Vil give langefingeren til skeptikerne

Hvidovre har ikke fået en drømmestart i denne sæson, men Martin Spelmann er overbevist om, at oprykkerne nok skal komme i gang i Superligaen.



Tipsbladet i Hvidovre. 

Martin Spelmann har været vidt omkring i sin karriere, men den 36-årige midtbanespiller er efter flere års fravær tilbage i Superligaen, hvor han tidligere har tørnet ud for Brøndby, AC Horsens, OB og AGF. 

Nu tørner Spelmann ud for oprykkerne fra Hvidovre IF, der på trods af deres deltidsprofessionelle setup har formået at tage skridtet op i Superligaen. Vestegnsklubben jagter stadig den første sejr efter ni spillerunder, og ifølge Martin Spelmann har de første måneder af sæsonen derfor været hårde, men også spændende. 

– De har været hårde, fordi vi selvfølgelig ikke har fået helt det udbytte, vi havde håbet på og til tider også havde fortjent. Men de har også været sindssygt lærerige. Jeg føler, at vi lærer af det, hver eneste gang vi får én over tuden. Hårde og lærerige, siger Martin Spelmann til Tipsbladet. 

Troen på overlevelse har hele tiden været der, lyder det fra midtbanekrigeren, men mandagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland har bestemt hjulpet på humøret i truppen. 

– Det har hele tiden været uændret, men det var et rigtigt stort skridt i den rigtige retning. Specielt mentalt i truppen, tror jeg, mod så dygtig en modstander, som alle havde forventet, at vi ville tabe 4, 5 eller 6-0 til. Pointet er selvfølgelig vigtigt og kan ende med at betyde rigtigt meget, men jeg tror mere, at det er alt det udenom. At gå derfra mod den modstander, hvor det vel er dem, der føler sig som de helt store tabere i den kamp, siger Martin Spelmann. 

Ifølge Hvidovre-profilen har vi endnu ikke set det bedste fra oprykkerne. 

– Det er klart, at med de profiler, vi havde sidste år, og det aftryk, vi fik sat sidste år, det er jo ikke helt det niveau, vi har ramt endnu. Og det er jo det, vi alle sammen går og arbejder henimod lige nu, siger Martin Spelmann og fortsætter:

– Vi havde selvfølgelig håbet på, at vi stod et lidt andet sted på nuværende tidspunkt, men jeg tror også, at vi er så stærke herude, at vi har den lange finger, vi gerne vil give alle, der allerede havde dømt os ude på forhånd. Og der tror jeg også, at det er det, vi kommer til at se i resten af sæsonen.

"Det er sådan, vi er herude"
For den tidligere Brøndby-profil har det ikke været det store problem fra at gå fra at være fuldtidsprofessionel til at være fodboldspiller på deltid. 

– Jeg synes egentlig, at det har været relativt smertefrit. Også fordi det setup, vi har herude, tager så meget hensyn til den enkelte. Jeg tror ikke, at der er mange andre steder, hvor man kan løse det lige så godt. Og manden, der sidder derovre og laver sudoku (Peter Lassen, red.), han har jo verdens største netværk. Og det er en gave for sådan en som mig, som ikke helt ved, hvad man skal kaste sig ud i, siger Martin Spelmann, der i øjeblikket arbejder som fodboldtræner på en efterskole.  

– Hvis jeg ringer til ham på mandag og siger, at jeg vil lave noget andet end det, jeg laver nu, så finder han noget andet. Det er sådan, vi er herude. Og det gør det tusind gange nemmere, så jeg ikke skal ud at slås med en eller anden arbejdsgiver for at få fri til træning, fordi han ikke ved noget om fodbold. Så det har været meget smertefrit.

På søndag venter et opgør mod klubben, hvor Martin Spelmann fik sit store gennembrud, nemlig Brøndby. Tipsbladet har også talt med Hvidovre-profilen om forholdet til Brøndby – denne del af interviewet kan læses i morgen her på siden. 





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Cooper gav hård og ærlig besked



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

AGF – FC Nordsjælland

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Chelsea – Manchester City

Liverpool – Fulham

Barcelona klager til UEFA

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Nu er han tilbage for Brøndby

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen