Viktor Fischer var langt fra tilfreds med, at han efter kampen mod Lyngby Boldklub igen skulle forholde sig til videodommersystemet.
I mandagskampen, der sluttede uafgjort, var FC København-angriberen således igen involveret i en omdiskuteret situation, hvor han fik tildelt et straffespark. I situationen skred VAR ikke ind for at tjekke den omtalte situation, hvilket blev omdiskuteret.
Efter kampen blev Fischer således også spurgt ind til situationen, og han gjorde det altså meget klart, at han var træt af at snakke om VAR-kendelser.
– Sporten er blevet sådan nu, at vi skal kigge billeder igennem 10-15-20 gange og så skal vi se fra forskellige vinkler for at konstatere, om der er nogen, der rammer nogen en lillebitte smule for meget. Jeg er fuldstændig ligeglad med billedet. I situationen der tager jeg et træk og dribler to mand, og så går jeg forbi, og så er der et benspænd, som jeg falder på.
– Jeg synes, der er straffe i situationen. Billederne viser 17 forskellige ting fra 17 forskellige vinkler. Jeg gider ikke at forholde mig til, at vi har et system, som skulle gøre sporten bedre, men som jeg skal forholde mig til hver eneste gang, fordi der bliver begået straffespark på mig. Det er jo en katastrofe. Det fungerer jo ikke, sagde FC København-angriberen til TV3 Sport.
Samtidig ærgrede Viktor Fischer sig over, at det blev til et pointtab i kampen, selvom FC København var foran to gange undervejs.
– Det er for dårligt resultat. Vi er foran to gange og kan ikke hold det mindst scorende hold i ligaen fra at komme tilbage to gange. Jeg tænker, det er frustrerende, at vi på en udebane, hvor vi scorer to mål, ikke kan holde dem fra at lave mål. Jeg tror ikke, det er et resultat, der i det lange løb betyder noget, hvis vi kommer hurtigt ovenpå igen, men det er altid frustrerende at smide point og især mod sidstepladsen, sagde han.
FC København er efter kampen på fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
