Danmark tæt på at miste Champions League-plads

Der skal skabes virkelig gode resultater fra de fire Superliga-hold, der repræsenterer Danmark i de europæiske gruppespil, hvis Danmark overhovedet skal have mulighed for Europa League i fremtiden.



Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.

Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.

Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden

– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.

Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.

Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.

Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst



Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Kæmpe triumf for Frank

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Her er alle VM-grupperne

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det har man nok aldrig set før

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Her er Danmarks VM-gruppe

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Saver United-stjerne over

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her er alle VM-puljerne

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning