Tabte igen: VFF-træner nægter at kalde det krise

Jakob Poulsen mener ikke, Viborg er i krise, men han erkender, at defensive fejl koster for meget.



Viborg FF har fået en skidt indledning på sæsonen med kun et point efter fire kampe og hele 12 indkasserede mål.

Mandag aften tabte man hjemme 2-3 til oprykkerne AaB, og selv om Viborg-træner Jakob Poulsen erkender, at defensiven ikke har været god nok i sæsonen, føler han også, at holdet straffes for selv de mindste fejl for tiden.

– Hver gang vi måske kun gør tingene 95 procent i øjeblikket, så ligger bolden inde i kassen i stedet for, siger han til TV 2 Sport.

– Vi laver nogle fejl i øjeblikket, og dem er modstanderne ekstremt dygtige til at straffe virkelig, virkelig hårdt.

Han mener ikke, at holdet er i krise på trods af den magre pointhøst, for mange af elementerne i spillet er han faktisk tilfreds med.

Antallet er indkasserede mål er ikke godt nok, men han følte faktisk, at holdet ellers gjorde, hvad der skulle til mod AaB for at kunne hente en sejr.

– Med fare for at hoppe ud et sted, hvor man godt kan få en øretæve eller to, synes jeg, vi var det bedste hold i dag (mod AaB, red.). Jeg synes, vi havde kontrol i stort set hele kampen, siger han.

– Vi kunne også selv have lavet fire mål. Det havde vi chancerne til. Det havde stadig ikke været godt at lukke tre mål ind, men så havde jeg været glad.

Målmand Lucas Lund måtte hente bolden ud af nettet tre gange i opgøret, men ud over en dobbeltchance yderligere til AaB mod kampens slutning, følte han sig ikke overbebyrdet.

– Jeg synes egentlig, vi spillede en god kamp og gav ikke ret mange chancer væk. Men lige for tiden bliver selv halve chancer til hele chancer mod os, lyder det fra ham over for TV 2 Sport.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Kap Verde – Saudi-Arabien

Senegal – Irak

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Curaçao – Elfenbenskysten

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Her er Brasiliens vej til VM-finalen