Viborg-profilers bytur er et tillidsbrud

Både Mads Junker og Jonas Hebo er enige om, at det ikke var et smart træk af Lucas Lund og Anosike Ementa at tage i byen.



Viborg har til søndagens kamp mod FC København hverken målmand Lucas Lund eller angriber Anosike Ementa, som havde været en tur i byen i Aalborg om fredagen. Det har Viborg Stifts Folkeblad beskrevet.

På TV 2 Sport X har Viborg-cheftræner Jakob Poulsen efterfølgende bekræftet, at de to spillere har overtrådt de interne retningslinjer, og på samme kanal slår fodboldekspert Jonas Hebo og Mads Junker fast, hvor alvorlig sagen her.

– Det betyder jo åbenlyst, at de har været nødt til at bytte Renato Jr. ind i stedet for Ementa, og så betyder det jo også, at det er et knæk i holdets tillid til to ekstremt vigtige spillere. Altså en målmand og deres topscorer, fordi Lucas Lund er en spiller, som man har savnet virkelig, virkelig meget her, siger Hebo og fortsætter:

– Han har stået dårligt efter, at han er kommet tilbage. Han har taget meget ansvar og sagt, at han vil arbejde videre med det. Og så er det selvfølgelig et tillidsbrud, at du to dage før en kamp mod et af de allerbedste hold i Superligaen sidder et sted, hvor du selvfølgelig ikke skal sidde.

Jonas Hebo peger endvidere på, at det åbenbart ikke har været slemt nok til at de er helt ude af truppen, men dog slemt nok til, at de ikke starter inde.

Mads Junker bemærker, at man ikke ved, om de to spillere har været ude ligefrem at feste, men at de i hvert fald har siddet ude. 

– Det ved man godt, at man ikke bør gøre. Det lader til, at de agerer efter den måde, som de har nogle interne regler på. Du bliver sat udenfor start-11'eren, men er med i truppen, og så er de formentlig med igen fra næste uge af, fortæller han og tilføjer:

– Men det er selvfølgelig et skidt signal på et skidt tidspunkt for klubben. Det er lidt nemmere at tage en møgsag, hvis det kører rigtig godt, og man har vundet en masse kampe. Det må Jakob Poulsen også forholde sig til, fortæller Junker.

Viborg har lagt ud med at skrabe blot ét point sammen i de første fire kampe, hvor der i øvrigt er gået 12 mål ind på dem.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre