Jeppe Grønning har spillet 288 kampe for Viborg fordelt over de seneste ti år, og må derfor siges at være lidt af et klubikon.
Det ville derfor betyde ekstra meget for ham, hvis Viborg skulle ende med at sikre sig europæiske kampe til næste sæson.
– Det vil betyde rigtig meget for mig at spille europæisk fodbold med Viborg. Jeg har været her i ti år, og det har været meget op og ned. Lige nu går det godt, men jeg har ikke glemt de hårde perioder, siger han.
Viborg ligger efter torsdags uafgjorte kamp mod OB fortsat øverst i Superligaens nedrykningsspil med et enkelt point ned til fynboerne.
Ifølge Grønning er det da heller ikke utænkeligt, at Viborg kan sikre sig de europæiske pladser. Han mener, at Viborg er favoritter til at opnå syvendepladsen, der kan give europæisk fodbold til næste sæson.
– Man kan dele den op i to. Først skal vi lige få syvendepladsen, men chancerne er gode for at få den syvendeplads. Og det ville udløse en kamp om at spille europæisk, men omvendt kan man ikke forvente, at vi bare vinder de to næste.
– Jeg tror gerne, OB vil bytte plads med os lige nu. Vi er favoritter til det, og den mulighed skal vi gribe.
Også holdkammeraten Younes Bakiz tænker meget på muligheden for at opnå europæisk fodbold til næste sæson og trives godt med det pres, Viborg har lagt på sig selv.
– Selvfølgelig sigter vi efter europæisk fodbold. Vi går benhårdt efter det. Det hele er op til os selv, og det lever vi godt med.
Viborgs næste opgave i bestræbelserne på at opnå europæiske kampe til næste sæson er allerede på søndag, hvor kriseramte AGF venter i en ny vigtig kamp for viborgenserne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
