Vil give langefingeren til skeptikerne

Hvidovre har ikke fået en drømmestart i denne sæson, men Martin Spelmann er overbevist om, at oprykkerne nok skal komme i gang i Superligaen.



Tipsbladet i Hvidovre. 

Martin Spelmann har været vidt omkring i sin karriere, men den 36-årige midtbanespiller er efter flere års fravær tilbage i Superligaen, hvor han tidligere har tørnet ud for Brøndby, AC Horsens, OB og AGF. 

Nu tørner Spelmann ud for oprykkerne fra Hvidovre IF, der på trods af deres deltidsprofessionelle setup har formået at tage skridtet op i Superligaen. Vestegnsklubben jagter stadig den første sejr efter ni spillerunder, og ifølge Martin Spelmann har de første måneder af sæsonen derfor været hårde, men også spændende. 

– De har været hårde, fordi vi selvfølgelig ikke har fået helt det udbytte, vi havde håbet på og til tider også havde fortjent. Men de har også været sindssygt lærerige. Jeg føler, at vi lærer af det, hver eneste gang vi får én over tuden. Hårde og lærerige, siger Martin Spelmann til Tipsbladet. 

Troen på overlevelse har hele tiden været der, lyder det fra midtbanekrigeren, men mandagens 0-0-kamp mod FC Nordsjælland har bestemt hjulpet på humøret i truppen. 

– Det har hele tiden været uændret, men det var et rigtigt stort skridt i den rigtige retning. Specielt mentalt i truppen, tror jeg, mod så dygtig en modstander, som alle havde forventet, at vi ville tabe 4, 5 eller 6-0 til. Pointet er selvfølgelig vigtigt og kan ende med at betyde rigtigt meget, men jeg tror mere, at det er alt det udenom. At gå derfra mod den modstander, hvor det vel er dem, der føler sig som de helt store tabere i den kamp, siger Martin Spelmann. 

Ifølge Hvidovre-profilen har vi endnu ikke set det bedste fra oprykkerne. 

– Det er klart, at med de profiler, vi havde sidste år, og det aftryk, vi fik sat sidste år, det er jo ikke helt det niveau, vi har ramt endnu. Og det er jo det, vi alle sammen går og arbejder henimod lige nu, siger Martin Spelmann og fortsætter:

– Vi havde selvfølgelig håbet på, at vi stod et lidt andet sted på nuværende tidspunkt, men jeg tror også, at vi er så stærke herude, at vi har den lange finger, vi gerne vil give alle, der allerede havde dømt os ude på forhånd. Og der tror jeg også, at det er det, vi kommer til at se i resten af sæsonen.

"Det er sådan, vi er herude"
For den tidligere Brøndby-profil har det ikke været det store problem fra at gå fra at være fuldtidsprofessionel til at være fodboldspiller på deltid. 

– Jeg synes egentlig, at det har været relativt smertefrit. Også fordi det setup, vi har herude, tager så meget hensyn til den enkelte. Jeg tror ikke, at der er mange andre steder, hvor man kan løse det lige så godt. Og manden, der sidder derovre og laver sudoku (Peter Lassen, red.), han har jo verdens største netværk. Og det er en gave for sådan en som mig, som ikke helt ved, hvad man skal kaste sig ud i, siger Martin Spelmann, der i øjeblikket arbejder som fodboldtræner på en efterskole.  

– Hvis jeg ringer til ham på mandag og siger, at jeg vil lave noget andet end det, jeg laver nu, så finder han noget andet. Det er sådan, vi er herude. Og det gør det tusind gange nemmere, så jeg ikke skal ud at slås med en eller anden arbejdsgiver for at få fri til træning, fordi han ikke ved noget om fodbold. Så det har været meget smertefrit.

På søndag venter et opgør mod klubben, hvor Martin Spelmann fik sit store gennembrud, nemlig Brøndby. Tipsbladet har også talt med Hvidovre-profilen om forholdet til Brøndby – denne del af interviewet kan læses i morgen her på siden. 



Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vil have stjernetræner til Tottenham

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘Usandsynlig genopstandelse’

Celtics krise forværres

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Frederik Birk bryder tavsheden

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub