sådan en dokumentar, men vores måde at arbejde på er meget lige til og ærlig, siger han og fortsætter:
– Så selvfølgelig kan der blive fanget noget på kamera, hvis der opstår noget, men vi ved, at vi kan stå inde for alt det, som vi gør. Og vi er heller ikke for store til at fejle, så jeg har ikke været bekymret, siger Jeppe Grønning.
Han peger endvidere på, at der i starten godt kunne være nogle tanker om, hvad det nu var for noget, som de var gået ind til. Det gik dog hurtigt med at vænne sig til mikrofonerne, og efter de første par gange tænkte han ikke længere over, hvad han gik og sagde.
Det er på søndag, at dokumentaren om Viborgs tilbagekomst til Superligaen kan ses på tv-stationens streamingstjeneste.
Det bliver dog også understreget fra Grønnings side, at han godt er klar over, at det er optagelser, som er foregået på et tidspunkt, hvor det for det meste er gået godt. Derfor har det ikke været så presset for dem, som hvis det var gået skidt.
Det kan man roligt sige er virkeligheden i Esbjerg. Her har TV Syd lavet en dokumentar-serie om deres enorme nedtur i denne sæson. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
TRANSFER
