Viborg opruster i forsvaret – henter hollænder

Viborg FF har hentet en hollandsk midtstopper i den israelske liga.



Viborg henter den 22-årige midterforsvarer Kellian van der Kaap. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Van der Kaap er fra Holland og har tilbragt det seneste år i Israel, hvor han er tørnet ud for Maccabi Netanya.

Ifølge sportschefen i Viborg, Jesper Fredberg, er det en stopper med massere af potentiale, som klubben har hentet. 

– Vi får en ung forsvarsspiller, der skal være med til at styrke konkurrencen i vores centrale defensiv. Han har en god fysik, er stærk i luften og i duellerne, og så er han en spillende forsvarsspiller, der har et godt touch på bolden. Han passer rigtig godt ind i vores måde at spille på, og så ser vi et stort udviklingspotentiale i ham, siger han.

Kellian van der Kaap selv er glad for chancen, som Viborg giver ham, og håber på hurtigst muligt at give noget igen.

– Jeg er kommet for at give alt for holdet og fansene, og samtidig udvikle mig som spiller og menneske, så jeg glæder mig bare til at komme i gang.

– Jeg ved, at den danske liga er rigtig stærk, og jeg ser det som en meget spændende mulighed for mig. Det hele føles rigtigt her, og Viborg virker som det helt rigtige sted for mig at tage det næste skridt i min karriere. Både menneskerne, spillestilen og måden at arbejde med unge spillere på her har været med til, at beslutningen blev taget, siger han. 

Den unge hollænder har fået sin fodboldopvækst i Groningen og Cambuur. Sidstnævnte klub nåede Kaap at få debut for i den næstbedste hollandske række, før han skiftede til Israel. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det var verdens undergang’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Er han løsningen i AGF?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Tuchel forsvarer sin taktik

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Amir Richardson meldes tæt på skifte