Tabte igen: VFF-træner nægter at kalde det krise

Jakob Poulsen mener ikke, Viborg er i krise, men han erkender, at defensive fejl koster for meget.



Viborg FF har fået en skidt indledning på sæsonen med kun et point efter fire kampe og hele 12 indkasserede mål.

Mandag aften tabte man hjemme 2-3 til oprykkerne AaB, og selv om Viborg-træner Jakob Poulsen erkender, at defensiven ikke har været god nok i sæsonen, føler han også, at holdet straffes for selv de mindste fejl for tiden.

– Hver gang vi måske kun gør tingene 95 procent i øjeblikket, så ligger bolden inde i kassen i stedet for, siger han til TV 2 Sport.

– Vi laver nogle fejl i øjeblikket, og dem er modstanderne ekstremt dygtige til at straffe virkelig, virkelig hårdt.

Han mener ikke, at holdet er i krise på trods af den magre pointhøst, for mange af elementerne i spillet er han faktisk tilfreds med.

Antallet er indkasserede mål er ikke godt nok, men han følte faktisk, at holdet ellers gjorde, hvad der skulle til mod AaB for at kunne hente en sejr.

– Med fare for at hoppe ud et sted, hvor man godt kan få en øretæve eller to, synes jeg, vi var det bedste hold i dag (mod AaB, red.). Jeg synes, vi havde kontrol i stort set hele kampen, siger han.

– Vi kunne også selv have lavet fire mål. Det havde vi chancerne til. Det havde stadig ikke været godt at lukke tre mål ind, men så havde jeg været glad.

Målmand Lucas Lund måtte hente bolden ud af nettet tre gange i opgøret, men ud over en dobbeltchance yderligere til AaB mod kampens slutning, følte han sig ikke overbebyrdet.

– Jeg synes egentlig, vi spillede en god kamp og gav ikke ret mange chancer væk. Men lige for tiden bliver selv halve chancer til hele chancer mod os, lyder det fra ham over for TV 2 Sport.

/ritzau/





Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’