Viborg-profilers bytur er et tillidsbrud

Både Mads Junker og Jonas Hebo er enige om, at det ikke var et smart træk af Lucas Lund og Anosike Ementa at tage i byen.



Viborg har til søndagens kamp mod FC København hverken målmand Lucas Lund eller angriber Anosike Ementa, som havde været en tur i byen i Aalborg om fredagen. Det har Viborg Stifts Folkeblad beskrevet.

På TV 2 Sport X har Viborg-cheftræner Jakob Poulsen efterfølgende bekræftet, at de to spillere har overtrådt de interne retningslinjer, og på samme kanal slår fodboldekspert Jonas Hebo og Mads Junker fast, hvor alvorlig sagen her.

– Det betyder jo åbenlyst, at de har været nødt til at bytte Renato Jr. ind i stedet for Ementa, og så betyder det jo også, at det er et knæk i holdets tillid til to ekstremt vigtige spillere. Altså en målmand og deres topscorer, fordi Lucas Lund er en spiller, som man har savnet virkelig, virkelig meget her, siger Hebo og fortsætter:

– Han har stået dårligt efter, at han er kommet tilbage. Han har taget meget ansvar og sagt, at han vil arbejde videre med det. Og så er det selvfølgelig et tillidsbrud, at du to dage før en kamp mod et af de allerbedste hold i Superligaen sidder et sted, hvor du selvfølgelig ikke skal sidde.

Jonas Hebo peger endvidere på, at det åbenbart ikke har været slemt nok til at de er helt ude af truppen, men dog slemt nok til, at de ikke starter inde.

Mads Junker bemærker, at man ikke ved, om de to spillere har været ude ligefrem at feste, men at de i hvert fald har siddet ude. 

– Det ved man godt, at man ikke bør gøre. Det lader til, at de agerer efter den måde, som de har nogle interne regler på. Du bliver sat udenfor start-11'eren, men er med i truppen, og så er de formentlig med igen fra næste uge af, fortæller han og tilføjer:

– Men det er selvfølgelig et skidt signal på et skidt tidspunkt for klubben. Det er lidt nemmere at tage en møgsag, hvis det kører rigtig godt, og man har vundet en masse kampe. Det må Jakob Poulsen også forholde sig til, fortæller Junker.

Viborg har lagt ud med at skrabe blot ét point sammen i de første fire kampe, hvor der i øvrigt er gået 12 mål ind på dem.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Er det Dolbergs vilde millionløn?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Steve Cooper storroser stjerne

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

‘Så brænder hele København ned’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

‘Det drømmer alle om’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Få mål i Herning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud