Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.
Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.
Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden
– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.
Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.
Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.
Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
England – Argentina
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TOPNYHED
