Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet

Danmark kan stadig stille med et slagkraftigt hold mod Sverige, og kampen bør afvikles, siger Ebbe Sand.



Syv danske landsholdsspillere sidder i venteposition hjemme i England, en landsholdsspiller er smittet med coronavirus, og som følge deraf er ni andre danske landsholdsspillere isoleret i flere dage.

Det samme er landstræner Kasper Hjulmand og assistenttræner Morten Wieghorst.

Også Sverige må se bort fra fem “engelske” spillere samt en isoleret landstræner.

Det bliver derfor et noget andet persongalleri end forventet, når Danmark og Sverige onsdag mødes i en testkamp på Brøndby Stadion.

Trods de mange coronarelaterede afbud har det ikke været på tale at aflyse kampen, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.

Kampen mister heller ikke sin sportslige berettigelse på trods af de mange fraværende spillere og trænere.

Det siger landsholdets angrebstræner, Ebbe Sand, der onsdag får ansvaret på sidelinjen og dermed tilslutter sig John “Faxe” Jensen på listen over vikarlandstrænere.

– Selvfølgelig har den sin berettigelse. Alle spillere drømmer om at spille på landsholdet, og vi kan stadig stille et slagkraftigt hold. Det er rigtigt, at der er enormt stor udskiftning på holdet, men når vi inkluderer de spillere, vi efterudtager, så kommer vi stadig til at stille med et rigtig stærkt hold.

– På papiret er det ikke det stærkeste, men jeg er sikker på, at alle spillere vil gøre alt for at gribe chancen, og det er en vigtig kamp, som vi vil gøre alt for at vinde. Så jeg synes bestemt, at kampen har sin berettigelse, siger Ebbe Sand.

Han hæfter sig blandt andet ved, at kampen er vigtig i Danmarks bestræbelser på at kunne sikre en plads i det øverste seedningslag, når der i december trækkes lod til den kommende VM-kvalifikation.

Det handler ikke bare om at få Sverige-kampen overstået, så isolerede spillere kan komme tilbage i slutningen af ugen, når landsholdet skal forberede sig på at møde Island i Nations League på søndag.

– Jeg vil aldrig sige, at en kamp skal gribes an med holdningen, at den bare skal overstås. Vi griber den her situation topprofessionelt an.

– Vi er sluppet fri af corona indtil nu, men nu står vi i situationen, og det handler så om at gribe den professionelt an, og det er spillerne og staben vant til at gøre, siger Ebbe Sand.

Midtbanespilleren Thomas Delaney føler sig ikke utryg ved at skulle spille kampen, og han mener også, at den har sportslig værdi.

– Kampen har stadig en sportslig berettigelse, og der er rigtig mange, som vil give deres højre arm for at spille, siger han.

/ritzau/





Landstræner hylder OB-komet


Stor Brøndby-stjerne skadet

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Rune deler nyt efter mareridt

Dårligt nyt om AGF-stjerne

– Cooper skyder på Schmedes

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

AGF henter Ibrahim Traoré

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

– Fuldstændig svigtet

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Nedtur for OB: Falk ude

Skidt nyt til Brian Riemer?

Et slag fra førstepladsen

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

To trænere færdige i Superliga-klub

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa