Lucas Lund: VFF skal mindst ende på tredjepladsen

Med situationen i toppen af rækken søler Lucas Lund, at Viborg som minimum skal sikre sig tredjepladsen.



Viborg har gang i en fantastisk sæson i Superligaen og ligger i øjeblikket på tredjepladsen.

Der skal klubben også gerne ligge, når sæsonen er ovre. Det slår Viborg-målmand Lucas Lund fast, efter at holdet på udebane slog Brøndby med 3-0.

– Jeg ved godt, at vores målsætning var at sikre overlevelse, men nu har sæsonen udviklet sig rigtig positivt, og vi stiller os ikke tilfredse med andet end en tredjeplads.

– Vi vil som minimum være, hvor vi ligger nu, men vi vil også gerne højere op, og det træner vi hårdt for. Der er stor motivation for det i truppen, siger Lucas Lund.

Viborg har i øjeblikket tre point op til FC Nordsjælland på andenpladsen og fem point ned til AGF på fjerdepladsen.

Et flot efterår var stærkt medvirkende til, at klubben indtager pladsen, der giver bronzemedaljer, når sæsonen slutter.

Det har haltet lidt mere i foråret med otte point i seks kampe, men på det seneste har pilen peget opad.

– Vi har tidligere udtalt, at vi kigger opad. Vi har haft en rigtig stærk sæson indtil videre, og jeg kan ikke se, at der er noget, som skulle begynde at ændre sig, siger Lucas Lund.

– Vi drømmer stort, men vi er også jyder og har benene solidt plantet på jorden.

Viborg-anfører Jeppe Grønning var ikke helt lige så kontant i sin udmelding, da han blev spurgt, om han kunne smage medaljer efter sejren over Brøndby.

– Jeg kan ikke smage det endnu. Det vil være meget arrogant at sige, at man kan smage noget som helst, når man tænker på vores historie som klub.

– Vi har sendt et signal til os selv, om at vi skal ramme niveauet hver gang, og vi går da efter at gøre noget historisk for klubben, siger Jeppe Grønning.

Viborg kom tilbage i Superligaen i sidste sæson, og i denne sæson er det hidtil blevet til en plads i mesterskabsspillet.

Derfor ser Jeppe Grønning allerede sæsonen som meget mere end godkendt, selv om han har blod på tanden for mere.

– Overordnet set er sæsonen en succes, i forhold til at vi er kommet i top-6. Det betyder dog ikke, at jeg står og er tilfreds med noget på nuværende tidspunkt, siger han.

– Hvis vi nu taber de næste ni kampe og ender på sjettepladsen, vil jeg ikke synes, at det er en succes, når man tænker på det nuværende udgangspunkt.

Viborg har aldrig nogensinde vundet medaljer i Superligaen, og klubbens bedste placering har været en fjerdeplads.

/ritzau/





Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark


Topscorer færdig

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Medie med dyster Dorgu-melding

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Sur over Brøndby-transfer’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Stort medie fremhæver FCM-flop

– Jeg var stiktosset

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

– De lignede lort!

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft