Danmark tæt på at miste Champions League-plads

Der skal skabes virkelig gode resultater fra de fire Superliga-hold, der repræsenterer Danmark i de europæiske gruppespil, hvis Danmark overhovedet skal have mulighed for Europa League i fremtiden.



Der var bestemt virkelig god grund til jubel, da det blev slået fast at Danmark har hele fire hold med i de europæiske turneringer, da det lå klart, at Brøndby og FC Midtjylland begge blev klar til Europa League imens Randers FC og FC København måtte tage til takke med gruppespillet i Conference League.

Men inden længe bliver det mere end vanskeligt for danske hold overhovedet at have muligheden for at spille med i Europa League-gruppespillet. Danmark halter nemlig så meget efter på den europæiske klub-koefficient-liste, at det kræver mere end bare almindeligt gode europæiske resultater fra de fire danske hold i de kommende måneder – og meget gerne videre ind i knockoutfaserne efter nytår.

Danmark er lige nu placeret som nummer 23 på listen, og det kræver, at man inden sæsonens udgang er kravlet helt op som nummer minimum 15 på listen for at der overhovedet er chancer for at se danske hold i Europa League i fremtiden

– Det er noget af et bjerg de danske hold skal bestige, hvis de vil sikre sig selv, at de om to år stadig har nogle fede og favorable europæiske pladser, som de kan kappes om, siger Troels Bager Thøgersen i video-gennemgangen øverst.

Se og hør, hvor mange sejre de danske hold som absolut minimum skal hente i de europæiske turneringer i denne sæson, for at Mission Impossible skal kunne løses.

Kikser det – ja, så vil der i fremtiden kun være et dansk hold med i CL-kvalifikationen – resten må nøjes med Conference League-kvalifikationen.

Få hele gennemgangen – plus en analyse af chancerne for både Brøndby IF, FC Midtjylland, Randers FC og FC København i videoen øverst





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De vil have Rashford

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Uventet skifte?

Riemer lover: De får debut

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Jagter tidligere AGF’er

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?