Både Sønderjyske og Viborg hænger fast i den tunge del af Superliga-tabellen. Og det gør de stadig efter pointdeling i Haderslev søndag.
Hjemmeholdet var foran 2-0 efter en stærk første halvleg, men billedet vendte efter pausen, så Viborg fortjent fik 2-2 med nordpå.
Det giver Viborg seks point efter syv kampe, mens Sønderjyske har et færre.
Sønderjyske var mest pågående i de første 45 minutter, hvor man dygtigt fik fyldt godt med folk i feltet og skabt en masse uro omkring Viborg-keeper Oscar Hedvall.
Han leverede et par gode redninger ved stolperoden, men hjemmeholdet blev ved med at udfordre.
Især var Lirim Qamili og Mads Agger på kanterne dygtige til at skabe bredde og trække gæsternes defensiv fra hinanden. Viborg kom også frem til lidt muligheder modsat, men de grønblusedes defensiv var konstant udfordret.
Efter 34 minutter gik den ikke længere, og to gange på et par minutter stak sønderjyderne kniven ind.
Først afsluttede Qamili køligt, da bolden havnede for fødderne af ham i feltet, og kort efter viste Kristall Mani Ingason flot sparketeknik, da han klappede bolden ind fra distancen.
I pausen måtte Sønderjyske dog udskifte anfører Rasmus Vinderslev, som er en vigtig nøgle i holdets presspil på den centrale del af banen. Det gav indledningsvist lidt usikkerhed, som Viborg udnyttede.
Backen Srdjan Kuzmic havde sneget sig med frem og hamrede bolden op i hjørnet fra en spids vinkel.
Anosike Ementa brændte også en gigantisk chance på et hovedstød tæt under mål. Det var tydeligt, at usikkerheden havde sneget sig ind i oprykkerne.
Serginho var kommet i spillehumør og blev ved med at skabe store chancer til sine holdkammerater. Men tilbuddene blev misbrugt.
Så måtte Serginho tage sagen i egen hånd. 20 minutter før tid kom han frem ved bagstolpen og fik dirigeret en svær bold i kassen.
Viborg kom nærmest de tre point, men manglede den sidste skarphed, da trætheden meldte sig i afslutningen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
NYHEDER