Da Emmanuel Yeboah i tillægstiden dukkede op i Viborg-feltet udlignede til 2-2 for Brøndby, lignede det, at han sikrede gæsterne et enkelt point, men så svarede Viborg igen og gjorde det til 3-2 til hjemmeholdet.
Det ville 21-årige Emmanuel Yeboah dog ikke finde sig i, og i det 98. spilleminut scorede og udlignede han igen i en vanvittig afslutning.
Dermed sluttede det 3-3 mellem de to hold, efter Viborg ellers længe havde været foran.
Hjemmeholdet kom tidligt på 1-0 ved Jakob Vester, og derfra var det Brøndby, der sad på næsten alt spillet. Efter en halv time kom udligningen, men kort efter scorede Vester igen og sendte Viborg på 2-1.
Brøndby sad derfra i store perioder fuldstændig på spillet, men ind ville bolden ikke.
Derfor holdt Viborg-føringen, lige indtil det hele i dommerens tillægstid sprang i luften i et festfyrværkeri af en afslutning med tre scoringer.
Seneste sæsons sølvvinder, Brøndby, tog fra kampens start kontrollen, men Viborg lurede på omstillinger.
Efter 11 minutter blev en af omstillingerne til hjemmeholdet udnyttet.
Viborg-angriberen Renato Junior fandt Jakob Vester, der timede sit dybdeløb perfekt og efterfølgende sikkert sparkede bolden i Brøndby-målet.
Scoringen ændrede ikke på kampbilledet, og presset blev derfra kun mere intenst på hjemmeholdet.
Først reddede Jeppe Grønning Viborg på stregen, inden Brøndbys Mathias Kvistgaarden få minutter senere headede bolden på stolpen.
En halv time inde i kampen gik den ikke længere for hjemmeholdet.
18-årige Clement Bischoff modtog bolden i Brøndbys venstreside. Han drev bolden ind i Viborg-feltet, inden han med en flad afslutning sparkede bolden i det korte målhjørne.
Få minutter efter kom hjemmeholdet tilbage i front. Brøndbys Daniel Wass prikkede et Viborg-indlæg forbi Patrick Pentz i målet, hvilket gjorde, at Jakob Vester ved bagstolpen nemt kunne score sit andet mål i kampen.
Brøndby-dominansen fortsatte efter pausen, hvor et af den seneste sæsons offensive esser Yuito Suzuki var tæt på en udligning. Japaneren blev spillet fri ved Viborgs straffesparksplet, men Suzuki sendte afslutningen over mål.
Som kampen skred frem, blev Viborgs besøg sjældnere og sjældnere på modstanderens banehalvdel.
Til gengæld stod hjemmeholdet mere kompakt i defensiven, end tilfældet havde været tidligere i kampen, og Brøndby spillede sig ikke længere frem til den samme mængde af store chancer.
Det skulle dog ændre sig i tillægstiden, da Emmanuel Yeboah dukkede op og satte gang i det hele.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Zanka ville spille gratis for FC København
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Skotland – Marokko
OPTAKT