Lucas Lund: VFF skal mindst ende på tredjepladsen

Med situationen i toppen af rækken søler Lucas Lund, at Viborg som minimum skal sikre sig tredjepladsen.



Viborg har gang i en fantastisk sæson i Superligaen og ligger i øjeblikket på tredjepladsen.

Der skal klubben også gerne ligge, når sæsonen er ovre. Det slår Viborg-målmand Lucas Lund fast, efter at holdet på udebane slog Brøndby med 3-0.

– Jeg ved godt, at vores målsætning var at sikre overlevelse, men nu har sæsonen udviklet sig rigtig positivt, og vi stiller os ikke tilfredse med andet end en tredjeplads.

– Vi vil som minimum være, hvor vi ligger nu, men vi vil også gerne højere op, og det træner vi hårdt for. Der er stor motivation for det i truppen, siger Lucas Lund.

Viborg har i øjeblikket tre point op til FC Nordsjælland på andenpladsen og fem point ned til AGF på fjerdepladsen.

Et flot efterår var stærkt medvirkende til, at klubben indtager pladsen, der giver bronzemedaljer, når sæsonen slutter.

Det har haltet lidt mere i foråret med otte point i seks kampe, men på det seneste har pilen peget opad.

– Vi har tidligere udtalt, at vi kigger opad. Vi har haft en rigtig stærk sæson indtil videre, og jeg kan ikke se, at der er noget, som skulle begynde at ændre sig, siger Lucas Lund.

– Vi drømmer stort, men vi er også jyder og har benene solidt plantet på jorden.

Viborg-anfører Jeppe Grønning var ikke helt lige så kontant i sin udmelding, da han blev spurgt, om han kunne smage medaljer efter sejren over Brøndby.

– Jeg kan ikke smage det endnu. Det vil være meget arrogant at sige, at man kan smage noget som helst, når man tænker på vores historie som klub.

– Vi har sendt et signal til os selv, om at vi skal ramme niveauet hver gang, og vi går da efter at gøre noget historisk for klubben, siger Jeppe Grønning.

Viborg kom tilbage i Superligaen i sidste sæson, og i denne sæson er det hidtil blevet til en plads i mesterskabsspillet.

Derfor ser Jeppe Grønning allerede sæsonen som meget mere end godkendt, selv om han har blod på tanden for mere.

– Overordnet set er sæsonen en succes, i forhold til at vi er kommet i top-6. Det betyder dog ikke, at jeg står og er tilfreds med noget på nuværende tidspunkt, siger han.

– Hvis vi nu taber de næste ni kampe og ender på sjettepladsen, vil jeg ikke synes, at det er en succes, når man tænker på det nuværende udgangspunkt.

Viborg har aldrig nogensinde vundet medaljer i Superligaen, og klubbens bedste placering har været en fjerdeplads.

/ritzau/





Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe




► LIVE

LIVE: Han er tilbage i AGF-truppen

Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!

FC København – Braga

Her kan du se K.A.A. Gent mod AGF

KF Egnatia – FC Midtjylland

Straffes for dommer-udtalelse

Ser ung kantspiller an – nu svarer Thomas Nørgaard



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Her kan du se FC København mod Braga

Hearts – FC Nordsjælland

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

Arsenal planlægger at fyre 60 medarbejdere

Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Jubler over FC København-choknyhed

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Her kan du se KF Egnatia mod FC Midtjylland

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark

LIVE: AGF og FC Midtjylland jagter succes i Europa

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat

– Så er han nok færdig Manchester United!

Her kan du se Hearts mod FC Nordsjælland

IFR-leder: Her falder Man City-straffen

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Manchester City får bank af PSG