Viborg slår tilbage og spolerer Sønderjyske-fest

Yonis Njoh kom ind fra bænken og scorede to mål, så Viborg med ti mand på banen fik point med fra Haderslev.



Langt inde i anden halvleg lå Sønderjyske søndag til en sikker sejr over Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.

Sønderjyderne var foran med 2-0 og var en mand i overtal, og på tilskuerpladserne i Haderslev var stemningen helt i top. Men så gik det galt.

Den indskiftede franskmand Yonis Njoh var i forrygende spillehumør og sørgede egenhændigt for at sikre Viborg 2-2 mod en bunke måbende Sønderjyske-spillere.

På den måde fik Viborg et usandsynligt point med fra opgøret og haler dermed lidt ind på Silkeborg, som søndag tabte med 0-2 til Lyngby Boldklub. Silkeborg fører nu nedrykningsspillet med to point ned til Viborg.

Sønderjyske har 30 point. Det er syv flere end AaB, som nu er under nedrykningsstregen inden mandagens bundbrag mod Vejle Boldklub.

Viborg var lige ved at få en perfekt begyndelse på kampen, da Serginho efter få sekunder blev sendt afsted i et kontrahug. Kantspilleren kom i en fin position efter et fikst træk i feltet, men afslutningen manglede saft og kraft.

Og det blev kendetegnende for Viborgs første kvarter, som endte med at blive helt forfærdeligt. I fjerde minut satte Ivan Näsberg hovedet på et Sønderjyske-indlæg og sendte kuglen i eget net.

Omtrent otte minutter senere viste 17-årige Olti Hyseni, hvorfor han formentlig kommer til at indbringe Sønderjyske en god bunke penge på et tidspunkt. Den unge offensivspiller tog et træk ind i banen lige uden for feltet og hamrede så læderet i nettet til 2-0.

Viborg virkede fuldstændig paralyseret og begyndte først efter Hysenis flotte træffer at bide sig fast i opgøret. Men rigtig farligt blev det aldrig før pausen.

Det blev det heller ikke i de første ti minutter af anden halvleg, hvor Viborg ikke lignede et hold, der var på jagt efter point. Men efter 11 minutter fik gæsterne en kæmpe chance.

Et frispark landede lige i panden på Renato Junior, som var helt blank midt i feltet, men han formåede at sende hovedstødet langt, langt forbi.

Viborg var ufarlig, og stille og roligt begyndte det at udmønte sig i frustrationer. Serginho lod sig provokere af et professionelt frispark fra Sefer Emini og havnede i karambolage med flere Sønderjyske-folk.

Få minutter senere lavede han en dum tackling i Sønderjyskes felt, og så blev han smidt ud. Men Viborg virkede pludselig langt mere tændt end tidligere, og efter 74 minutter blev der reduceret.

Isak Jensen sendte bolden ind foran mål, hvor Yonis Njoh sendte den i nettet. Sønderjyske-spillerne virkede rystede, og Njoh var flyvende. Ti minutter efter sin første scoring slog han til igen over for et ultrapassivt Sønderjyske-forsvar.

Et enkelt træk i feltet var nok til at fiksere hele defensiven, og så sparkede han bolden i nettet med en flad afslutning.

/ritzau/





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

En kæmpe sejr

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Opløftende melding for ‘AC’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

‘Har lukket munden på kritikerne’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Hingste sparker Falke i Casablanca

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur