Viborg med klar besked: Vil forsøge at købe ham

Viborg FF vil forsøge at købe Isak Jensen fri af sin amerikanske klub.



Nogle gange rammer man den som bekendt lige i rumpetten.

Det tyder alt på, at Mads Agesen gjorde i sommerens transfervindue, da Viborgs sportschef hentede Isak Jensen hjem fra USA og St. Louis City. Den 20-årige offensivspiller er udlejet til domkirkebyens helte frem til sommer.

Isak Jensen har haft en blændende sæson i Viborg-trøjen og har på fornem vis løftet arven fra Elias Achouri, hvilket i sig selv må siges at være en svær opgave.

Det vil næsten være pligtforsømmelse, hvis ikke Mads Agesen gør en indsats for at beholde den tidligere Sønderjyske-spiller, og Viborg-bossen lægger da heller ikke skjul på, at han vil gøre et forsøg på at købe Isak Jensen af St. Louis City.

– Vi vil gøre meget for at se, om vi ikke kan gøre ham til permanent Viborg-spiller. Vi snakker frem og tilbage, og der er positive signaler, siger Mads Agesen til Tipsbladet og fortsætter:

– Isak var tænkt som en udviklingsspiller, som skulle ind og konkurrere om pladsen, men han har jo gjort den til sin egen. Vi er lykkedes med at få en ung spiller ind på vores førstehold, og det er vi meget glade for. 

Sportschefen har et klart bud på, hvorfor det er gået så godt med Isak Jensen i Viborg FF.

– Vi har sat os grundigt ind i, hvad Isak er for en person. Han er en anderledes person, hvis man sætter ham op imod prototypen af en fodboldspiller. Han kræver noget plads og kan godt slå én som introvert, men når man når ind til kernen af ham, har han rigtig meget at give, og den tillid, vi har vist ham på- og udenfor banen, har han udnyttet. 

Isak Jensen har kontrakt med St. Louis City frem til udgangen af 2027, så Viborg FF skal næppe regne med, at amerikanerne er klar til decideret at forære offensivspilleren væk. Mads Agesen forventer imidlertid, at enderne godt kan mødes.

– Han er inden for vores økonomiske rammer, fastslår sportschefen.

Isak Jensen har scoret fem mål for Viborg FF i denne sæson, som også har budt på debut på det danske U21-landshold. 







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Crazy transfer: City køber Anderson

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen