Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.
Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.
Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden
– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.
Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.
Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.
Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
