Viborg slår tilbage og spolerer Sønderjyske-fest

Yonis Njoh kom ind fra bænken og scorede to mål, så Viborg med ti mand på banen fik point med fra Haderslev.



Langt inde i anden halvleg lå Sønderjyske søndag til en sikker sejr over Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.

Sønderjyderne var foran med 2-0 og var en mand i overtal, og på tilskuerpladserne i Haderslev var stemningen helt i top. Men så gik det galt.

Den indskiftede franskmand Yonis Njoh var i forrygende spillehumør og sørgede egenhændigt for at sikre Viborg 2-2 mod en bunke måbende Sønderjyske-spillere.

På den måde fik Viborg et usandsynligt point med fra opgøret og haler dermed lidt ind på Silkeborg, som søndag tabte med 0-2 til Lyngby Boldklub. Silkeborg fører nu nedrykningsspillet med to point ned til Viborg.

Sønderjyske har 30 point. Det er syv flere end AaB, som nu er under nedrykningsstregen inden mandagens bundbrag mod Vejle Boldklub.

Viborg var lige ved at få en perfekt begyndelse på kampen, da Serginho efter få sekunder blev sendt afsted i et kontrahug. Kantspilleren kom i en fin position efter et fikst træk i feltet, men afslutningen manglede saft og kraft.

Og det blev kendetegnende for Viborgs første kvarter, som endte med at blive helt forfærdeligt. I fjerde minut satte Ivan Näsberg hovedet på et Sønderjyske-indlæg og sendte kuglen i eget net.

Omtrent otte minutter senere viste 17-årige Olti Hyseni, hvorfor han formentlig kommer til at indbringe Sønderjyske en god bunke penge på et tidspunkt. Den unge offensivspiller tog et træk ind i banen lige uden for feltet og hamrede så læderet i nettet til 2-0.

Viborg virkede fuldstændig paralyseret og begyndte først efter Hysenis flotte træffer at bide sig fast i opgøret. Men rigtig farligt blev det aldrig før pausen.

Det blev det heller ikke i de første ti minutter af anden halvleg, hvor Viborg ikke lignede et hold, der var på jagt efter point. Men efter 11 minutter fik gæsterne en kæmpe chance.

Et frispark landede lige i panden på Renato Junior, som var helt blank midt i feltet, men han formåede at sende hovedstødet langt, langt forbi.

Viborg var ufarlig, og stille og roligt begyndte det at udmønte sig i frustrationer. Serginho lod sig provokere af et professionelt frispark fra Sefer Emini og havnede i karambolage med flere Sønderjyske-folk.

Få minutter senere lavede han en dum tackling i Sønderjyskes felt, og så blev han smidt ud. Men Viborg virkede pludselig langt mere tændt end tidligere, og efter 74 minutter blev der reduceret.

Isak Jensen sendte bolden ind foran mål, hvor Yonis Njoh sendte den i nettet. Sønderjyske-spillerne virkede rystede, og Njoh var flyvende. Ti minutter efter sin første scoring slog han til igen over for et ultrapassivt Sønderjyske-forsvar.

Et enkelt træk i feltet var nok til at fiksere hele defensiven, og så sparkede han bolden i nettet med en flad afslutning.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FCM uden syv mand mod Brann

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dyr dansk bomber til Everton?

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

FC København tjente millioner tirsdag aften

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Store ord om Roony Bardghji