Viborg og Brøndby spiller 3-3 i vanvittig kamp

Med tre scoringer i overtiden sørgede Viborg og Brøndby for top underholdning, da de to hold spillede 3-3.



Da Emmanuel Yeboah i tillægstiden dukkede op i Viborg-feltet udlignede til 2-2 for Brøndby, lignede det, at han sikrede gæsterne et enkelt point, men så svarede Viborg igen og gjorde det til 3-2 til hjemmeholdet.

Det ville 21-årige Emmanuel Yeboah dog ikke finde sig i, og i det 98. spilleminut scorede og udlignede han igen i en vanvittig afslutning.

Dermed sluttede det 3-3 mellem de to hold, efter Viborg ellers længe havde været foran.

Hjemmeholdet kom tidligt på 1-0 ved Jakob Vester, og derfra var det Brøndby, der sad på næsten alt spillet. Efter en halv time kom udligningen, men kort efter scorede Vester igen og sendte Viborg på 2-1.

Brøndby sad derfra i store perioder fuldstændig på spillet, men ind ville bolden ikke.

Derfor holdt Viborg-føringen, lige indtil det hele i dommerens tillægstid sprang i luften i et festfyrværkeri af en afslutning med tre scoringer.

Seneste sæsons sølvvinder, Brøndby, tog fra kampens start kontrollen, men Viborg lurede på omstillinger.

Efter 11 minutter blev en af omstillingerne til hjemmeholdet udnyttet.

Viborg-angriberen Renato Junior fandt Jakob Vester, der timede sit dybdeløb perfekt og efterfølgende sikkert sparkede bolden i Brøndby-målet.

Scoringen ændrede ikke på kampbilledet, og presset blev derfra kun mere intenst på hjemmeholdet.

Først reddede Jeppe Grønning Viborg på stregen, inden Brøndbys Mathias Kvistgaarden få minutter senere headede bolden på stolpen.

En halv time inde i kampen gik den ikke længere for hjemmeholdet.

18-årige Clement Bischoff modtog bolden i Brøndbys venstreside. Han drev bolden ind i Viborg-feltet, inden han med en flad afslutning sparkede bolden i det korte målhjørne.

Få minutter efter kom hjemmeholdet tilbage i front. Brøndbys Daniel Wass prikkede et Viborg-indlæg forbi Patrick Pentz i målet, hvilket gjorde, at Jakob Vester ved bagstolpen nemt kunne score sit andet mål i kampen.

Brøndby-dominansen fortsatte efter pausen, hvor et af den seneste sæsons offensive esser Yuito Suzuki var tæt på en udligning. Japaneren blev spillet fri ved Viborgs straffesparksplet, men Suzuki sendte afslutningen over mål.

Som kampen skred frem, blev Viborgs besøg sjældnere og sjældnere på modstanderens banehalvdel.

Til gengæld stod hjemmeholdet mere kompakt i defensiven, end tilfældet havde været tidligere i kampen, og Brøndby spillede sig ikke længere frem til den samme mængde af store chancer.

Det skulle dog ændre sig i tillægstiden, da Emmanuel Yeboah dukkede op og satte gang i det hele.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Svækkede SIF taber i Randers 

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De viser interesse for Lyngby-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag