Viborg FF kunne søndag rejse hjem fra Brøndby Stadion med en sejr på 3-0 i bagagen, og det skyldtes måske, at stemningen ikke var som tidligere.
Holdets cheftræner, Jacob Friis, mener i hvert fald, at det var en fordel, at Brøndby-fansene ikke var særlig vokale.
– En af mine første oplevelser som assistenttræner var på Brøndby Stadion, og der blev man nærmest blæst ud. Det gør man ikke længere.
– Jeg ved ikke, hvad det går ud på, men det er absolut til modstanderens fordel, så det var jeg glad for.
– Jeg er selvfølgelig ked, at de ikke kan finde ud af det internt i klubben, men vi kunne godt mærke en forskel, siger Jacob Friis.
Den manglende stemning skyldes, at Brøndby-fangruppen Alpha har besluttet sig for at lave et stemningsboykot, efter at klubben har fået amerikanske ejere.
Efter opgøret var Viborg-anfører Jeppe Grønning ikke helt på bølgelængde med sin træner, da han normalvis bruger kulissen på Brøndby Stadion som motivation.
– Det er altid sjovt at spille på Brøndby Stadion på en fed bane på denne årstid. Det var lidt ærgerligt, at der ikke var den samme stemning som normalt.
– Man kan godt mærke det. Man bliver normalvis blæst ud allerede til opvarmningen. Jeg ved ikke, om det var til vores fordel, fordi vi bliver også tændte, når folk råber imod os.
– Det er ærgerligt for alle, fordi det er en kamp, som alle sammen ser frem til at spille, siger Jeppe Grønning.
Alpha har meldt ud, at stemningsboykottet indtil videre varer resten af sæsonen.
Brøndby-profilen Daniel Wass har også lagt mærke til boykottet, men han mener ikke, at det har indflydelse på spillet på banen.
– Jeg har stor respekt for de fans, der står og synger dernede, men det er klart, at det ikke er et Brøndby Stadion, som det plejer at være.
– Jeg ved ikke, om vi kan mærke det, fordi det ikke er noget, som vi har fokus på nede på banen, men det er klart, at det ikke er det samme, som vi er vant til, siger Daniel Wass.
Om det havde indflydelse eller ej, så vandt Viborg opgøret, og det var Daniel Wass ikke tilfreds med.
– De lavede tre mål og splittede os ad.
– Det bølgede frem og tilbage i første halvleg. De startede med at score, og så skulle vi jagte, men faktum er, at de scorede tre mål.
– Det er klart, at vi skal være bedre, og vi har mange ting at arbejde med. Det gælder både defensivt, offensivt og i forhold til spillet med bolden.
Brøndby ligger sidst i mesterskabsspillet og har ti point op til Viborg på tredjepladsen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år