Lucas Lund: VFF skal mindst ende på tredjepladsen

Med situationen i toppen af rækken søler Lucas Lund, at Viborg som minimum skal sikre sig tredjepladsen.



Viborg har gang i en fantastisk sæson i Superligaen og ligger i øjeblikket på tredjepladsen.

Der skal klubben også gerne ligge, når sæsonen er ovre. Det slår Viborg-målmand Lucas Lund fast, efter at holdet på udebane slog Brøndby med 3-0.

– Jeg ved godt, at vores målsætning var at sikre overlevelse, men nu har sæsonen udviklet sig rigtig positivt, og vi stiller os ikke tilfredse med andet end en tredjeplads.

– Vi vil som minimum være, hvor vi ligger nu, men vi vil også gerne højere op, og det træner vi hårdt for. Der er stor motivation for det i truppen, siger Lucas Lund.

Viborg har i øjeblikket tre point op til FC Nordsjælland på andenpladsen og fem point ned til AGF på fjerdepladsen.

Et flot efterår var stærkt medvirkende til, at klubben indtager pladsen, der giver bronzemedaljer, når sæsonen slutter.

Det har haltet lidt mere i foråret med otte point i seks kampe, men på det seneste har pilen peget opad.

– Vi har tidligere udtalt, at vi kigger opad. Vi har haft en rigtig stærk sæson indtil videre, og jeg kan ikke se, at der er noget, som skulle begynde at ændre sig, siger Lucas Lund.

– Vi drømmer stort, men vi er også jyder og har benene solidt plantet på jorden.

Viborg-anfører Jeppe Grønning var ikke helt lige så kontant i sin udmelding, da han blev spurgt, om han kunne smage medaljer efter sejren over Brøndby.

– Jeg kan ikke smage det endnu. Det vil være meget arrogant at sige, at man kan smage noget som helst, når man tænker på vores historie som klub.

– Vi har sendt et signal til os selv, om at vi skal ramme niveauet hver gang, og vi går da efter at gøre noget historisk for klubben, siger Jeppe Grønning.

Viborg kom tilbage i Superligaen i sidste sæson, og i denne sæson er det hidtil blevet til en plads i mesterskabsspillet.

Derfor ser Jeppe Grønning allerede sæsonen som meget mere end godkendt, selv om han har blod på tanden for mere.

– Overordnet set er sæsonen en succes, i forhold til at vi er kommet i top-6. Det betyder dog ikke, at jeg står og er tilfreds med noget på nuværende tidspunkt, siger han.

– Hvis vi nu taber de næste ni kampe og ender på sjettepladsen, vil jeg ikke synes, at det er en succes, når man tænker på det nuværende udgangspunkt.

Viborg har aldrig nogensinde vundet medaljer i Superligaen, og klubbens bedste placering har været en fjerdeplads.

/ritzau/





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tottenham-flop i stor transfer

Franco Baresi er død

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

De vil have Jelert

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Hvor er I vilde, AGF!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld