Tipsbladet i Hvidovre.
Martin Spelmann har været vidt omkring i sin karriere, men den 36-årige midtbanespiller er efter flere års fravær tilbage i Superligaen, hvor han tidligere har tørnet ud for Brøndby, AC Horsens, OB og AGF.
Nu tørner Spelmann ud for oprykkerne fra Hvidovre IF, der på trods af deres deltidsprofessionelle setup har formået at tage skridtet op i Superligaen. Vestegnsklubben jagter stadig den første sejr efter ni spillerunder, og ifølge Martin Spelmann har de første måneder af sæsonen derfor været hårde, men også spændende.
– De har været hårde, fordi vi selvfølgelig ikke har fået helt det udbytte, vi havde håbet på og til tider også havde fortjent. Men de har også været sindssygt lærerige. Jeg føler, at vi lærer af det, hver eneste gang vi får én over tuden. Hårde og lærerige, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.
Troen på overlevelse har hele tiden været der, lyder det fra midtbanekrigeren, men mandagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland har bestemt hjulpet på humøret i truppen.
– Det har hele tiden været uændret, men det var et rigtigt stort skridt i den rigtige retning. Specielt mentalt i truppen, tror jeg, mod så dygtig en modstander, som alle havde forventet, at vi ville tabe 4, 5 eller 6-0 til. Pointet er selvfølgelig vigtigt og kan ende med at betyde rigtigt meget, men jeg tror mere, at det er alt det udenom. At gå derfra mod den modstander, hvor det vel er dem, der føler sig som de helt store tabere i den kamp, siger Martin Spelmann.
Ifølge Hvidovre-profilen har vi endnu ikke set det bedste fra oprykkerne.
– Det er klart, at med de profiler, vi havde sidste år, og det aftryk, vi fik sat sidste år, det er jo ikke helt det niveau, vi har ramt endnu. Og det er jo det, vi alle sammen går og arbejder henimod lige nu, siger Martin Spelmann og fortsætter:
– Vi havde selvfølgelig håbet på, at vi stod et lidt andet sted på nuværende tidspunkt, men jeg tror også, at vi er så stærke herude, at vi har den lange finger, vi gerne vil give alle, der allerede havde dømt os ude på forhånd. Og der tror jeg også, at det er det, vi kommer til at se i resten af sæsonen.
"Det er sådan, vi er herude"
For den tidligere Brøndby-profil har det ikke været det store problem fra at gå fra at være fuldtidsprofessionel til at være fodboldspiller på deltid.
– Jeg synes egentlig, at det har været relativt smertefrit. Også fordi det setup, vi har herude, tager så meget hensyn til den enkelte. Jeg tror ikke, at der er mange andre steder, hvor man kan løse det lige så godt. Og manden, der sidder derovre og laver sudoku (Peter Lassen, red.), han har jo verdens største netværk. Og det er en gave for sådan en som mig, som ikke helt ved, hvad man skal kaste sig ud i, siger Martin Spelmann, der i øjeblikket arbejder som fodboldtræner på en efterskole.
– Hvis jeg ringer til ham på mandag og siger, at jeg vil lave noget andet end det, jeg laver nu, så finder han noget andet. Det er sådan, vi er herude. Og det gør det tusind gange nemmere, så jeg ikke skal ud at slås med en eller anden arbejdsgiver for at få fri til træning, fordi han ikke ved noget om fodbold. Så det har været meget smertefrit.
På søndag venter et opgør mod klubben, hvor Martin Spelmann fik sit store gennembrud, nemlig Brøndby. Tipsbladet har også talt med Hvidovre-profilen om forholdet til Brøndby – denne del af interviewet kan læses i morgen her på siden.
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Han peger på Simon Kjær
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Henter dansker – får god pakke
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
EKSKLUSIVT