Viborg og Sønderjyske deler i underholdende opgør

Sønderjyske var klart bedst før pausen og førte med to, men Viborg fik vendt slaget og fik point med hjem.



Både Sønderjyske og Viborg hænger fast i den tunge del af Superliga-tabellen. Og det gør de stadig efter pointdeling i Haderslev søndag.

Hjemmeholdet var foran 2-0 efter en stærk første halvleg, men billedet vendte efter pausen, så Viborg fortjent fik 2-2 med nordpå.

Det giver Viborg seks point efter syv kampe, mens Sønderjyske har et færre.

Sønderjyske var mest pågående i de første 45 minutter, hvor man dygtigt fik fyldt godt med folk i feltet og skabt en masse uro omkring Viborg-keeper Oscar Hedvall.

Han leverede et par gode redninger ved stolperoden, men hjemmeholdet blev ved med at udfordre.

Især var Lirim Qamili og Mads Agger på kanterne dygtige til at skabe bredde og trække gæsternes defensiv fra hinanden. Viborg kom også frem til lidt muligheder modsat, men de grønblusedes defensiv var konstant udfordret.

Efter 34 minutter gik den ikke længere, og to gange på et par minutter stak sønderjyderne kniven ind.

Først afsluttede Qamili køligt, da bolden havnede for fødderne af ham i feltet, og kort efter viste Kristall Mani Ingason flot sparketeknik, da han klappede bolden ind fra distancen.

I pausen måtte Sønderjyske dog udskifte anfører Rasmus Vinderslev, som er en vigtig nøgle i holdets presspil på den centrale del af banen. Det gav indledningsvist lidt usikkerhed, som Viborg udnyttede.

Backen Srdjan Kuzmic havde sneget sig med frem og hamrede bolden op i hjørnet fra en spids vinkel.

Anosike Ementa brændte også en gigantisk chance på et hovedstød tæt under mål. Det var tydeligt, at usikkerheden havde sneget sig ind i oprykkerne.

Serginho var kommet i spillehumør og blev ved med at skabe store chancer til sine holdkammerater. Men tilbuddene blev misbrugt.

Så måtte Serginho tage sagen i egen hånd. 20 minutter før tid kom han frem ved bagstolpen og fik dirigeret en svær bold i kassen.

Viborg kom nærmest de tre point, men manglede den sidste skarphed, da trætheden meldte sig i afslutningen.

/ritzau/





Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen




LIVE

Superliga-LIVE: Hylder “charmerende” Sundby

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Markant klausul i tidl. Brøndby-spillers transfer

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’

Surt show Riemer: Landsholdsprofil ude med skade

Hylder Andreas Christensen: Derfor han er i Barça



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Noget for FCK? Søger ny klub på LinkedIn

FCK-talent: ‘Vi var nok ikke det bedste match’

Udlejet Brøndby-spiller med helt vild præstation

‘Han mobbede Højlund’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Flere profiler ude af FCK-truppen

Afsløring: FCN henter toptalentet Issa Kone

Transfervarm stjerne: Intet var bedre end Brøndby

FC København – AC Horsens

Revset af Viaplay-ekspert: Nu svarer AGF-komet

Et stort problem for Patrick Dorgu?

Bekræfter FCK-exit? ‘Der er noget under opsejling’

Frederik Birk scorer nyt job



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Superliga-klub har skuffet i 15 år

FC Midtjylland vandt 7-0 i Sundby

Marokko: VM-finalen i 2030 spilles i Casablanca

Drømmer ‘110 procent’ om FC København-comeback

Forlader FCK: ‘Virker demotiveret og uengageret’

FCM var deres ‘mareridt’ – håber på at se ham

‘Jeg er den bedste udgave af mig selv hidtil’

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

Født i Danmark – nu henter storklub ham

Undrer sig over FCK-salg: Giver et problem

FCK indgår ny aftale med stortalent