Lucas Lund: VFF skal mindst ende på tredjepladsen

Med situationen i toppen af rækken søler Lucas Lund, at Viborg som minimum skal sikre sig tredjepladsen.



Viborg har gang i en fantastisk sæson i Superligaen og ligger i øjeblikket på tredjepladsen.

Der skal klubben også gerne ligge, når sæsonen er ovre. Det slår Viborg-målmand Lucas Lund fast, efter at holdet på udebane slog Brøndby med 3-0.

– Jeg ved godt, at vores målsætning var at sikre overlevelse, men nu har sæsonen udviklet sig rigtig positivt, og vi stiller os ikke tilfredse med andet end en tredjeplads.

– Vi vil som minimum være, hvor vi ligger nu, men vi vil også gerne højere op, og det træner vi hårdt for. Der er stor motivation for det i truppen, siger Lucas Lund.

Viborg har i øjeblikket tre point op til FC Nordsjælland på andenpladsen og fem point ned til AGF på fjerdepladsen.

Et flot efterår var stærkt medvirkende til, at klubben indtager pladsen, der giver bronzemedaljer, når sæsonen slutter.

Det har haltet lidt mere i foråret med otte point i seks kampe, men på det seneste har pilen peget opad.

– Vi har tidligere udtalt, at vi kigger opad. Vi har haft en rigtig stærk sæson indtil videre, og jeg kan ikke se, at der er noget, som skulle begynde at ændre sig, siger Lucas Lund.

– Vi drømmer stort, men vi er også jyder og har benene solidt plantet på jorden.

Viborg-anfører Jeppe Grønning var ikke helt lige så kontant i sin udmelding, da han blev spurgt, om han kunne smage medaljer efter sejren over Brøndby.

– Jeg kan ikke smage det endnu. Det vil være meget arrogant at sige, at man kan smage noget som helst, når man tænker på vores historie som klub.

– Vi har sendt et signal til os selv, om at vi skal ramme niveauet hver gang, og vi går da efter at gøre noget historisk for klubben, siger Jeppe Grønning.

Viborg kom tilbage i Superligaen i sidste sæson, og i denne sæson er det hidtil blevet til en plads i mesterskabsspillet.

Derfor ser Jeppe Grønning allerede sæsonen som meget mere end godkendt, selv om han har blod på tanden for mere.

– Overordnet set er sæsonen en succes, i forhold til at vi er kommet i top-6. Det betyder dog ikke, at jeg står og er tilfreds med noget på nuværende tidspunkt, siger han.

– Hvis vi nu taber de næste ni kampe og ender på sjettepladsen, vil jeg ikke synes, at det er en succes, når man tænker på det nuværende udgangspunkt.

Viborg har aldrig nogensinde vundet medaljer i Superligaen, og klubbens bedste placering har været en fjerdeplads.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-profil skadet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brian Riemer på plads til topkamp

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Silkeborg IF – Viborg FF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig