SL-klub pønser på permanent kontrakt til lejesvend

Viborg ser gode muligheder for, at klubben kan hente forsvarsprofilen fra Young Boys Nicolas Bürgy permanent.



På sidste dag af transfervinduet i januar i år offentliggjorde Viborg FF, at klubben hentede forsvarsspilleren Nicolas Bürgy fra BSC Young Boys på en lejeaftale, der løber frem til sommer.

Den 26-årige schweizer er på meget kort tid blevet en vigtig brik for viborgenserne, og han har spillet samtlige minutter i Superligaen for Viborg, siden han kom til.

I forbindelse med offentliggørelsen af skiftet meddelte klubben desuden, at man også havde sikret sig en købsoption i aftalen.

Af den grund siger Viborgs sportsdirektør, Jesper Fredberg, at chancerne for et permanent skifte er gode.

– Udsigten er positiv, og vi har jo en købsoption på ham. Den kan vi jo indfri, hvis vi bliver enige med Nicolas (Bürgy, red.) om, at vi synes, det er en god idé, at han skal fortsætte her.

– Vi har en god dialog med ham og hans agent om det, men nu må vi se, hvad der kommer til at ske, og hvad fremtiden bringer.

– Jeg kan desværre ikke løfte sløret for, hvad købsoptionen lyder på, men det er en option, som vi kan indløse, hvis vi vil, og jeg kan sagtens se Nicolas have en fremtid i Viborg, det er der ingen tvivl om, siger Jesper Fredberg.

Hovedpersonen selv er påpasselig med at sige noget om, hvad han håber, der kommer til at ske. Dog fortæller han, at han selvfølgelig er klar til at tage en snak med Viborg om fremtiden.

– Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt med Young Boys, så derfor ser jeg lige nu tiden an, og det er for tidligt at sige, hvad der kommer til at ske, siger Nicolas Bürgy.

– Det hele kommer an på, hvilken rolle jeg eventuelt kan få hos Young Boys. For mig handler det om at være vigtig for det hold, jeg spiller for. Det er jeg her, så det er klart, at vi vil snakke sammen om, hvad der er den bedste løsning for både mig og klubberne.

Skiftet fra schweizisk til dansk fodbold er primært gået, som han havde ønsket, men han kan godt mærke, at det er noget anderledes.

– Dansk fodbold er virkelig interessant og anderledes. Det er lidt vildere sammenlignet med schweizisk fodbold, fordi det går meget mere op og ned i kampene.

– Jeg kan godt lide det (dansk fodbold, red), især fordi der er en masse action. Samtidig kan jeg godt lige den måde, vi spiller fodbold på, og jeg kan godt lide trænernes idéer, siger Nicolas Bürgy.

Viborgs cheftræner Jacob Friis lægger ikke skjul på, at han meget gerne ser, at klubben henter forsvarsspilleren på en permanent aftale.

– Hvis du spørger mig lige nu, så vil jeg sige ja. Jeg vil meget gerne have, at han bliver en del af Viborg i fremtiden. Jeg tror godt, jeg kan sige, at vi er rigtig glade for Nicolas, uden at jeg bryder nogen regler, siger Jacob Friis.

/ritzau/





Legende færdig i Wrexham?




TOPNYHED

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Flot gestus af Tadej Pogacar

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Som Bambi på glatis!

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Voldsom frustration efter vanvidskamp



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

I chok: Hjernedødt – hvad laver han? 

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

– En tabersag for Brøndby

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Jonas Wind er på vej væk’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Frygtelig debut for Postecoglou

Brutal kritik af Brøndby-boss



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

– Det var en stor overraskelse for mig

Stor Pione Sisto-overraskelse

Mileta Rajovic bomber løs

Mads Hermansen kritiseres igen

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Haaland og Man City smadrer Man Utd

Forudser Dolberg-problemer: Jeg er bekymret

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Dansk drøm slukket

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie

Skrækkelig debut for Tullberg – FCN sad på alt

Holger Rune i drama

Salah sørger for sen Liverpool-sejr

Silkeborg IF – OB

– FCK-spillerne skal have det dårligt