Syv danske landsholdsspillere sidder i venteposition hjemme i England, en landsholdsspiller er smittet med coronavirus, og som følge deraf er ni andre danske landsholdsspillere isoleret i flere dage.
Det samme er landstræner Kasper Hjulmand og assistenttræner Morten Wieghorst.
Også Sverige må se bort fra fem “engelske” spillere samt en isoleret landstræner.
Det bliver derfor et noget andet persongalleri end forventet, når Danmark og Sverige onsdag mødes i en testkamp på Brøndby Stadion.
Trods de mange coronarelaterede afbud har det ikke været på tale at aflyse kampen, siger DBU’s kommunikationschef, Jakob Høyer.
Kampen mister heller ikke sin sportslige berettigelse på trods af de mange fraværende spillere og trænere.
Det siger landsholdets angrebstræner, Ebbe Sand, der onsdag får ansvaret på sidelinjen og dermed tilslutter sig John “Faxe” Jensen på listen over vikarlandstrænere.
– Selvfølgelig har den sin berettigelse. Alle spillere drømmer om at spille på landsholdet, og vi kan stadig stille et slagkraftigt hold. Det er rigtigt, at der er enormt stor udskiftning på holdet, men når vi inkluderer de spillere, vi efterudtager, så kommer vi stadig til at stille med et rigtig stærkt hold.
– På papiret er det ikke det stærkeste, men jeg er sikker på, at alle spillere vil gøre alt for at gribe chancen, og det er en vigtig kamp, som vi vil gøre alt for at vinde. Så jeg synes bestemt, at kampen har sin berettigelse, siger Ebbe Sand.
Han hæfter sig blandt andet ved, at kampen er vigtig i Danmarks bestræbelser på at kunne sikre en plads i det øverste seedningslag, når der i december trækkes lod til den kommende VM-kvalifikation.
Det handler ikke bare om at få Sverige-kampen overstået, så isolerede spillere kan komme tilbage i slutningen af ugen, når landsholdet skal forberede sig på at møde Island i Nations League på søndag.
– Jeg vil aldrig sige, at en kamp skal gribes an med holdningen, at den bare skal overstås. Vi griber den her situation topprofessionelt an.
– Vi er sluppet fri af corona indtil nu, men nu står vi i situationen, og det handler så om at gribe den professionelt an, og det er spillerne og staben vant til at gøre, siger Ebbe Sand.
Midtbanespilleren Thomas Delaney føler sig ikke utryg ved at skulle spille kampen, og han mener også, at den har sportslig værdi.
– Kampen har stadig en sportslig berettigelse, og der er rigtig mange, som vil give deres højre arm for at spille, siger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
– Det er et møghold!
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Her begynder næste sæson i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
