Jeppe Grønning har spillet 288 kampe for Viborg fordelt over de seneste ti år, og må derfor siges at være lidt af et klubikon.
Det ville derfor betyde ekstra meget for ham, hvis Viborg skulle ende med at sikre sig europæiske kampe til næste sæson.
– Det vil betyde rigtig meget for mig at spille europæisk fodbold med Viborg. Jeg har været her i ti år, og det har været meget op og ned. Lige nu går det godt, men jeg har ikke glemt de hårde perioder, siger han.
Viborg ligger efter torsdags uafgjorte kamp mod OB fortsat øverst i Superligaens nedrykningsspil med et enkelt point ned til fynboerne.
Ifølge Grønning er det da heller ikke utænkeligt, at Viborg kan sikre sig de europæiske pladser. Han mener, at Viborg er favoritter til at opnå syvendepladsen, der kan give europæisk fodbold til næste sæson.
– Man kan dele den op i to. Først skal vi lige få syvendepladsen, men chancerne er gode for at få den syvendeplads. Og det ville udløse en kamp om at spille europæisk, men omvendt kan man ikke forvente, at vi bare vinder de to næste.
– Jeg tror gerne, OB vil bytte plads med os lige nu. Vi er favoritter til det, og den mulighed skal vi gribe.
Også holdkammeraten Younes Bakiz tænker meget på muligheden for at opnå europæisk fodbold til næste sæson og trives godt med det pres, Viborg har lagt på sig selv.
– Selvfølgelig sigter vi efter europæisk fodbold. Vi går benhårdt efter det. Det hele er op til os selv, og det lever vi godt med.
Viborgs næste opgave i bestræbelserne på at opnå europæiske kampe til næste sæson er allerede på søndag, hvor kriseramte AGF venter i en ny vigtig kamp for viborgenserne.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
