SL-klub pønser på permanent kontrakt til lejesvend

Viborg ser gode muligheder for, at klubben kan hente forsvarsprofilen fra Young Boys Nicolas Bürgy permanent.



På sidste dag af transfervinduet i januar i år offentliggjorde Viborg FF, at klubben hentede forsvarsspilleren Nicolas Bürgy fra BSC Young Boys på en lejeaftale, der løber frem til sommer.

Den 26-årige schweizer er på meget kort tid blevet en vigtig brik for viborgenserne, og han har spillet samtlige minutter i Superligaen for Viborg, siden han kom til.

I forbindelse med offentliggørelsen af skiftet meddelte klubben desuden, at man også havde sikret sig en købsoption i aftalen.

Af den grund siger Viborgs sportsdirektør, Jesper Fredberg, at chancerne for et permanent skifte er gode.

– Udsigten er positiv, og vi har jo en købsoption på ham. Den kan vi jo indfri, hvis vi bliver enige med Nicolas (Bürgy, red.) om, at vi synes, det er en god idé, at han skal fortsætte her.

– Vi har en god dialog med ham og hans agent om det, men nu må vi se, hvad der kommer til at ske, og hvad fremtiden bringer.

– Jeg kan desværre ikke løfte sløret for, hvad købsoptionen lyder på, men det er en option, som vi kan indløse, hvis vi vil, og jeg kan sagtens se Nicolas have en fremtid i Viborg, det er der ingen tvivl om, siger Jesper Fredberg.

Hovedpersonen selv er påpasselig med at sige noget om, hvad han håber, der kommer til at ske. Dog fortæller han, at han selvfølgelig er klar til at tage en snak med Viborg om fremtiden.

– Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt med Young Boys, så derfor ser jeg lige nu tiden an, og det er for tidligt at sige, hvad der kommer til at ske, siger Nicolas Bürgy.

– Det hele kommer an på, hvilken rolle jeg eventuelt kan få hos Young Boys. For mig handler det om at være vigtig for det hold, jeg spiller for. Det er jeg her, så det er klart, at vi vil snakke sammen om, hvad der er den bedste løsning for både mig og klubberne.

Skiftet fra schweizisk til dansk fodbold er primært gået, som han havde ønsket, men han kan godt mærke, at det er noget anderledes.

– Dansk fodbold er virkelig interessant og anderledes. Det er lidt vildere sammenlignet med schweizisk fodbold, fordi det går meget mere op og ned i kampene.

– Jeg kan godt lide det (dansk fodbold, red), især fordi der er en masse action. Samtidig kan jeg godt lige den måde, vi spiller fodbold på, og jeg kan godt lide trænernes idéer, siger Nicolas Bürgy.

Viborgs cheftræner Jacob Friis lægger ikke skjul på, at han meget gerne ser, at klubben henter forsvarsspilleren på en permanent aftale.

– Hvis du spørger mig lige nu, så vil jeg sige ja. Jeg vil meget gerne have, at han bliver en del af Viborg i fremtiden. Jeg tror godt, jeg kan sige, at vi er rigtig glade for Nicolas, uden at jeg bryder nogen regler, siger Jacob Friis.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino