Stort straffedrama sikrer Viborg europæisk billet

Efter 120 minutters fodbold og en straffeduel i Aalborg vandt Viborg kampen om en plads i europæisk fodbold.



Samtlige fem danske deltagerhold i næste sæsons europæiske fodboldturneringer er på plads.

Viborg FF sikrede sig søndag aften en plads i Conference League-kvalifikationen med en sejr i straffesparkskonkurrence over AaB i playoffkampen i Aalborg.

Opgøret var endt 1-1 i ordinær spilletid, og det var også stillingen efter den forlængede spilletid.

Det førte holdene ud i en duel fra straffesparkspletten, og her var Viborg en tand skarpere.

Kun en enkelt af AaB’s fire skytter formåede at score, og så kunne Alassana Jatta til sidst få Viborgs europæiske drømme til at gå i opfyldelse.

Det er første gang, at et hold fra nedrykningsspillet vinder den europæiske playoff-kamp mod holdet fra mesterskabsspillet.

Klubberne stod over for hinanden i Europa Playoff-kampen i kraft af AaB’s placering som nummer fem i mesterskabsspillet og Viborgs plads som bedste hold i nedrykningsspillet – altså syvendepladsen i Superligaen.

FC København og FC Midtjylland er som de to bedste hold fra Superligaen en del af næste sæsons Champions League-kvalifikation, mens bronzevinderne fra Silkeborg skal forsøge at komme i Europa League.

Både Brøndby og Viborg har mulighed for at komme i Conference Leagues gruppespil.

Nordjyderne havde et snævert overtag i kampen, mens Viborg kom bedre frem til chancerne i deres angreb. Midtjyderne var således mere tålmodige og afventende, mens hjemmeholdet kørte med flere berøringer og mere bevægelse.

Det kastede en tæt kamp af sig mellem de jyske kandidater til europæiske kvalifikationskampe.

Efter et kvarter af den ordinære kamp bragte Mathias Ross hjemmeholdet foran. Midtstopperen vandt en luftduel efter et indkast og snød dermed Lucas Lund i Viborg-målet.

Ti minutter senere udlignede Jeppe Grønning for gæsterne, da bolden endte ved Viborg-anføreren efter klumpspil i feltet.

Inden pausen nåede Mathias Ross igen at juble efter en scoring, men et VAR-gennemtjek endte med, at holdkammeraten Louka Prip blev dømt offside i situationen.

Anden kvalifikationsrunde til Conference League, hvor både Viborg og Brøndby indtræder, afvikles i slutningen af juli.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!