Viborg henter den 22-årige midterforsvarer Kellian van der Kaap. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Van der Kaap er fra Holland og har tilbragt det seneste år i Israel, hvor han er tørnet ud for Maccabi Netanya.
Ifølge sportschefen i Viborg, Jesper Fredberg, er det en stopper med massere af potentiale, som klubben har hentet.
– Vi får en ung forsvarsspiller, der skal være med til at styrke konkurrencen i vores centrale defensiv. Han har en god fysik, er stærk i luften og i duellerne, og så er han en spillende forsvarsspiller, der har et godt touch på bolden. Han passer rigtig godt ind i vores måde at spille på, og så ser vi et stort udviklingspotentiale i ham, siger han.
Kellian van der Kaap selv er glad for chancen, som Viborg giver ham, og håber på hurtigst muligt at give noget igen.
– Jeg er kommet for at give alt for holdet og fansene, og samtidig udvikle mig som spiller og menneske, så jeg glæder mig bare til at komme i gang.
– Jeg ved, at den danske liga er rigtig stærk, og jeg ser det som en meget spændende mulighed for mig. Det hele føles rigtigt her, og Viborg virker som det helt rigtige sted for mig at tage det næste skridt i min karriere. Både menneskerne, spillestilen og måden at arbejde med unge spillere på her har været med til, at beslutningen blev taget, siger han.
Den unge hollænder har fået sin fodboldopvækst i Groningen og Cambuur. Sidstnævnte klub nåede Kaap at få debut for i den næstbedste hollandske række, før han skiftede til Israel.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW
