2016 har været et forandringens år for Viktor Fischer. Den danske offensivsspiller har forladt Ajax for at jagte et gennembrud i Middlesbrough i Premier League, og desuden har han fået et gennembrud på det danske landshold, hvor han tidligere har kæmpet hårdt for at komme ind i varmen.
På lørdag er han atter i spil til startopstillingen, når Danmark møder Polen, og Viktor Fischer mener, at det er et tegn på, at han har grebet chancen på Åge Hareides hold.
– Jeg synes, at jeg har grebet chancen de gange, jeg har været med under Åge Hareide. Jeg tager det ikke for givet, og jeg ved, at man skal levere i sin klub, før man kan være med på landsholdet. Jeg tror, at der i længden forventes mere af det klubmæssige, og jeg sikker på, at det nok skal komme. Jeg mener, at jeg har grebet chancen i landskampene, og jeg har vist, at jeg kan tilføre holdet noget rigtig vigtigt – uanset om det er fra bænken eller fra start. Man kan også bare se på statistikken over de mål og oplæg, jeg har lavet, mens Åge har været landstræner. Den er ganske udmærket, siger Viktor Fischer.
Han er også ved at falde til i engelske Middlesbrough, hvor han startede inde for anden gang i Premier League, da han leverede et oplæg til Middlesbroughs mål i opgøret mod West Ham, der endte 1-1.
– Det var en mulighed for at bevise, at det var min plads. Jeg har arbejdet sindssygt hårdt for træning, og resultaterne har ikke flasket sig helt for holdet i de andre kampe. Det var en gylden mulighed for at bevise, at jeg kan noget andet, og jeg kan give noget til holdet. Langt hen ad vejen gik det rigtig godt, men der er også mange ting, der skal blive bedre. Det bliver det kun, hvis man spiller, og jeg må holde fast i det momentum, jeg har nu, siger Fischer, der både er blevet brugt som offensiv midtbane og på venstrekanten på Aitor Karankas mandskab.
– Jeg tror, at jeg både kan gøre det godt som venstrekant og som 10’er. Det afhænger af, hvem der spiller på de andre positioner, men selvfølgelig er der forskel på positioner. Hvis man vil være en dygtig fodboldspiller, skal man kunne kende de små nuancer og forskelligheder i de to positioner. Det skal man kunne omstille sig til lynhurtigt, for vi får først vores positioner at vide tæt på kampstart. Jeg mener, at jeg kan spille begge positioner, fastslår Fischer.
– Der er stor forskel på at spille sammen med én eller to angribere. Især i Premier League. Det kræver noget fysik, som jeg ikke har fra naturens side. Det er andre ting, jeg skal arbejde med. Men er der en stærk angriber ved siden af mig, har jeg nogle andre kompetencer, der kan supplere det. Det er lykkedes godt på landsholdet indtil videre, tilføjer landsholdsspilleren, som er ved at falde til i den engelske klub.
– Det er meget anderledes. Det er en havneby, en kulmineby og en fabriksby. Det kan man mærke på stadion. Det er en del af klublogoet, man bærer hver weekend. Man ved, hvilke typer der kommer på stadion, og man ved, at det er arbejdere, der elsker deres fodboldhold. Vi forsøger bare at levere alt, hvad vi kan for at gøre dem og os selv tilfredse, siger Viktor Fischer.
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
