Viktor Fischer var langt fra tilfreds med, at han efter kampen mod Lyngby Boldklub igen skulle forholde sig til videodommersystemet.
I mandagskampen, der sluttede uafgjort, var FC København-angriberen således igen involveret i en omdiskuteret situation, hvor han fik tildelt et straffespark. I situationen skred VAR ikke ind for at tjekke den omtalte situation, hvilket blev omdiskuteret.
Efter kampen blev Fischer således også spurgt ind til situationen, og han gjorde det altså meget klart, at han var træt af at snakke om VAR-kendelser.
– Sporten er blevet sådan nu, at vi skal kigge billeder igennem 10-15-20 gange og så skal vi se fra forskellige vinkler for at konstatere, om der er nogen, der rammer nogen en lillebitte smule for meget. Jeg er fuldstændig ligeglad med billedet. I situationen der tager jeg et træk og dribler to mand, og så går jeg forbi, og så er der et benspænd, som jeg falder på.
– Jeg synes, der er straffe i situationen. Billederne viser 17 forskellige ting fra 17 forskellige vinkler. Jeg gider ikke at forholde mig til, at vi har et system, som skulle gøre sporten bedre, men som jeg skal forholde mig til hver eneste gang, fordi der bliver begået straffespark på mig. Det er jo en katastrofe. Det fungerer jo ikke, sagde FC København-angriberen til TV3 Sport.
Samtidig ærgrede Viktor Fischer sig over, at det blev til et pointtab i kampen, selvom FC København var foran to gange undervejs.
– Det er for dårligt resultat. Vi er foran to gange og kan ikke hold det mindst scorende hold i ligaen fra at komme tilbage to gange. Jeg tænker, det er frustrerende, at vi på en udebane, hvor vi scorer to mål, ikke kan holde dem fra at lave mål. Jeg tror ikke, det er et resultat, der i det lange løb betyder noget, hvis vi kommer hurtigt ovenpå igen, men det er altid frustrerende at smide point og især mod sidstepladsen, sagde han.
FC København er efter kampen på fjerdepladsen i Superligaen.

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

‘Der var jo alle de her rygter’

‘Jeg er ked af at sige det her’

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

FCM har solgt nul billetter

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

‘Det dårligste FCK-hold længe’

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Afsløring: Brøndby afvist

Klopp afslører: Sagde nej til Manchester United

Nedtur for Højlund

Vil købe Manchester United

Verdensstjerner med hård kritik efter Rune-skade

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Niko Kovač værdsætter FCK-transfer

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Utrolig dansk succes i Belgien

Klar besked fra Frank efter nedtur

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Vanvittig Pogacar-klausul

Er han på vej til Lyngby?

Randers-jubel: Han minder om Saba Lobjanidze

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Holger Rune melder ud

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Tidligere NFL-profil død i politiets varetægt

Tullberg i tårer over tv-billeder

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle

PSG giver første nederlag til dansk træner

Svenske helte er målløse

Fuldender svensk mirakel

Fredericia får bank i Haderslev

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen
