Viceborgmester: Enormt meget klubjalousi i Odense

Tim Vermund, der er viceborgmester i Odense, oplever stor klubjalousi i den fynske hovedstad. Han opfordrer odenseanerne til at stå sammen om OB.



Der er noget at arbejde på inde på banen for OB, men også udenfor kridtstregerne er der ting, der kan gøres bedre, når det kommer til Odenses største fodboldklub. Det mener Tim Vermund (A), der er viceborgmester i Odense.

Han fastslår, at der hersker en skepsis og jalousi overfor OB i den fynske hovedstad.

– Når det handler om OB, er det meget frustrerende, at der fra politisk side er kæmpe berøringsangst. OB er den største idrætsarbejdsplads i byen, men jeg oplever også, at der er enormt meget klubjalousi. Hver eneste gang vi vedtager noget, der kunne være til gavn for OB, er der enormt meget dårlig presse og enormt mange klubber, der ser skævt til det. Derfor tror jeg ikke, at samarbejdet fungerer så godt mellem kommunen, byen og klubben som vi har potentiale til, siger Tim Vermund til podcasten Stemmer Fra Ådalen og tilføjer:

– Det virker til, at OB gerne vil, og byen burde understøtte det noget bedre. Men det bliver svært, for vi politikere er som alle andre: Vi vil gerne gøre det, der er behageligt. Hvis man får skæld ud, hver eneste gang man gør noget for OB, har man en tendens til at fokusere på noget andet.

Han mener, at Superliga-klubben bør være et odenseansk samlingspunkt.

– Ligesom landsholdet kan samle en nation, burde OB kunne samle byen, men vi lider under, at der er mange fans af B1909 og B1913 og mindre klubber, som nærmest har hadet OB mere, end de har holdt af den. Det potentiale, der er i at samle byen om Superliga-klubben, er udfordret af det. Fodbolden lider under det, og derfor er det min appel, at man bør stå sammen om OB.

– Det er også OB’s rolle at række ud efter omgivelserne, og man har også prøvet at skabe noget med Øens Hold. Men der opstår ofte noget fnidder-fnadder, og hvis der er noget, politikere ikke gider, er det ekstraordinært fnidder-fnadder. Så fokuserer man på noget andet. Det har været et stort problem, at fodbolden og OB har været omgærdet af en form for apati og manglende stillingtagen.

– Hvad vil vi med det her? Hvordan får vi samarbejdet op at køre? Politisk set kunne vi godt være mere modige, så vi kan få startet nogle samtaler, der får tingene til at køre bedre, lyder det fra viceborgmesteren.

OB sluttede på niendepladsen i Superligaens grundspil. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker


Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Satme godt set, Jacob Neestrup!

AGF på rov i Hobro IK

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

“Har set ham fra OB få karantæne”

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Lars Friis får ikke stort job

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Randers FC – OB

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– Det havde været en større katastrofe

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Thomas Frank siger undskyld

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet