Viborgs reserver avancerede i pokalen

Med en sejr over Næsby gik reservespækkede Viborg FF problemfrit videre til kvartfinalen i pokalturneringen.



Næsby fra 3. division havde mulighed for at levere en stor overraskelse i den danske pokalturnering torsdag aften.

Men Viborg FF sørgede for at punktere den drøm med en 4-1-sejr på Odense Atletikstadion foran 1337 tilskuere. Dermed gik Viborg videre til kvartfinalen.

Viborg-træner Jakob Poulsen stillede op med ni nye spillere i startopstillingen i forhold til søndagens 4-2-sejr over Sønderjyske i Superligaen.

Kun de to offensivspillere Anosike Ementa og Ibrahim Said var gengangere hos Viborg.

Charly Nouck var en af dem, der havde fået chancen fra start. Og han sparkede Viborg på 1-0 efter 20 minutter, efter at han blev sat perfekt op af holdkammeraten Jakob Vester.

Fem minutter før pausen fordoblede Viborg-anfører Jeppe Grønning føringen, da han var søgt ind i feltet og nemt satte indersiden på et indlæg fra Nouck.

Viborg nåede før pausen også at gøre det til 3-0, da stopperen Lukas Kirkegaard stod fri ved bageste stolpe og bugserede bolden i nettet.

Dermed var kampen reelt afgjort, da det var svært at forestille sig, at fynboerne fra den fjerdebedste række pludselig kunne vende det hele på hovedet.

Efter 71 minutter blev Viborg dog reduceret til ti spillere, da Said modtog sit andet gule kort for en hård og sen tackling på en modspiller.

Det skete i en ufarlig situation midt på banen, så det var i kategorien dumt og unødvendigt at få en karantæne på den konto.

Næsby fik bedre arbejdsbetingelser ved at spille i overtal, men det udmøntede sig ikke i mange chancer til hjemmeholdet.

I stedet scorede Viborg-angriberen Renato Junior til 4-0 i slutminutterne, inden Næsby reducerede til slutresultatet 1-4 ved Lauritz Dauerhøj.

Viborg, som skiftede flittigt ud i anden halvleg, cruisede sejren i land og kan nu se frem mod søndagens kamp ude mod FC Nordsjælland i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Snød FC København for keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Smadrer transferrekord

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere