Viborg taber et skridt i jagten på top-6

Med 0-0 ude mod AaB forsømte Viborg at nærme sig holdene på kanten af Superligaens top-6.



Viborgs konkurrenter i det tætte ræs om pladserne i Superligaens top-6 fik søndag eftermiddag tiltrængt hjælp.

Trods et overtal i spil og chancer lykkedes det ikke holdet fra domkirkebyen at komme fra udebanekampen mod AaB med tre point.

Det endte 0-0 i det nordjyske, og Viborg kan senere i spillerunden tabe terræn til hold som Brøndby og Silkeborg.

Viborg har på ottendepladsen 21 point, mens Silkeborg på sjettepladsen har fire point mere før sin duel med FC Midtjylland. Brøndby har 23 point som nummer syv.

Viborg gik ind til søndagens opgave med en frisk derbysejr over FC Midtjylland i bagagen og var også toneangivende på Aalborg Portland Park.

Gæsterne var mest på bolden og havde flest idéer. Desværre for dem udmøntede det sig kun sjældent i store chancer.

En af de oplagte scoringsmuligheder tilfaldt Ibrahim Said efter en flot dribletur, men offensivspillerens flade afslutning ramte stolpen.

Han har stadig ikke scoret i sæsonen.

AaB var sjældne gæster i Viborgs ende, og det nordjyske hjemmepublikum fik ikke meget at varme sig på i den silende regn.

Et semifarligt frispark fra Mylian Jiménez var bedste bud på en AaB-scoring, men Oscar Hedvall i buret så ud til at have styr på det.

Den generelt chancefattige kamp fik et underholdningsmæssigt løft fra begyndelsen af anden halvleg, hvor begge hold kom til chancer.

Der var kun spillet et minut, da Oliver Ross med en Ronaldinho-finte kom fri på baglinjen, før han fandt Mathias Jørgensen, der skød forbi mål.

Umiddelbart efter kom Said til sin anden store chance, men Vincent Müller strakte sig og reddede forsøget. På det efterfølgende hjørnespark var AaB-keeperen igen på plads, før Manuel Mbom fik sin lange tå på bolden foran mål.

Så var der igen stilstand, og efterhånden som kampen nærmede sig sin afslutning, dalede holdenes villighed til at satse.

Det samme gjorde kvaliteten i spillet, og slutfasen var præget af flere fejl end højdepunkter.

/ritzau/





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’