Tipsbladet i Hvidovre.
Martin Spelmann har været vidt omkring i sin karriere, men den 36-årige midtbanespiller er efter flere års fravær tilbage i Superligaen, hvor han tidligere har tørnet ud for Brøndby, AC Horsens, OB og AGF.
Nu tørner Spelmann ud for oprykkerne fra Hvidovre IF, der på trods af deres deltidsprofessionelle setup har formået at tage skridtet op i Superligaen. Vestegnsklubben jagter stadig den første sejr efter ni spillerunder, og ifølge Martin Spelmann har de første måneder af sæsonen derfor været hårde, men også spændende.
– De har været hårde, fordi vi selvfølgelig ikke har fået helt det udbytte, vi havde håbet på og til tider også havde fortjent. Men de har også været sindssygt lærerige. Jeg føler, at vi lærer af det, hver eneste gang vi får én over tuden. Hårde og lærerige, siger Martin Spelmann til Tipsbladet.
Troen på overlevelse har hele tiden været der, lyder det fra midtbanekrigeren, men mandagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland har bestemt hjulpet på humøret i truppen.
– Det har hele tiden været uændret, men det var et rigtigt stort skridt i den rigtige retning. Specielt mentalt i truppen, tror jeg, mod så dygtig en modstander, som alle havde forventet, at vi ville tabe 4, 5 eller 6-0 til. Pointet er selvfølgelig vigtigt og kan ende med at betyde rigtigt meget, men jeg tror mere, at det er alt det udenom. At gå derfra mod den modstander, hvor det vel er dem, der føler sig som de helt store tabere i den kamp, siger Martin Spelmann.
Ifølge Hvidovre-profilen har vi endnu ikke set det bedste fra oprykkerne.
– Det er klart, at med de profiler, vi havde sidste år, og det aftryk, vi fik sat sidste år, det er jo ikke helt det niveau, vi har ramt endnu. Og det er jo det, vi alle sammen går og arbejder henimod lige nu, siger Martin Spelmann og fortsætter:
– Vi havde selvfølgelig håbet på, at vi stod et lidt andet sted på nuværende tidspunkt, men jeg tror også, at vi er så stærke herude, at vi har den lange finger, vi gerne vil give alle, der allerede havde dømt os ude på forhånd. Og der tror jeg også, at det er det, vi kommer til at se i resten af sæsonen.
"Det er sådan, vi er herude"
For den tidligere Brøndby-profil har det ikke været det store problem fra at gå fra at være fuldtidsprofessionel til at være fodboldspiller på deltid.
– Jeg synes egentlig, at det har været relativt smertefrit. Også fordi det setup, vi har herude, tager så meget hensyn til den enkelte. Jeg tror ikke, at der er mange andre steder, hvor man kan løse det lige så godt. Og manden, der sidder derovre og laver sudoku (Peter Lassen, red.), han har jo verdens største netværk. Og det er en gave for sådan en som mig, som ikke helt ved, hvad man skal kaste sig ud i, siger Martin Spelmann, der i øjeblikket arbejder som fodboldtræner på en efterskole.
– Hvis jeg ringer til ham på mandag og siger, at jeg vil lave noget andet end det, jeg laver nu, så finder han noget andet. Det er sådan, vi er herude. Og det gør det tusind gange nemmere, så jeg ikke skal ud at slås med en eller anden arbejdsgiver for at få fri til træning, fordi han ikke ved noget om fodbold. Så det har været meget smertefrit.
På søndag venter et opgør mod klubben, hvor Martin Spelmann fik sit store gennembrud, nemlig Brøndby. Tipsbladet har også talt med Hvidovre-profilen om forholdet til Brøndby – denne del af interviewet kan læses i morgen her på siden.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER