Jeppe Grønning har spillet 288 kampe for Viborg fordelt over de seneste ti år, og må derfor siges at være lidt af et klubikon.
Det ville derfor betyde ekstra meget for ham, hvis Viborg skulle ende med at sikre sig europæiske kampe til næste sæson.
– Det vil betyde rigtig meget for mig at spille europæisk fodbold med Viborg. Jeg har været her i ti år, og det har været meget op og ned. Lige nu går det godt, men jeg har ikke glemt de hårde perioder, siger han.
Viborg ligger efter torsdags uafgjorte kamp mod OB fortsat øverst i Superligaens nedrykningsspil med et enkelt point ned til fynboerne.
Ifølge Grønning er det da heller ikke utænkeligt, at Viborg kan sikre sig de europæiske pladser. Han mener, at Viborg er favoritter til at opnå syvendepladsen, der kan give europæisk fodbold til næste sæson.
– Man kan dele den op i to. Først skal vi lige få syvendepladsen, men chancerne er gode for at få den syvendeplads. Og det ville udløse en kamp om at spille europæisk, men omvendt kan man ikke forvente, at vi bare vinder de to næste.
– Jeg tror gerne, OB vil bytte plads med os lige nu. Vi er favoritter til det, og den mulighed skal vi gribe.
Også holdkammeraten Younes Bakiz tænker meget på muligheden for at opnå europæisk fodbold til næste sæson og trives godt med det pres, Viborg har lagt på sig selv.
– Selvfølgelig sigter vi efter europæisk fodbold. Vi går benhårdt efter det. Det hele er op til os selv, og det lever vi godt med.
Viborgs næste opgave i bestræbelserne på at opnå europæiske kampe til næste sæson er allerede på søndag, hvor kriseramte AGF venter i en ny vigtig kamp for viborgenserne.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
