SL-klub pønser på permanent kontrakt til lejesvend

Viborg ser gode muligheder for, at klubben kan hente forsvarsprofilen fra Young Boys Nicolas Bürgy permanent.



På sidste dag af transfervinduet i januar i år offentliggjorde Viborg FF, at klubben hentede forsvarsspilleren Nicolas Bürgy fra BSC Young Boys på en lejeaftale, der løber frem til sommer.

Den 26-årige schweizer er på meget kort tid blevet en vigtig brik for viborgenserne, og han har spillet samtlige minutter i Superligaen for Viborg, siden han kom til.

I forbindelse med offentliggørelsen af skiftet meddelte klubben desuden, at man også havde sikret sig en købsoption i aftalen.

Af den grund siger Viborgs sportsdirektør, Jesper Fredberg, at chancerne for et permanent skifte er gode.

– Udsigten er positiv, og vi har jo en købsoption på ham. Den kan vi jo indfri, hvis vi bliver enige med Nicolas (Bürgy, red.) om, at vi synes, det er en god idé, at han skal fortsætte her.

– Vi har en god dialog med ham og hans agent om det, men nu må vi se, hvad der kommer til at ske, og hvad fremtiden bringer.

– Jeg kan desværre ikke løfte sløret for, hvad købsoptionen lyder på, men det er en option, som vi kan indløse, hvis vi vil, og jeg kan sagtens se Nicolas have en fremtid i Viborg, det er der ingen tvivl om, siger Jesper Fredberg.

Hovedpersonen selv er påpasselig med at sige noget om, hvad han håber, der kommer til at ske. Dog fortæller han, at han selvfølgelig er klar til at tage en snak med Viborg om fremtiden.

– Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt med Young Boys, så derfor ser jeg lige nu tiden an, og det er for tidligt at sige, hvad der kommer til at ske, siger Nicolas Bürgy.

– Det hele kommer an på, hvilken rolle jeg eventuelt kan få hos Young Boys. For mig handler det om at være vigtig for det hold, jeg spiller for. Det er jeg her, så det er klart, at vi vil snakke sammen om, hvad der er den bedste løsning for både mig og klubberne.

Skiftet fra schweizisk til dansk fodbold er primært gået, som han havde ønsket, men han kan godt mærke, at det er noget anderledes.

– Dansk fodbold er virkelig interessant og anderledes. Det er lidt vildere sammenlignet med schweizisk fodbold, fordi det går meget mere op og ned i kampene.

– Jeg kan godt lide det (dansk fodbold, red), især fordi der er en masse action. Samtidig kan jeg godt lige den måde, vi spiller fodbold på, og jeg kan godt lide trænernes idéer, siger Nicolas Bürgy.

Viborgs cheftræner Jacob Friis lægger ikke skjul på, at han meget gerne ser, at klubben henter forsvarsspilleren på en permanent aftale.

– Hvis du spørger mig lige nu, så vil jeg sige ja. Jeg vil meget gerne have, at han bliver en del af Viborg i fremtiden. Jeg tror godt, jeg kan sige, at vi er rigtig glade for Nicolas, uden at jeg bryder nogen regler, siger Jacob Friis.

/ritzau/



Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat