Viborg har til søndagens kamp mod FC København hverken målmand Lucas Lund eller angriber Anosike Ementa, som havde været en tur i byen i Aalborg om fredagen. Det har Viborg Stifts Folkeblad beskrevet.
På TV 2 Sport X har Viborg-cheftræner Jakob Poulsen efterfølgende bekræftet, at de to spillere har overtrådt de interne retningslinjer, og på samme kanal slår fodboldekspert Jonas Hebo og Mads Junker fast, hvor alvorlig sagen her.
– Det betyder jo åbenlyst, at de har været nødt til at bytte Renato Jr. ind i stedet for Ementa, og så betyder det jo også, at det er et knæk i holdets tillid til to ekstremt vigtige spillere. Altså en målmand og deres topscorer, fordi Lucas Lund er en spiller, som man har savnet virkelig, virkelig meget her, siger Hebo og fortsætter:
– Han har stået dårligt efter, at han er kommet tilbage. Han har taget meget ansvar og sagt, at han vil arbejde videre med det. Og så er det selvfølgelig et tillidsbrud, at du to dage før en kamp mod et af de allerbedste hold i Superligaen sidder et sted, hvor du selvfølgelig ikke skal sidde.
Jonas Hebo peger endvidere på, at det åbenbart ikke har været slemt nok til at de er helt ude af truppen, men dog slemt nok til, at de ikke starter inde.
Mads Junker bemærker, at man ikke ved, om de to spillere har været ude ligefrem at feste, men at de i hvert fald har siddet ude.
– Det ved man godt, at man ikke bør gøre. Det lader til, at de agerer efter den måde, som de har nogle interne regler på. Du bliver sat udenfor start-11'eren, men er med i truppen, og så er de formentlig med igen fra næste uge af, fortæller han og tilføjer:
– Men det er selvfølgelig et skidt signal på et skidt tidspunkt for klubben. Det er lidt nemmere at tage en møgsag, hvis det kører rigtig godt, og man har vundet en masse kampe. Det må Jakob Poulsen også forholde sig til, fortæller Junker.
Viborg har lagt ud med at skrabe blot ét point sammen i de første fire kampe, hvor der i øvrigt er gået 12 mål ind på dem.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – DR Congo
OPTAKT
Spanien – Østrig
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Belgien – Senegal
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM