Viborg slår tilbage og spolerer Sønderjyske-fest

Yonis Njoh kom ind fra bænken og scorede to mål, så Viborg med ti mand på banen fik point med fra Haderslev.



Langt inde i anden halvleg lå Sønderjyske søndag til en sikker sejr over Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.

Sønderjyderne var foran med 2-0 og var en mand i overtal, og på tilskuerpladserne i Haderslev var stemningen helt i top. Men så gik det galt.

Den indskiftede franskmand Yonis Njoh var i forrygende spillehumør og sørgede egenhændigt for at sikre Viborg 2-2 mod en bunke måbende Sønderjyske-spillere.

På den måde fik Viborg et usandsynligt point med fra opgøret og haler dermed lidt ind på Silkeborg, som søndag tabte med 0-2 til Lyngby Boldklub. Silkeborg fører nu nedrykningsspillet med to point ned til Viborg.

Sønderjyske har 30 point. Det er syv flere end AaB, som nu er under nedrykningsstregen inden mandagens bundbrag mod Vejle Boldklub.

Viborg var lige ved at få en perfekt begyndelse på kampen, da Serginho efter få sekunder blev sendt afsted i et kontrahug. Kantspilleren kom i en fin position efter et fikst træk i feltet, men afslutningen manglede saft og kraft.

Og det blev kendetegnende for Viborgs første kvarter, som endte med at blive helt forfærdeligt. I fjerde minut satte Ivan Näsberg hovedet på et Sønderjyske-indlæg og sendte kuglen i eget net.

Omtrent otte minutter senere viste 17-årige Olti Hyseni, hvorfor han formentlig kommer til at indbringe Sønderjyske en god bunke penge på et tidspunkt. Den unge offensivspiller tog et træk ind i banen lige uden for feltet og hamrede så læderet i nettet til 2-0.

Viborg virkede fuldstændig paralyseret og begyndte først efter Hysenis flotte træffer at bide sig fast i opgøret. Men rigtig farligt blev det aldrig før pausen.

Det blev det heller ikke i de første ti minutter af anden halvleg, hvor Viborg ikke lignede et hold, der var på jagt efter point. Men efter 11 minutter fik gæsterne en kæmpe chance.

Et frispark landede lige i panden på Renato Junior, som var helt blank midt i feltet, men han formåede at sende hovedstødet langt, langt forbi.

Viborg var ufarlig, og stille og roligt begyndte det at udmønte sig i frustrationer. Serginho lod sig provokere af et professionelt frispark fra Sefer Emini og havnede i karambolage med flere Sønderjyske-folk.

Få minutter senere lavede han en dum tackling i Sønderjyskes felt, og så blev han smidt ud. Men Viborg virkede pludselig langt mere tændt end tidligere, og efter 74 minutter blev der reduceret.

Isak Jensen sendte bolden ind foran mål, hvor Yonis Njoh sendte den i nettet. Sønderjyske-spillerne virkede rystede, og Njoh var flyvende. Ti minutter efter sin første scoring slog han til igen over for et ultrapassivt Sønderjyske-forsvar.

Et enkelt træk i feltet var nok til at fiksere hele defensiven, og så sparkede han bolden i nettet med en flad afslutning.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AGF-fans raser over Superliga-klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF

OB – FC København

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Liverpool – Tottenham

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Han har været en åbenbaring!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause