Viborg med klar besked: Vil forsøge at købe ham

Viborg FF vil forsøge at købe Isak Jensen fri af sin amerikanske klub.



Nogle gange rammer man den som bekendt lige i rumpetten.

Det tyder alt på, at Mads Agesen gjorde i sommerens transfervindue, da Viborgs sportschef hentede Isak Jensen hjem fra USA og St. Louis City. Den 20-årige offensivspiller er udlejet til domkirkebyens helte frem til sommer.

Isak Jensen har haft en blændende sæson i Viborg-trøjen og har på fornem vis løftet arven fra Elias Achouri, hvilket i sig selv må siges at være en svær opgave.

Det vil næsten være pligtforsømmelse, hvis ikke Mads Agesen gør en indsats for at beholde den tidligere Sønderjyske-spiller, og Viborg-bossen lægger da heller ikke skjul på, at han vil gøre et forsøg på at købe Isak Jensen af St. Louis City.

– Vi vil gøre meget for at se, om vi ikke kan gøre ham til permanent Viborg-spiller. Vi snakker frem og tilbage, og der er positive signaler, siger Mads Agesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Isak var tænkt som en udviklingsspiller, som skulle ind og konkurrere om pladsen, men han har jo gjort den til sin egen. Vi er lykkedes med at få en ung spiller ind på vores førstehold, og det er vi meget glade for. 

Sportschefen har et klart bud på, hvorfor det er gået så godt med Isak Jensen i Viborg FF.

– Vi har sat os grundigt ind i, hvad Isak er for en person. Han er en anderledes person, hvis man sætter ham op imod prototypen af en fodboldspiller. Han kræver noget plads og kan godt slå én som introvert, men når man når ind til kernen af ham, har han rigtig meget at give, og den tillid, vi har vist ham på- og udenfor banen, har han udnyttet. 

Isak Jensen har kontrakt med St. Louis City frem til udgangen af 2027, så Viborg FF skal næppe regne med, at amerikanerne er klar til decideret at forære offensivspilleren væk. Mads Agesen forventer imidlertid, at enderne godt kan mødes.

– Han er inden for vores økonomiske rammer, fastslår sportschefen.

Isak Jensen har scoret fem mål for Viborg FF i denne sæson, som også har budt på debut på det danske U21-landshold. 





LIVE

LIVE: Skriver under med Viborg

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie