Viborg slår tilbage og spolerer Sønderjyske-fest

Yonis Njoh kom ind fra bænken og scorede to mål, så Viborg med ti mand på banen fik point med fra Haderslev.



Langt inde i anden halvleg lå Sønderjyske søndag til en sikker sejr over Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.

Sønderjyderne var foran med 2-0 og var en mand i overtal, og på tilskuerpladserne i Haderslev var stemningen helt i top. Men så gik det galt.

Den indskiftede franskmand Yonis Njoh var i forrygende spillehumør og sørgede egenhændigt for at sikre Viborg 2-2 mod en bunke måbende Sønderjyske-spillere.

På den måde fik Viborg et usandsynligt point med fra opgøret og haler dermed lidt ind på Silkeborg, som søndag tabte med 0-2 til Lyngby Boldklub. Silkeborg fører nu nedrykningsspillet med to point ned til Viborg.

Sønderjyske har 30 point. Det er syv flere end AaB, som nu er under nedrykningsstregen inden mandagens bundbrag mod Vejle Boldklub.

Viborg var lige ved at få en perfekt begyndelse på kampen, da Serginho efter få sekunder blev sendt afsted i et kontrahug. Kantspilleren kom i en fin position efter et fikst træk i feltet, men afslutningen manglede saft og kraft.

Og det blev kendetegnende for Viborgs første kvarter, som endte med at blive helt forfærdeligt. I fjerde minut satte Ivan Näsberg hovedet på et Sønderjyske-indlæg og sendte kuglen i eget net.

Omtrent otte minutter senere viste 17-årige Olti Hyseni, hvorfor han formentlig kommer til at indbringe Sønderjyske en god bunke penge på et tidspunkt. Den unge offensivspiller tog et træk ind i banen lige uden for feltet og hamrede så læderet i nettet til 2-0.

Viborg virkede fuldstændig paralyseret og begyndte først efter Hysenis flotte træffer at bide sig fast i opgøret. Men rigtig farligt blev det aldrig før pausen.

Det blev det heller ikke i de første ti minutter af anden halvleg, hvor Viborg ikke lignede et hold, der var på jagt efter point. Men efter 11 minutter fik gæsterne en kæmpe chance.

Et frispark landede lige i panden på Renato Junior, som var helt blank midt i feltet, men han formåede at sende hovedstødet langt, langt forbi.

Viborg var ufarlig, og stille og roligt begyndte det at udmønte sig i frustrationer. Serginho lod sig provokere af et professionelt frispark fra Sefer Emini og havnede i karambolage med flere Sønderjyske-folk.

Få minutter senere lavede han en dum tackling i Sønderjyskes felt, og så blev han smidt ud. Men Viborg virkede pludselig langt mere tændt end tidligere, og efter 74 minutter blev der reduceret.

Isak Jensen sendte bolden ind foran mål, hvor Yonis Njoh sendte den i nettet. Sønderjyske-spillerne virkede rystede, og Njoh var flyvende. Ti minutter efter sin første scoring slog han til igen over for et ultrapassivt Sønderjyske-forsvar.

Et enkelt træk i feltet var nok til at fiksere hele defensiven, og så sparkede han bolden i nettet med en flad afslutning.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Smal parisersejr i Bourgogne

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Mere aktivitet på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Chokskifte?

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Rekordtransfer?

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

– Alt andet ville være latterligt af “CV”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Dyr dansk bomber til Everton?

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kontramelding om transfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Tricky Trees tryller i Portugal

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis