Lucas Lund: VFF skal mindst ende på tredjepladsen

Med situationen i toppen af rækken søler Lucas Lund, at Viborg som minimum skal sikre sig tredjepladsen.



Viborg har gang i en fantastisk sæson i Superligaen og ligger i øjeblikket på tredjepladsen.

Der skal klubben også gerne ligge, når sæsonen er ovre. Det slår Viborg-målmand Lucas Lund fast, efter at holdet på udebane slog Brøndby med 3-0.

– Jeg ved godt, at vores målsætning var at sikre overlevelse, men nu har sæsonen udviklet sig rigtig positivt, og vi stiller os ikke tilfredse med andet end en tredjeplads.

– Vi vil som minimum være, hvor vi ligger nu, men vi vil også gerne højere op, og det træner vi hårdt for. Der er stor motivation for det i truppen, siger Lucas Lund.

Viborg har i øjeblikket tre point op til FC Nordsjælland på andenpladsen og fem point ned til AGF på fjerdepladsen.

Et flot efterår var stærkt medvirkende til, at klubben indtager pladsen, der giver bronzemedaljer, når sæsonen slutter.

Det har haltet lidt mere i foråret med otte point i seks kampe, men på det seneste har pilen peget opad.

– Vi har tidligere udtalt, at vi kigger opad. Vi har haft en rigtig stærk sæson indtil videre, og jeg kan ikke se, at der er noget, som skulle begynde at ændre sig, siger Lucas Lund.

– Vi drømmer stort, men vi er også jyder og har benene solidt plantet på jorden.

Viborg-anfører Jeppe Grønning var ikke helt lige så kontant i sin udmelding, da han blev spurgt, om han kunne smage medaljer efter sejren over Brøndby.

– Jeg kan ikke smage det endnu. Det vil være meget arrogant at sige, at man kan smage noget som helst, når man tænker på vores historie som klub.

– Vi har sendt et signal til os selv, om at vi skal ramme niveauet hver gang, og vi går da efter at gøre noget historisk for klubben, siger Jeppe Grønning.

Viborg kom tilbage i Superligaen i sidste sæson, og i denne sæson er det hidtil blevet til en plads i mesterskabsspillet.

Derfor ser Jeppe Grønning allerede sæsonen som meget mere end godkendt, selv om han har blod på tanden for mere.

– Overordnet set er sæsonen en succes, i forhold til at vi er kommet i top-6. Det betyder dog ikke, at jeg står og er tilfreds med noget på nuværende tidspunkt, siger han.

– Hvis vi nu taber de næste ni kampe og ender på sjettepladsen, vil jeg ikke synes, at det er en succes, når man tænker på det nuværende udgangspunkt.

Viborg har aldrig nogensinde vundet medaljer i Superligaen, og klubbens bedste placering har været en fjerdeplads.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Helt vild med Brøndby-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Nu reagerer Morten Krogh

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Langer ud efter Peter Sørensen

Heldige danske damer slår Sverige

22 millioner kroner!

Brøndby er de dårligste i Europa

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten