Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet

Danmark kan stadig stille med et slagkraftigt hold mod Sverige, og kampen bør afvikles, siger Ebbe Sand.



Syv danske landsholdsspillere sidder i venteposition hjemme i England, en landsholdsspiller er smittet med coronavirus, og som følge deraf er ni andre danske landsholdsspillere isoleret i flere dage.

Det samme er landstræner Kasper Hjulmand og assistenttræner Morten Wieghorst.

Også Sverige må se bort fra fem “engelske” spillere samt en isoleret landstræner.

Det bliver derfor et noget andet persongalleri end forventet, når Danmark og Sverige onsdag mødes i en testkamp på Brøndby Stadion.

Trods de mange coronarelaterede afbud har det ikke været på tale at aflyse kampen, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.

Kampen mister heller ikke sin sportslige berettigelse på trods af de mange fraværende spillere og trænere.

Det siger landsholdets angrebstræner, Ebbe Sand, der onsdag får ansvaret på sidelinjen og dermed tilslutter sig John “Faxe” Jensen på listen over vikarlandstrænere.

– Selvfølgelig har den sin berettigelse. Alle spillere drømmer om at spille på landsholdet, og vi kan stadig stille et slagkraftigt hold. Det er rigtigt, at der er enormt stor udskiftning på holdet, men når vi inkluderer de spillere, vi efterudtager, så kommer vi stadig til at stille med et rigtig stærkt hold.

– På papiret er det ikke det stærkeste, men jeg er sikker på, at alle spillere vil gøre alt for at gribe chancen, og det er en vigtig kamp, som vi vil gøre alt for at vinde. Så jeg synes bestemt, at kampen har sin berettigelse, siger Ebbe Sand.

Han hæfter sig blandt andet ved, at kampen er vigtig i Danmarks bestræbelser på at kunne sikre en plads i det øverste seedningslag, når der i december trækkes lod til den kommende VM-kvalifikation.

Det handler ikke bare om at få Sverige-kampen overstået, så isolerede spillere kan komme tilbage i slutningen af ugen, når landsholdet skal forberede sig på at møde Island i Nations League på søndag.

– Jeg vil aldrig sige, at en kamp skal gribes an med holdningen, at den bare skal overstås. Vi griber den her situation topprofessionelt an.

– Vi er sluppet fri af corona indtil nu, men nu står vi i situationen, og det handler så om at gribe den professionelt an, og det er spillerne og staben vant til at gøre, siger Ebbe Sand.

Midtbanespilleren Thomas Delaney føler sig ikke utryg ved at skulle spille kampen, og han mener også, at den har sportslig værdi.

– Kampen har stadig en sportslig berettigelse, og der er rigtig mange, som vil give deres højre arm for at spille, siger han.

/ritzau/





INTERVIEW

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?



STORT INTERVIEW

“Udenrigsministeren” står bag utroligt FCM-scoop

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase



TOPNYHED

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’