Viborg og Sønderjyske deler i underholdende opgør

Sønderjyske var klart bedst før pausen og førte med to, men Viborg fik vendt slaget og fik point med hjem.



Både Sønderjyske og Viborg hænger fast i den tunge del af Superliga-tabellen. Og det gør de stadig efter pointdeling i Haderslev søndag.

Hjemmeholdet var foran 2-0 efter en stærk første halvleg, men billedet vendte efter pausen, så Viborg fortjent fik 2-2 med nordpå.

Det giver Viborg seks point efter syv kampe, mens Sønderjyske har et færre.

Sønderjyske var mest pågående i de første 45 minutter, hvor man dygtigt fik fyldt godt med folk i feltet og skabt en masse uro omkring Viborg-keeper Oscar Hedvall.

Han leverede et par gode redninger ved stolperoden, men hjemmeholdet blev ved med at udfordre.

Især var Lirim Qamili og Mads Agger på kanterne dygtige til at skabe bredde og trække gæsternes defensiv fra hinanden. Viborg kom også frem til lidt muligheder modsat, men de grønblusedes defensiv var konstant udfordret.

Efter 34 minutter gik den ikke længere, og to gange på et par minutter stak sønderjyderne kniven ind.

Først afsluttede Qamili køligt, da bolden havnede for fødderne af ham i feltet, og kort efter viste Kristall Mani Ingason flot sparketeknik, da han klappede bolden ind fra distancen.

I pausen måtte Sønderjyske dog udskifte anfører Rasmus Vinderslev, som er en vigtig nøgle i holdets presspil på den centrale del af banen. Det gav indledningsvist lidt usikkerhed, som Viborg udnyttede.

Backen Srdjan Kuzmic havde sneget sig med frem og hamrede bolden op i hjørnet fra en spids vinkel.

Anosike Ementa brændte også en gigantisk chance på et hovedstød tæt under mål. Det var tydeligt, at usikkerheden havde sneget sig ind i oprykkerne.

Serginho var kommet i spillehumør og blev ved med at skabe store chancer til sine holdkammerater. Men tilbuddene blev misbrugt.

Så måtte Serginho tage sagen i egen hånd. 20 minutter før tid kom han frem ved bagstolpen og fik dirigeret en svær bold i kassen.

Viborg kom nærmest de tre point, men manglede den sidste skarphed, da trætheden meldte sig i afslutningen.

/ritzau/






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne