Viborg FF præsenterede Nigel Thomas som ny spiller den 2. august, og det markerede Superliga-klubben naturligvis med et opslag på Instagram.
Opslaget fik fem kommentarer – blandt andre fra en herre, der kalder sig bolle_1409. Den mest opsigtsvækkende kommentar til opslaget kom imidlertid ikke fra bolle_1409. Den kom fra Ruud van Nistelrooy.
Ja, den Ruud van Nistelrooy.
Den hollandske legende, der som aktiv tørnede ud for klubber som Manchester United og Real Madrid, er efter sin aktive karriere gået trænervejen, og fra 2018 til 2021 stod han i spidsen for U19-holdet i PSV. På det hold spillede Nigel Thomas.
Siden har Viborg-spilleren haft et tæt forhold til Ruud van Nistelrooy, som han i dag betegner som en ven.
– Det var utroligt for mig at arbejde sammen med Ruud van Nistelrooy, som nu er min ven. Normalt bliver jeg aldrig starstruck, men da jeg først mødte ham, var jeg det. Han er en del højere end mig, og jeg mærkede med det samme hans aura. Han viste sig at være både jordnær og et varmt menneske, siger Nigel Thomas til Voetbalzone og tilføjer:
– Det er meget specielt, at vi har holdt kontakten. Han kontakter mig stadig for at høre, hvordan jeg har det. Det er trist, at det endte dårligt for ham i PSV, men jeg er sikker på, han nok skal gøre det godt som træner.
Tilbage i maj kvittede Ruud van Nistelrooy sit job som cheftræner i PSV efter længere tids intern fnidder i klubben. Den 47-årige legende havde stor succes på trænerbænken, men var altså ikke i stand til at fortsætte arbejdet.
Han har ikke hittet en ny arbejdsgiver siden afskeden med PSV.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Han afløser Mourinho
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED