Viktor Fischer var langt fra tilfreds med, at han efter kampen mod Lyngby Boldklub igen skulle forholde sig til videodommersystemet.
I mandagskampen, der sluttede uafgjort, var FC København-angriberen således igen involveret i en omdiskuteret situation, hvor han fik tildelt et straffespark. I situationen skred VAR ikke ind for at tjekke den omtalte situation, hvilket blev omdiskuteret.
Efter kampen blev Fischer således også spurgt ind til situationen, og han gjorde det altså meget klart, at han var træt af at snakke om VAR-kendelser.
– Sporten er blevet sådan nu, at vi skal kigge billeder igennem 10-15-20 gange og så skal vi se fra forskellige vinkler for at konstatere, om der er nogen, der rammer nogen en lillebitte smule for meget. Jeg er fuldstændig ligeglad med billedet. I situationen der tager jeg et træk og dribler to mand, og så går jeg forbi, og så er der et benspænd, som jeg falder på.
– Jeg synes, der er straffe i situationen. Billederne viser 17 forskellige ting fra 17 forskellige vinkler. Jeg gider ikke at forholde mig til, at vi har et system, som skulle gøre sporten bedre, men som jeg skal forholde mig til hver eneste gang, fordi der bliver begået straffespark på mig. Det er jo en katastrofe. Det fungerer jo ikke, sagde FC København-angriberen til TV3 Sport.
Samtidig ærgrede Viktor Fischer sig over, at det blev til et pointtab i kampen, selvom FC København var foran to gange undervejs.
– Det er for dårligt resultat. Vi er foran to gange og kan ikke hold det mindst scorende hold i ligaen fra at komme tilbage to gange. Jeg tænker, det er frustrerende, at vi på en udebane, hvor vi scorer to mål, ikke kan holde dem fra at lave mål. Jeg tror ikke, det er et resultat, der i det lange løb betyder noget, hvis vi kommer hurtigt ovenpå igen, men det er altid frustrerende at smide point og især mod sidstepladsen, sagde han.
FC København er efter kampen på fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AVIS
