Viktor Fischer var langt fra tilfreds med, at han efter kampen mod Lyngby Boldklub igen skulle forholde sig til videodommersystemet.
I mandagskampen, der sluttede uafgjort, var FC København-angriberen således igen involveret i en omdiskuteret situation, hvor han fik tildelt et straffespark. I situationen skred VAR ikke ind for at tjekke den omtalte situation, hvilket blev omdiskuteret.
Efter kampen blev Fischer således også spurgt ind til situationen, og han gjorde det altså meget klart, at han var træt af at snakke om VAR-kendelser.
– Sporten er blevet sådan nu, at vi skal kigge billeder igennem 10-15-20 gange og så skal vi se fra forskellige vinkler for at konstatere, om der er nogen, der rammer nogen en lillebitte smule for meget. Jeg er fuldstændig ligeglad med billedet. I situationen der tager jeg et træk og dribler to mand, og så går jeg forbi, og så er der et benspænd, som jeg falder på.
– Jeg synes, der er straffe i situationen. Billederne viser 17 forskellige ting fra 17 forskellige vinkler. Jeg gider ikke at forholde mig til, at vi har et system, som skulle gøre sporten bedre, men som jeg skal forholde mig til hver eneste gang, fordi der bliver begået straffespark på mig. Det er jo en katastrofe. Det fungerer jo ikke, sagde FC København-angriberen til TV3 Sport.
Samtidig ærgrede Viktor Fischer sig over, at det blev til et pointtab i kampen, selvom FC København var foran to gange undervejs.
– Det er for dårligt resultat. Vi er foran to gange og kan ikke hold det mindst scorende hold i ligaen fra at komme tilbage to gange. Jeg tænker, det er frustrerende, at vi på en udebane, hvor vi scorer to mål, ikke kan holde dem fra at lave mål. Jeg tror ikke, det er et resultat, der i det lange løb betyder noget, hvis vi kommer hurtigt ovenpå igen, men det er altid frustrerende at smide point og især mod sidstepladsen, sagde han.
FC København er efter kampen på fjerdepladsen i Superligaen.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tottenham henter forløsende sejr
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
