2016 har været et forandringens år for Viktor Fischer. Den danske offensivsspiller har forladt Ajax for at jagte et gennembrud i Middlesbrough i Premier League, og desuden har han fået et gennembrud på det danske landshold, hvor han tidligere har kæmpet hårdt for at komme ind i varmen.
På lørdag er han atter i spil til startopstillingen, når Danmark møder Polen, og Viktor Fischer mener, at det er et tegn på, at han har grebet chancen på Åge Hareides hold.
– Jeg synes, at jeg har grebet chancen de gange, jeg har været med under Åge Hareide. Jeg tager det ikke for givet, og jeg ved, at man skal levere i sin klub, før man kan være med på landsholdet. Jeg tror, at der i længden forventes mere af det klubmæssige, og jeg sikker på, at det nok skal komme. Jeg mener, at jeg har grebet chancen i landskampene, og jeg har vist, at jeg kan tilføre holdet noget rigtig vigtigt – uanset om det er fra bænken eller fra start. Man kan også bare se på statistikken over de mål og oplæg, jeg har lavet, mens Åge har været landstræner. Den er ganske udmærket, siger Viktor Fischer.
Han er også ved at falde til i engelske Middlesbrough, hvor han startede inde for anden gang i Premier League, da han leverede et oplæg til Middlesbroughs mål i opgøret mod West Ham, der endte 1-1.
– Det var en mulighed for at bevise, at det var min plads. Jeg har arbejdet sindssygt hårdt for træning, og resultaterne har ikke flasket sig helt for holdet i de andre kampe. Det var en gylden mulighed for at bevise, at jeg kan noget andet, og jeg kan give noget til holdet. Langt hen ad vejen gik det rigtig godt, men der er også mange ting, der skal blive bedre. Det bliver det kun, hvis man spiller, og jeg må holde fast i det momentum, jeg har nu, siger Fischer, der både er blevet brugt som offensiv midtbane og på venstrekanten på Aitor Karankas mandskab.
– Jeg tror, at jeg både kan gøre det godt som venstrekant og som 10’er. Det afhænger af, hvem der spiller på de andre positioner, men selvfølgelig er der forskel på positioner. Hvis man vil være en dygtig fodboldspiller, skal man kunne kende de små nuancer og forskelligheder i de to positioner. Det skal man kunne omstille sig til lynhurtigt, for vi får først vores positioner at vide tæt på kampstart. Jeg mener, at jeg kan spille begge positioner, fastslår Fischer.
– Der er stor forskel på at spille sammen med én eller to angribere. Især i Premier League. Det kræver noget fysik, som jeg ikke har fra naturens side. Det er andre ting, jeg skal arbejde med. Men er der en stærk angriber ved siden af mig, har jeg nogle andre kompetencer, der kan supplere det. Det er lykkedes godt på landsholdet indtil videre, tilføjer landsholdsspilleren, som er ved at falde til i den engelske klub.
– Det er meget anderledes. Det er en havneby, en kulmineby og en fabriksby. Det kan man mærke på stadion. Det er en del af klublogoet, man bærer hver weekend. Man ved, hvilke typer der kommer på stadion, og man ved, at det er arbejdere, der elsker deres fodboldhold. Vi forsøger bare at levere alt, hvad vi kan for at gøre dem og os selv tilfredse, siger Viktor Fischer.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
