Tabte igen: VFF-træner nægter at kalde det krise

Jakob Poulsen mener ikke, Viborg er i krise, men han erkender, at defensive fejl koster for meget.



Viborg FF har fået en skidt indledning på sæsonen med kun et point efter fire kampe og hele 12 indkasserede mål.

Mandag aften tabte man hjemme 2-3 til oprykkerne AaB, og selv om Viborg-træner Jakob Poulsen erkender, at defensiven ikke har været god nok i sæsonen, føler han også, at holdet straffes for selv de mindste fejl for tiden.

– Hver gang vi måske kun gør tingene 95 procent i øjeblikket, så ligger bolden inde i kassen i stedet for, siger han til TV 2 Sport.

– Vi laver nogle fejl i øjeblikket, og dem er modstanderne ekstremt dygtige til at straffe virkelig, virkelig hårdt.

Han mener ikke, at holdet er i krise på trods af den magre pointhøst, for mange af elementerne i spillet er han faktisk tilfreds med.

Antallet er indkasserede mål er ikke godt nok, men han følte faktisk, at holdet ellers gjorde, hvad der skulle til mod AaB for at kunne hente en sejr.

– Med fare for at hoppe ud et sted, hvor man godt kan få en øretæve eller to, synes jeg, vi var det bedste hold i dag (mod AaB, red.). Jeg synes, vi havde kontrol i stort set hele kampen, siger han.

– Vi kunne også selv have lavet fire mål. Det havde vi chancerne til. Det havde stadig ikke været godt at lukke tre mål ind, men så havde jeg været glad.

Målmand Lucas Lund måtte hente bolden ud af nettet tre gange i opgøret, men ud over en dobbeltchance yderligere til AaB mod kampens slutning, følte han sig ikke overbebyrdet.

– Jeg synes egentlig, vi spillede en god kamp og gav ikke ret mange chancer væk. Men lige for tiden bliver selv halve chancer til hele chancer mod os, lyder det fra ham over for TV 2 Sport.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’