Viborg FF har fået en skidt indledning på sæsonen med kun et point efter fire kampe og hele 12 indkasserede mål.
Mandag aften tabte man hjemme 2-3 til oprykkerne AaB, og selv om Viborg-træner Jakob Poulsen erkender, at defensiven ikke har været god nok i sæsonen, føler han også, at holdet straffes for selv de mindste fejl for tiden.
– Hver gang vi måske kun gør tingene 95 procent i øjeblikket, så ligger bolden inde i kassen i stedet for, siger han til TV 2 Sport.
– Vi laver nogle fejl i øjeblikket, og dem er modstanderne ekstremt dygtige til at straffe virkelig, virkelig hårdt.
Han mener ikke, at holdet er i krise på trods af den magre pointhøst, for mange af elementerne i spillet er han faktisk tilfreds med.
Antallet er indkasserede mål er ikke godt nok, men han følte faktisk, at holdet ellers gjorde, hvad der skulle til mod AaB for at kunne hente en sejr.
– Med fare for at hoppe ud et sted, hvor man godt kan få en øretæve eller to, synes jeg, vi var det bedste hold i dag (mod AaB, red.). Jeg synes, vi havde kontrol i stort set hele kampen, siger han.
– Vi kunne også selv have lavet fire mål. Det havde vi chancerne til. Det havde stadig ikke været godt at lukke tre mål ind, men så havde jeg været glad.
Målmand Lucas Lund måtte hente bolden ud af nettet tre gange i opgøret, men ud over en dobbeltchance yderligere til AaB mod kampens slutning, følte han sig ikke overbebyrdet.
– Jeg synes egentlig, vi spillede en god kamp og gav ikke ret mange chancer væk. Men lige for tiden bliver selv halve chancer til hele chancer mod os, lyder det fra ham over for TV 2 Sport.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE