Viborg opruster i forsvaret – henter hollænder

Viborg FF har hentet en hollandsk midtstopper i den israelske liga.



Viborg henter den 22-årige midterforsvarer Kellian van der Kaap. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Van der Kaap er fra Holland og har tilbragt det seneste år i Israel, hvor han er tørnet ud for Maccabi Netanya.

Ifølge sportschefen i Viborg, Jesper Fredberg, er det en stopper med massere af potentiale, som klubben har hentet. 

– Vi får en ung forsvarsspiller, der skal være med til at styrke konkurrencen i vores centrale defensiv. Han har en god fysik, er stærk i luften og i duellerne, og så er han en spillende forsvarsspiller, der har et godt touch på bolden. Han passer rigtig godt ind i vores måde at spille på, og så ser vi et stort udviklingspotentiale i ham, siger han.

Kellian van der Kaap selv er glad for chancen, som Viborg giver ham, og håber på hurtigst muligt at give noget igen.

– Jeg er kommet for at give alt for holdet og fansene, og samtidig udvikle mig som spiller og menneske, så jeg glæder mig bare til at komme i gang.

– Jeg ved, at den danske liga er rigtig stærk, og jeg ser det som en meget spændende mulighed for mig. Det hele føles rigtigt her, og Viborg virker som det helt rigtige sted for mig at tage det næste skridt i min karriere. Både menneskerne, spillestilen og måden at arbejde med unge spillere på her har været med til, at beslutningen blev taget, siger han. 

Den unge hollænder har fået sin fodboldopvækst i Groningen og Cambuur. Sidstnævnte klub nåede Kaap at få debut for i den næstbedste hollandske række, før han skiftede til Israel. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen