Viborg taber et skridt i jagten på top-6

Med 0-0 ude mod AaB forsømte Viborg at nærme sig holdene på kanten af Superligaens top-6.



Viborgs konkurrenter i det tætte ræs om pladserne i Superligaens top-6 fik søndag eftermiddag tiltrængt hjælp.

Trods et overtal i spil og chancer lykkedes det ikke holdet fra domkirkebyen at komme fra udebanekampen mod AaB med tre point.

Det endte 0-0 i det nordjyske, og Viborg kan senere i spillerunden tabe terræn til hold som Brøndby og Silkeborg.

Viborg har på ottendepladsen 21 point, mens Silkeborg på sjettepladsen har fire point mere før sin duel med FC Midtjylland. Brøndby har 23 point som nummer syv.

Viborg gik ind til søndagens opgave med en frisk derbysejr over FC Midtjylland i bagagen og var også toneangivende på Aalborg Portland Park.

Gæsterne var mest på bolden og havde flest idéer. Desværre for dem udmøntede det sig kun sjældent i store chancer.

En af de oplagte scoringsmuligheder tilfaldt Ibrahim Said efter en flot dribletur, men offensivspillerens flade afslutning ramte stolpen.

Han har stadig ikke scoret i sæsonen.

AaB var sjældne gæster i Viborgs ende, og det nordjyske hjemmepublikum fik ikke meget at varme sig på i den silende regn.

Et semifarligt frispark fra Mylian Jiménez var bedste bud på en AaB-scoring, men Oscar Hedvall i buret så ud til at have styr på det.

Den generelt chancefattige kamp fik et underholdningsmæssigt løft fra begyndelsen af anden halvleg, hvor begge hold kom til chancer.

Der var kun spillet et minut, da Oliver Ross med en Ronaldinho-finte kom fri på baglinjen, før han fandt Mathias Jørgensen, der skød forbi mål.

Umiddelbart efter kom Said til sin anden store chance, men Vincent Müller strakte sig og reddede forsøget. På det efterfølgende hjørnespark var AaB-keeperen igen på plads, før Manuel Mbom fik sin lange tå på bolden foran mål.

Så var der igen stilstand, og efterhånden som kampen nærmede sig sin afslutning, dalede holdenes villighed til at satse.

Det samme gjorde kvaliteten i spillet, og slutfasen var præget af flere fejl end højdepunkter.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Smider Salah-bombe

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afvist – Brøndby undrer sig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Gratis adgang til Superliga-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

FC København – Vejle Boldklub

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen