Tipsbladet i Hvidovre.
Martin Spelmann har været vidt omkring i sin karriere, men den 36-årige midtbanespiller er efter flere års fravær tilbage i Superligaen, hvor han tidligere har tørnet ud for Brøndby, AC Horsens, OB og AGF.
Nu tørner Spelmann ud for oprykkerne fra Hvidovre IF, der på trods af deres deltidsprofessionelle setup har formået at tage skridtet op i Superligaen. Vestegnsklubben jagter stadig den første sejr efter ni spillerunder, og ifølge Martin Spelmann har de første måneder af sæsonen derfor været hårde, men også spændende.
– De har været hårde, fordi vi selvfølgelig ikke har fået helt det udbytte, vi havde håbet på og til tider også havde fortjent. Men de har også været sindssygt lærerige. Jeg føler, at vi lærer af det, hver eneste gang vi får én over tuden. Hårde og lærerige, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.
Troen på overlevelse har hele tiden været der, lyder det fra midtbanekrigeren, men mandagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland har bestemt hjulpet på humøret i truppen.
– Det har hele tiden været uændret, men det var et rigtigt stort skridt i den rigtige retning. Specielt mentalt i truppen, tror jeg, mod så dygtig en modstander, som alle havde forventet, at vi ville tabe 4, 5 eller 6-0 til. Pointet er selvfølgelig vigtigt og kan ende med at betyde rigtigt meget, men jeg tror mere, at det er alt det udenom. At gå derfra mod den modstander, hvor det vel er dem, der føler sig som de helt store tabere i den kamp, siger Martin Spelmann.
Ifølge Hvidovre-profilen har vi endnu ikke set det bedste fra oprykkerne.
– Det er klart, at med de profiler, vi havde sidste år, og det aftryk, vi fik sat sidste år, det er jo ikke helt det niveau, vi har ramt endnu. Og det er jo det, vi alle sammen går og arbejder henimod lige nu, siger Martin Spelmann og fortsætter:
– Vi havde selvfølgelig håbet på, at vi stod et lidt andet sted på nuværende tidspunkt, men jeg tror også, at vi er så stærke herude, at vi har den lange finger, vi gerne vil give alle, der allerede havde dømt os ude på forhånd. Og der tror jeg også, at det er det, vi kommer til at se i resten af sæsonen.
"Det er sådan, vi er herude"
For den tidligere Brøndby-profil har det ikke været det store problem fra at gå fra at være fuldtidsprofessionel til at være fodboldspiller på deltid.
– Jeg synes egentlig, at det har været relativt smertefrit. Også fordi det setup, vi har herude, tager så meget hensyn til den enkelte. Jeg tror ikke, at der er mange andre steder, hvor man kan løse det lige så godt. Og manden, der sidder derovre og laver sudoku (Peter Lassen, red.), han har jo verdens største netværk. Og det er en gave for sådan en som mig, som ikke helt ved, hvad man skal kaste sig ud i, siger Martin Spelmann, der i øjeblikket arbejder som fodboldtræner på en efterskole.
– Hvis jeg ringer til ham på mandag og siger, at jeg vil lave noget andet end det, jeg laver nu, så finder han noget andet. Det er sådan, vi er herude. Og det gør det tusind gange nemmere, så jeg ikke skal ud at slås med en eller anden arbejdsgiver for at få fri til træning, fordi han ikke ved noget om fodbold. Så det har været meget smertefrit.
På søndag venter et opgør mod klubben, hvor Martin Spelmann fik sit store gennembrud, nemlig Brøndby. Tipsbladet har også talt med Hvidovre-profilen om forholdet til Brøndby – denne del af interviewet kan læses i morgen her på siden.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
OB – FC København
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Neymar overvejer karrierestop
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER