Viborg FF kunne søndag rejse hjem fra Brøndby Stadion med en sejr på 3-0 i bagagen, og det skyldtes måske, at stemningen ikke var som tidligere.
Holdets cheftræner, Jacob Friis, mener i hvert fald, at det var en fordel, at Brøndby-fansene ikke var særlig vokale.
– En af mine første oplevelser som assistenttræner var på Brøndby Stadion, og der blev man nærmest blæst ud. Det gør man ikke længere.
– Jeg ved ikke, hvad det går ud på, men det er absolut til modstanderens fordel, så det var jeg glad for.
– Jeg er selvfølgelig ked, at de ikke kan finde ud af det internt i klubben, men vi kunne godt mærke en forskel, siger Jacob Friis.
Den manglende stemning skyldes, at Brøndby-fangruppen Alpha har besluttet sig for at lave et stemningsboykot, efter at klubben har fået amerikanske ejere.
Efter opgøret var Viborg-anfører Jeppe Grønning ikke helt på bølgelængde med sin træner, da han normalvis bruger kulissen på Brøndby Stadion som motivation.
– Det er altid sjovt at spille på Brøndby Stadion på en fed bane på denne årstid. Det var lidt ærgerligt, at der ikke var den samme stemning som normalt.
– Man kan godt mærke det. Man bliver normalvis blæst ud allerede til opvarmningen. Jeg ved ikke, om det var til vores fordel, fordi vi bliver også tændte, når folk råber imod os.
– Det er ærgerligt for alle, fordi det er en kamp, som alle sammen ser frem til at spille, siger Jeppe Grønning.
Alpha har meldt ud, at stemningsboykottet indtil videre varer resten af sæsonen.
Brøndby-profilen Daniel Wass har også lagt mærke til boykottet, men han mener ikke, at det har indflydelse på spillet på banen.
– Jeg har stor respekt for de fans, der står og synger dernede, men det er klart, at det ikke er et Brøndby Stadion, som det plejer at være.
– Jeg ved ikke, om vi kan mærke det, fordi det ikke er noget, som vi har fokus på nede på banen, men det er klart, at det ikke er det samme, som vi er vant til, siger Daniel Wass.
Om det havde indflydelse eller ej, så vandt Viborg opgøret, og det var Daniel Wass ikke tilfreds med.
– De lavede tre mål og splittede os ad.
– Det bølgede frem og tilbage i første halvleg. De startede med at score, og så skulle vi jagte, men faktum er, at de scorede tre mål.
– Det er klart, at vi skal være bedre, og vi har mange ting at arbejde med. Det gælder både defensivt, offensivt og i forhold til spillet med bolden.
Brøndby ligger sidst i mesterskabsspillet og har ti point op til Viborg på tredjepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT