Danmark tæt på at miste Champions League-plads

Der skal skabes virkelig gode resultater fra de fire Superliga-hold, der repræsenterer Danmark i de europæiske gruppespil, hvis Danmark overhovedet skal have mulighed for Europa League i fremtiden.



Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.

Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.

Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden

– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.

Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.

Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.

Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Randers FC – Vejle Boldklub

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag