SL-klub pønser på permanent kontrakt til lejesvend

Viborg ser gode muligheder for, at klubben kan hente forsvarsprofilen fra Young Boys Nicolas Bürgy permanent.



På sidste dag af transfervinduet i januar i år offentliggjorde Viborg FF, at klubben hentede forsvarsspilleren Nicolas Bürgy fra BSC Young Boys på en lejeaftale, der løber frem til sommer.

Den 26-årige schweizer er på meget kort tid blevet en vigtig brik for viborgenserne, og han har spillet samtlige minutter i Superligaen for Viborg, siden han kom til.

I forbindelse med offentliggørelsen af skiftet meddelte klubben desuden, at man også havde sikret sig en købsoption i aftalen.

Af den grund siger Viborgs sportsdirektør, Jesper Fredberg, at chancerne for et permanent skifte er gode.

– Udsigten er positiv, og vi har jo en købsoption på ham. Den kan vi jo indfri, hvis vi bliver enige med Nicolas (Bürgy, red.) om, at vi synes, det er en god idé, at han skal fortsætte her.

– Vi har en god dialog med ham og hans agent om det, men nu må vi se, hvad der kommer til at ske, og hvad fremtiden bringer.

– Jeg kan desværre ikke løfte sløret for, hvad købsoptionen lyder på, men det er en option, som vi kan indløse, hvis vi vil, og jeg kan sagtens se Nicolas have en fremtid i Viborg, det er der ingen tvivl om, siger Jesper Fredberg.

Hovedpersonen selv er påpasselig med at sige noget om, hvad han håber, der kommer til at ske. Dog fortæller han, at han selvfølgelig er klar til at tage en snak med Viborg om fremtiden.

– Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt med Young Boys, så derfor ser jeg lige nu tiden an, og det er for tidligt at sige, hvad der kommer til at ske, siger Nicolas Bürgy.

– Det hele kommer an på, hvilken rolle jeg eventuelt kan få hos Young Boys. For mig handler det om at være vigtig for det hold, jeg spiller for. Det er jeg her, så det er klart, at vi vil snakke sammen om, hvad der er den bedste løsning for både mig og klubberne.

Skiftet fra schweizisk til dansk fodbold er primært gået, som han havde ønsket, men han kan godt mærke, at det er noget anderledes.

– Dansk fodbold er virkelig interessant og anderledes. Det er lidt vildere sammenlignet med schweizisk fodbold, fordi det går meget mere op og ned i kampene.

– Jeg kan godt lide det (dansk fodbold, red), især fordi der er en masse action. Samtidig kan jeg godt lige den måde, vi spiller fodbold på, og jeg kan godt lide trænernes idéer, siger Nicolas Bürgy.

Viborgs cheftræner Jacob Friis lægger ikke skjul på, at han meget gerne ser, at klubben henter forsvarsspilleren på en permanent aftale.

– Hvis du spørger mig lige nu, så vil jeg sige ja. Jeg vil meget gerne have, at han bliver en del af Viborg i fremtiden. Jeg tror godt, jeg kan sige, at vi er rigtig glade for Nicolas, uden at jeg bryder nogen regler, siger Jacob Friis.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rundens hold – VM

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-spiller åben for transfer

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning