Viborgs konkurrenter i det tætte ræs om pladserne i Superligaens top-6 fik søndag eftermiddag tiltrængt hjælp.
Trods et overtal i spil og chancer lykkedes det ikke holdet fra domkirkebyen at komme fra udebanekampen mod AaB med tre point.
Det endte 0-0 i det nordjyske, og Viborg kan senere i spillerunden tabe terræn til hold som Brøndby og Silkeborg.
Viborg har på ottendepladsen 21 point, mens Silkeborg på sjettepladsen har fire point mere før sin duel med FC Midtjylland. Brøndby har 23 point som nummer syv.
Viborg gik ind til søndagens opgave med en frisk derbysejr over FC Midtjylland i bagagen og var også toneangivende på Aalborg Portland Park.
Gæsterne var mest på bolden og havde flest idéer. Desværre for dem udmøntede det sig kun sjældent i store chancer.
En af de oplagte scoringsmuligheder tilfaldt Ibrahim Said efter en flot dribletur, men offensivspillerens flade afslutning ramte stolpen.
Han har stadig ikke scoret i sæsonen.
AaB var sjældne gæster i Viborgs ende, og det nordjyske hjemmepublikum fik ikke meget at varme sig på i den silende regn.
Et semifarligt frispark fra Mylian Jiménez var bedste bud på en AaB-scoring, men Oscar Hedvall i buret så ud til at have styr på det.
Den generelt chancefattige kamp fik et underholdningsmæssigt løft fra begyndelsen af anden halvleg, hvor begge hold kom til chancer.
Der var kun spillet et minut, da Oliver Ross med en Ronaldinho-finte kom fri på baglinjen, før han fandt Mathias Jørgensen, der skød forbi mål.
Umiddelbart efter kom Said til sin anden store chance, men Vincent Müller strakte sig og reddede forsøget. På det efterfølgende hjørnespark var AaB-keeperen igen på plads, før Manuel Mbom fik sin lange tå på bolden foran mål.
Så var der igen stilstand, og efterhånden som kampen nærmede sig sin afslutning, dalede holdenes villighed til at satse.
Det samme gjorde kvaliteten i spillet, og slutfasen var præget af flere fejl end højdepunkter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER