SL-klub pønser på permanent kontrakt til lejesvend

Viborg ser gode muligheder for, at klubben kan hente forsvarsprofilen fra Young Boys Nicolas Bürgy permanent.



På sidste dag af transfervinduet i januar i år offentliggjorde Viborg FF, at klubben hentede forsvarsspilleren Nicolas Bürgy fra BSC Young Boys på en lejeaftale, der løber frem til sommer.

Den 26-årige schweizer er på meget kort tid blevet en vigtig brik for viborgenserne, og han har spillet samtlige minutter i Superligaen for Viborg, siden han kom til.

I forbindelse med offentliggørelsen af skiftet meddelte klubben desuden, at man også havde sikret sig en købsoption i aftalen.

Af den grund siger Viborgs sportsdirektør, Jesper Fredberg, at chancerne for et permanent skifte er gode.

– Udsigten er positiv, og vi har jo en købsoption på ham. Den kan vi jo indfri, hvis vi bliver enige med Nicolas (Bürgy, red.) om, at vi synes, det er en god idé, at han skal fortsætte her.

– Vi har en god dialog med ham og hans agent om det, men nu må vi se, hvad der kommer til at ske, og hvad fremtiden bringer.

– Jeg kan desværre ikke løfte sløret for, hvad købsoptionen lyder på, men det er en option, som vi kan indløse, hvis vi vil, og jeg kan sagtens se Nicolas have en fremtid i Viborg, det er der ingen tvivl om, siger Jesper Fredberg.

Hovedpersonen selv er påpasselig med at sige noget om, hvad han håber, der kommer til at ske. Dog fortæller han, at han selvfølgelig er klar til at tage en snak med Viborg om fremtiden.

– Jeg har stadig et år tilbage af min kontrakt med Young Boys, så derfor ser jeg lige nu tiden an, og det er for tidligt at sige, hvad der kommer til at ske, siger Nicolas Bürgy.

– Det hele kommer an på, hvilken rolle jeg eventuelt kan få hos Young Boys. For mig handler det om at være vigtig for det hold, jeg spiller for. Det er jeg her, så det er klart, at vi vil snakke sammen om, hvad der er den bedste løsning for både mig og klubberne.

Skiftet fra schweizisk til dansk fodbold er primært gået, som han havde ønsket, men han kan godt mærke, at det er noget anderledes.

– Dansk fodbold er virkelig interessant og anderledes. Det er lidt vildere sammenlignet med schweizisk fodbold, fordi det går meget mere op og ned i kampene.

– Jeg kan godt lide det (dansk fodbold, red), især fordi der er en masse action. Samtidig kan jeg godt lige den måde, vi spiller fodbold på, og jeg kan godt lide trænernes idéer, siger Nicolas Bürgy.

Viborgs cheftræner Jacob Friis lægger ikke skjul på, at han meget gerne ser, at klubben henter forsvarsspilleren på en permanent aftale.

– Hvis du spørger mig lige nu, så vil jeg sige ja. Jeg vil meget gerne have, at han bliver en del af Viborg i fremtiden. Jeg tror godt, jeg kan sige, at vi er rigtig glade for Nicolas, uden at jeg bryder nogen regler, siger Jacob Friis.

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjerne peger på Højlund

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Blæst fuldstændig omkuld

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Laver aftale med Frederik Birk

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storroser dansk super-talent

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

1. divisionsstjerne med voldsomme tal



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Har ondt af Steve Cooper

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Storklub lurer på Superliga-profil

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation