Viborg udbygger Lyngbys udebanekrise

Lyngby kom foran efter tre minutter, men føringen blev smidt mod Viborg, der søndag eftermiddag vandt med 2-1.



For ottende gang i streg tabte Lyngby en udekamp i Superligaen, da Viborg søndag sænkede Lyngby med 2-1 i Superligaens nedrykningsspil.

Viborg kom bagud efter få minutter, men holdet bragte balance i regnskabet efter et dumt boldtab af Lyngby. I anden halvleg, der i lange perioder var en låst affære, snuppede Viborg sejren med en scoring af Magnus Westergaard.

Med sejren kan Viborg for alvor kigge væk fra nedrykningsstregen, som nu er ti point væk. Holdet har 33 point ligesom Randers, som holdet kæmper om syvendepladsen med.

Lyngby er lige over stregen med to point ned til Vejle, der søndag tabte til bundproppen Hvidovre.

Gæsterne fra Lyngby fik en drømmestart på missionen i domkirkebyen efter bare tre minutter. Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen var hurtigst over en bold i feltet, og islændingen bankede bolden resolut ind til 1-0.

22-årige Andri Gudjohnsen bragte sig dermed op på en delt førsteplads på topscorerlisten i Superligaen med 11 sæsonmål for Lyngby.

Viborg fik mere fat i spillet, og efter 26 minutter udnyttede værterne et sløset boldtab fra Lyngbys Tochi Chukwuani. Viborg-offensiven eksekverede kontraangrebet skarpt, og angriberen Anosike Ementa sørgede for udligningen.

Anden halvleg var en mere stillestående affære, hvor holdene stod taktisk og solidt over for hinanden. Chancerne udeblev, og kvaliteten i holdenes angreb manglede til at skabe dem.

Der var nærmest heller ikke tale om en stor chance, da Viborg tog føringen med et kvarter tilbage. Viborgs Magnus Westergaard kastede sig frem i feltet og headede lige akkurat bolden ind til 2-1 via indersiden af stolpen.

Det åbnede kampen op, fordi Lyngby skulle frem over stepperne. Men et endegyldigt pres formåede Lyngby aldrig for alvor at få sat.

/ritzau/






Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brøndby fyrer Steve Cooper

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Liverpool – Brentford