Både Sønderjyske og Viborg hænger fast i den tunge del af Superliga-tabellen. Og det gør de stadig efter pointdeling i Haderslev søndag.
Hjemmeholdet var foran 2-0 efter en stærk første halvleg, men billedet vendte efter pausen, så Viborg fortjent fik 2-2 med nordpå.
Det giver Viborg seks point efter syv kampe, mens Sønderjyske har et færre.
Sønderjyske var mest pågående i de første 45 minutter, hvor man dygtigt fik fyldt godt med folk i feltet og skabt en masse uro omkring Viborg-keeper Oscar Hedvall.
Han leverede et par gode redninger ved stolperoden, men hjemmeholdet blev ved med at udfordre.
Især var Lirim Qamili og Mads Agger på kanterne dygtige til at skabe bredde og trække gæsternes defensiv fra hinanden. Viborg kom også frem til lidt muligheder modsat, men de grønblusedes defensiv var konstant udfordret.
Efter 34 minutter gik den ikke længere, og to gange på et par minutter stak sønderjyderne kniven ind.
Først afsluttede Qamili køligt, da bolden havnede for fødderne af ham i feltet, og kort efter viste Kristall Mani Ingason flot sparketeknik, da han klappede bolden ind fra distancen.
I pausen måtte Sønderjyske dog udskifte anfører Rasmus Vinderslev, som er en vigtig nøgle i holdets presspil på den centrale del af banen. Det gav indledningsvist lidt usikkerhed, som Viborg udnyttede.
Backen Srdjan Kuzmic havde sneget sig med frem og hamrede bolden op i hjørnet fra en spids vinkel.
Anosike Ementa brændte også en gigantisk chance på et hovedstød tæt under mål. Det var tydeligt, at usikkerheden havde sneget sig ind i oprykkerne.
Serginho var kommet i spillehumør og blev ved med at skabe store chancer til sine holdkammerater. Men tilbuddene blev misbrugt.
Så måtte Serginho tage sagen i egen hånd. 20 minutter før tid kom han frem ved bagstolpen og fik dirigeret en svær bold i kassen.
Viborg kom nærmest de tre point, men manglede den sidste skarphed, da trætheden meldte sig i afslutningen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han