Vikartræner Ebbe Sand: Alle drømmer om at spille på landsholdet

Danmark kan stadig stille med et slagkraftigt hold mod Sverige, og kampen bør afvikles, siger Ebbe Sand.



Syv danske landsholdsspillere sidder i venteposition hjemme i England, en landsholdsspiller er smittet med coronavirus, og som følge deraf er ni andre danske landsholdsspillere isoleret i flere dage.

Det samme er landstræner Kasper Hjulmand og assistenttræner Morten Wieghorst.

Også Sverige må se bort fra fem “engelske” spillere samt en isoleret landstræner.

Det bliver derfor et noget andet persongalleri end forventet, når Danmark og Sverige onsdag mødes i en testkamp på Brøndby Stadion.

Trods de mange coronarelaterede afbud har det ikke været på tale at aflyse kampen, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.

Kampen mister heller ikke sin sportslige berettigelse på trods af de mange fraværende spillere og trænere.

Det siger landsholdets angrebstræner, Ebbe Sand, der onsdag får ansvaret på sidelinjen og dermed tilslutter sig John “Faxe” Jensen på listen over vikarlandstrænere.

– Selvfølgelig har den sin berettigelse. Alle spillere drømmer om at spille på landsholdet, og vi kan stadig stille et slagkraftigt hold. Det er rigtigt, at der er enormt stor udskiftning på holdet, men når vi inkluderer de spillere, vi efterudtager, så kommer vi stadig til at stille med et rigtig stærkt hold.

– På papiret er det ikke det stærkeste, men jeg er sikker på, at alle spillere vil gøre alt for at gribe chancen, og det er en vigtig kamp, som vi vil gøre alt for at vinde. Så jeg synes bestemt, at kampen har sin berettigelse, siger Ebbe Sand.

Han hæfter sig blandt andet ved, at kampen er vigtig i Danmarks bestræbelser på at kunne sikre en plads i det øverste seedningslag, når der i december trækkes lod til den kommende VM-kvalifikation.

Det handler ikke bare om at få Sverige-kampen overstået, så isolerede spillere kan komme tilbage i slutningen af ugen, når landsholdet skal forberede sig på at møde Island i Nations League på søndag.

– Jeg vil aldrig sige, at en kamp skal gribes an med holdningen, at den bare skal overstås. Vi griber den her situation topprofessionelt an.

– Vi er sluppet fri af corona indtil nu, men nu står vi i situationen, og det handler så om at gribe den professionelt an, og det er spillerne og staben vant til at gøre, siger Ebbe Sand.

Midtbanespilleren Thomas Delaney føler sig ikke utryg ved at skulle spille kampen, og han mener også, at den har sportslig værdi.

– Kampen har stadig en sportslig berettigelse, og der er rigtig mange, som vil give deres højre arm for at spille, siger han.

/ritzau/





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

OB straffer angriber

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Høgh hyldes af UEFA

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt