Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.
Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.
Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden
– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.
Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.
Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.
Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Japan overrasker mod Holland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
