Tabte igen: VFF-træner nægter at kalde det krise

Jakob Poulsen mener ikke, Viborg er i krise, men han erkender, at defensive fejl koster for meget.



Viborg FF har fået en skidt indledning på sæsonen med kun et point efter fire kampe og hele 12 indkasserede mål.

Mandag aften tabte man hjemme 2-3 til oprykkerne AaB, og selv om Viborg-træner Jakob Poulsen erkender, at defensiven ikke har været god nok i sæsonen, føler han også, at holdet straffes for selv de mindste fejl for tiden.

– Hver gang vi måske kun gør tingene 95 procent i øjeblikket, så ligger bolden inde i kassen i stedet for, siger han til TV 2 Sport.

– Vi laver nogle fejl i øjeblikket, og dem er modstanderne ekstremt dygtige til at straffe virkelig, virkelig hårdt.

Han mener ikke, at holdet er i krise på trods af den magre pointhøst, for mange af elementerne i spillet er han faktisk tilfreds med.

Antallet er indkasserede mål er ikke godt nok, men han følte faktisk, at holdet ellers gjorde, hvad der skulle til mod AaB for at kunne hente en sejr.

– Med fare for at hoppe ud et sted, hvor man godt kan få en øretæve eller to, synes jeg, vi var det bedste hold i dag (mod AaB, red.). Jeg synes, vi havde kontrol i stort set hele kampen, siger han.

– Vi kunne også selv have lavet fire mål. Det havde vi chancerne til. Det havde stadig ikke været godt at lukke tre mål ind, men så havde jeg været glad.

Målmand Lucas Lund måtte hente bolden ud af nettet tre gange i opgøret, men ud over en dobbeltchance yderligere til AaB mod kampens slutning, følte han sig ikke overbebyrdet.

– Jeg synes egentlig, vi spillede en god kamp og gav ikke ret mange chancer væk. Men lige for tiden bliver selv halve chancer til hele chancer mod os, lyder det fra ham over for TV 2 Sport.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Dansker scorer mod Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah