Viborg har gang i en fantastisk sæson i Superligaen og ligger i øjeblikket på tredjepladsen.
Der skal klubben også gerne ligge, når sæsonen er ovre. Det slår Viborg-målmand Lucas Lund fast, efter at holdet på udebane slog Brøndby med 3-0.
– Jeg ved godt, at vores målsætning var at sikre overlevelse, men nu har sæsonen udviklet sig rigtig positivt, og vi stiller os ikke tilfredse med andet end en tredjeplads.
– Vi vil som minimum være, hvor vi ligger nu, men vi vil også gerne højere op, og det træner vi hårdt for. Der er stor motivation for det i truppen, siger Lucas Lund.
Viborg har i øjeblikket tre point op til FC Nordsjælland på andenpladsen og fem point ned til AGF på fjerdepladsen.
Et flot efterår var stærkt medvirkende til, at klubben indtager pladsen, der giver bronzemedaljer, når sæsonen slutter.
Det har haltet lidt mere i foråret med otte point i seks kampe, men på det seneste har pilen peget opad.
– Vi har tidligere udtalt, at vi kigger opad. Vi har haft en rigtig stærk sæson indtil videre, og jeg kan ikke se, at der er noget, som skulle begynde at ændre sig, siger Lucas Lund.
– Vi drømmer stort, men vi er også jyder og har benene solidt plantet på jorden.
Viborg-anfører Jeppe Grønning var ikke helt lige så kontant i sin udmelding, da han blev spurgt, om han kunne smage medaljer efter sejren over Brøndby.
– Jeg kan ikke smage det endnu. Det vil være meget arrogant at sige, at man kan smage noget som helst, når man tænker på vores historie som klub.
– Vi har sendt et signal til os selv, om at vi skal ramme niveauet hver gang, og vi går da efter at gøre noget historisk for klubben, siger Jeppe Grønning.
Viborg kom tilbage i Superligaen i sidste sæson, og i denne sæson er det hidtil blevet til en plads i mesterskabsspillet.
Derfor ser Jeppe Grønning allerede sæsonen som meget mere end godkendt, selv om han har blod på tanden for mere.
– Overordnet set er sæsonen en succes, i forhold til at vi er kommet i top-6. Det betyder dog ikke, at jeg står og er tilfreds med noget på nuværende tidspunkt, siger han.
– Hvis vi nu taber de næste ni kampe og ender på sjettepladsen, vil jeg ikke synes, at det er en succes, når man tænker på det nuværende udgangspunkt.
Viborg har aldrig nogensinde vundet medaljer i Superligaen, og klubbens bedste placering har været en fjerdeplads.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
NYHEDER
