Viborg udbygger Lyngbys udebanekrise

Lyngby kom foran efter tre minutter, men føringen blev smidt mod Viborg, der søndag eftermiddag vandt med 2-1.



For ottende gang i streg tabte Lyngby en udekamp i Superligaen, da Viborg søndag sænkede Lyngby med 2-1 i Superligaens nedrykningsspil.

Viborg kom bagud efter få minutter, men holdet bragte balance i regnskabet efter et dumt boldtab af Lyngby. I anden halvleg, der i lange perioder var en låst affære, snuppede Viborg sejren med en scoring af Magnus Westergaard.

Med sejren kan Viborg for alvor kigge væk fra nedrykningsstregen, som nu er ti point væk. Holdet har 33 point ligesom Randers, som holdet kæmper om syvendepladsen med.

Lyngby er lige over stregen med to point ned til Vejle, der søndag tabte til bundproppen Hvidovre.

Gæsterne fra Lyngby fik en drømmestart på missionen i domkirkebyen efter bare tre minutter. Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen var hurtigst over en bold i feltet, og islændingen bankede bolden resolut ind til 1-0.

22-årige Andri Gudjohnsen bragte sig dermed op på en delt førsteplads på topscorerlisten i Superligaen med 11 sæsonmål for Lyngby.

Viborg fik mere fat i spillet, og efter 26 minutter udnyttede værterne et sløset boldtab fra Lyngbys Tochi Chukwuani. Viborg-offensiven eksekverede kontraangrebet skarpt, og angriberen Anosike Ementa sørgede for udligningen.

Anden halvleg var en mere stillestående affære, hvor holdene stod taktisk og solidt over for hinanden. Chancerne udeblev, og kvaliteten i holdenes angreb manglede til at skabe dem.

Der var nærmest heller ikke tale om en stor chance, da Viborg tog føringen med et kvarter tilbage. Viborgs Magnus Westergaard kastede sig frem i feltet og headede lige akkurat bolden ind til 2-1 via indersiden af stolpen.

Det åbnede kampen op, fordi Lyngby skulle frem over stepperne. Men et endegyldigt pres formåede Lyngby aldrig for alvor at få sat.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa