Viborg taber et skridt i jagten på top-6

Med 0-0 ude mod AaB forsømte Viborg at nærme sig holdene på kanten af Superligaens top-6.



Viborgs konkurrenter i det tætte ræs om pladserne i Superligaens top-6 fik søndag eftermiddag tiltrængt hjælp.

Trods et overtal i spil og chancer lykkedes det ikke holdet fra domkirkebyen at komme fra udebanekampen mod AaB med tre point.

Det endte 0-0 i det nordjyske, og Viborg kan senere i spillerunden tabe terræn til hold som Brøndby og Silkeborg.

Viborg har på ottendepladsen 21 point, mens Silkeborg på sjettepladsen har fire point mere før sin duel med FC Midtjylland. Brøndby har 23 point som nummer syv.

Viborg gik ind til søndagens opgave med en frisk derbysejr over FC Midtjylland i bagagen og var også toneangivende på Aalborg Portland Park.

Gæsterne var mest på bolden og havde flest idéer. Desværre for dem udmøntede det sig kun sjældent i store chancer.

En af de oplagte scoringsmuligheder tilfaldt Ibrahim Said efter en flot dribletur, men offensivspillerens flade afslutning ramte stolpen.

Han har stadig ikke scoret i sæsonen.

AaB var sjældne gæster i Viborgs ende, og det nordjyske hjemmepublikum fik ikke meget at varme sig på i den silende regn.

Et semifarligt frispark fra Mylian Jiménez var bedste bud på en AaB-scoring, men Oscar Hedvall i buret så ud til at have styr på det.

Den generelt chancefattige kamp fik et underholdningsmæssigt løft fra begyndelsen af anden halvleg, hvor begge hold kom til chancer.

Der var kun spillet et minut, da Oliver Ross med en Ronaldinho-finte kom fri på baglinjen, før han fandt Mathias Jørgensen, der skød forbi mål.

Umiddelbart efter kom Said til sin anden store chance, men Vincent Müller strakte sig og reddede forsøget. På det efterfølgende hjørnespark var AaB-keeperen igen på plads, før Manuel Mbom fik sin lange tå på bolden foran mål.

Så var der igen stilstand, og efterhånden som kampen nærmede sig sin afslutning, dalede holdenes villighed til at satse.

Det samme gjorde kvaliteten i spillet, og slutfasen var præget af flere fejl end højdepunkter.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Han er den nye Superliga-juvel!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Stor ændring i AGF?

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp