Viborgs konkurrenter i det tætte ræs om pladserne i Superligaens top-6 fik søndag eftermiddag tiltrængt hjælp.
Trods et overtal i spil og chancer lykkedes det ikke holdet fra domkirkebyen at komme fra udebanekampen mod AaB med tre point.
Det endte 0-0 i det nordjyske, og Viborg kan senere i spillerunden tabe terræn til hold som Brøndby og Silkeborg.
Viborg har på ottendepladsen 21 point, mens Silkeborg på sjettepladsen har fire point mere før sin duel med FC Midtjylland. Brøndby har 23 point som nummer syv.
Viborg gik ind til søndagens opgave med en frisk derbysejr over FC Midtjylland i bagagen og var også toneangivende på Aalborg Portland Park.
Gæsterne var mest på bolden og havde flest idéer. Desværre for dem udmøntede det sig kun sjældent i store chancer.
En af de oplagte scoringsmuligheder tilfaldt Ibrahim Said efter en flot dribletur, men offensivspillerens flade afslutning ramte stolpen.
Han har stadig ikke scoret i sæsonen.
AaB var sjældne gæster i Viborgs ende, og det nordjyske hjemmepublikum fik ikke meget at varme sig på i den silende regn.
Et semifarligt frispark fra Mylian Jiménez var bedste bud på en AaB-scoring, men Oscar Hedvall i buret så ud til at have styr på det.
Den generelt chancefattige kamp fik et underholdningsmæssigt løft fra begyndelsen af anden halvleg, hvor begge hold kom til chancer.
Der var kun spillet et minut, da Oliver Ross med en Ronaldinho-finte kom fri på baglinjen, før han fandt Mathias Jørgensen, der skød forbi mål.
Umiddelbart efter kom Said til sin anden store chance, men Vincent Müller strakte sig og reddede forsøget. På det efterfølgende hjørnespark var AaB-keeperen igen på plads, før Manuel Mbom fik sin lange tå på bolden foran mål.
Så var der igen stilstand, og efterhånden som kampen nærmede sig sin afslutning, dalede holdenes villighed til at satse.
Det samme gjorde kvaliteten i spillet, og slutfasen var præget af flere fejl end højdepunkter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Forhandler med storklub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby