Viborg og Sønderjyske deler i underholdende opgør

Sønderjyske var klart bedst før pausen og førte med to, men Viborg fik vendt slaget og fik point med hjem.



Både Sønderjyske og Viborg hænger fast i den tunge del af Superliga-tabellen. Og det gør de stadig efter pointdeling i Haderslev søndag.

Hjemmeholdet var foran 2-0 efter en stærk første halvleg, men billedet vendte efter pausen, så Viborg fortjent fik 2-2 med nordpå.

Det giver Viborg seks point efter syv kampe, mens Sønderjyske har et færre.

Sønderjyske var mest pågående i de første 45 minutter, hvor man dygtigt fik fyldt godt med folk i feltet og skabt en masse uro omkring Viborg-keeper Oscar Hedvall.

Han leverede et par gode redninger ved stolperoden, men hjemmeholdet blev ved med at udfordre.

Især var Lirim Qamili og Mads Agger på kanterne dygtige til at skabe bredde og trække gæsternes defensiv fra hinanden. Viborg kom også frem til lidt muligheder modsat, men de grønblusedes defensiv var konstant udfordret.

Efter 34 minutter gik den ikke længere, og to gange på et par minutter stak sønderjyderne kniven ind.

Først afsluttede Qamili køligt, da bolden havnede for fødderne af ham i feltet, og kort efter viste Kristall Mani Ingason flot sparketeknik, da han klappede bolden ind fra distancen.

I pausen måtte Sønderjyske dog udskifte anfører Rasmus Vinderslev, som er en vigtig nøgle i holdets presspil på den centrale del af banen. Det gav indledningsvist lidt usikkerhed, som Viborg udnyttede.

Backen Srdjan Kuzmic havde sneget sig med frem og hamrede bolden op i hjørnet fra en spids vinkel.

Anosike Ementa brændte også en gigantisk chance på et hovedstød tæt under mål. Det var tydeligt, at usikkerheden havde sneget sig ind i oprykkerne.

Serginho var kommet i spillehumør og blev ved med at skabe store chancer til sine holdkammerater. Men tilbuddene blev misbrugt.

Så måtte Serginho tage sagen i egen hånd. 20 minutter før tid kom han frem ved bagstolpen og fik dirigeret en svær bold i kassen.

Viborg kom nærmest de tre point, men manglede den sidste skarphed, da trætheden meldte sig i afslutningen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

– Vi har alle fejlet

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal-træner er rasende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker