Viceborgmester: Enormt meget klubjalousi i Odense

Tim Vermund, der er viceborgmester i Odense, oplever stor klubjalousi i den fynske hovedstad. Han opfordrer odenseanerne til at stå sammen om OB.



Der er noget at arbejde på inde på banen for OB, men også udenfor kridtstregerne er der ting, der kan gøres bedre, når det kommer til Odenses største fodboldklub. Det mener Tim Vermund (A), der er viceborgmester i Odense.

Han fastslår, at der hersker en skepsis og jalousi overfor OB i den fynske hovedstad.

– Når det handler om OB, er det meget frustrerende, at der fra politisk side er kæmpe berøringsangst. OB er den største idrætsarbejdsplads i byen, men jeg oplever også, at der er enormt meget klubjalousi. Hver eneste gang vi vedtager noget, der kunne være til gavn for OB, er der enormt meget dårlig presse og enormt mange klubber, der ser skævt til det. Derfor tror jeg ikke, at samarbejdet fungerer så godt mellem kommunen, byen og klubben som vi har potentiale til, siger Tim Vermund til podcasten Stemmer Fra Ådalen og tilføjer:

– Det virker til, at OB gerne vil, og byen burde understøtte det noget bedre. Men det bliver svært, for vi politikere er som alle andre: Vi vil gerne gøre det, der er behageligt. Hvis man får skæld ud, hver eneste gang man gør noget for OB, har man en tendens til at fokusere på noget andet.

Han mener, at Superliga-klubben bør være et odenseansk samlingspunkt.

– Ligesom landsholdet kan samle en nation, burde OB kunne samle byen, men vi lider under, at der er mange fans af B1909 og B1913 og mindre klubber, som nærmest har hadet OB mere, end de har holdt af den. Det potentiale, der er i at samle byen om Superliga-klubben, er udfordret af det. Fodbolden lider under det, og derfor er det min appel, at man bør stå sammen om OB.

– Det er også OB’s rolle at række ud efter omgivelserne, og man har også prøvet at skabe noget med Øens Hold. Men der opstår ofte noget fnidder-fnadder, og hvis der er noget, politikere ikke gider, er det ekstraordinært fnidder-fnadder. Så fokuserer man på noget andet. Det har været et stort problem, at fodbolden og OB har været omgærdet af en form for apati og manglende stillingtagen.

– Hvad vil vi med det her? Hvordan får vi samarbejdet op at køre? Politisk set kunne vi godt være mere modige, så vi kan få startet nogle samtaler, der får tingene til at køre bedre, lyder det fra viceborgmesteren.

OB sluttede på niendepladsen i Superligaens grundspil. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nedtur for Højlund og Napoli

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Det drømmer alle om’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ringet op af Brøndby-træner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Heldige danske damer slår Sverige

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske