Danmark tæt på at miste Champions League-plads

Der skal skabes virkelig gode resultater fra de fire Superliga-hold, der repræsenterer Danmark i de europæiske gruppespil, hvis Danmark overhovedet skal have mulighed for Europa League i fremtiden.



Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.

Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.

Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden

– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.

Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.

Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.

Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst






– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’