Det er seks år siden, at han forlod Brøndby, men Johan Larsson har stadig et tæt forhold til klubben fra Vestegnen og har endda fået en tatovering som symbol på det særlige bånd.
LÆS MERE: Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
I dag er han også fortsat i kontakt med flere af sine gamle holdkammerater fra Brøndby – ikke mindst Christian Nørgaard, der i dag er at finde i Arsenal.
Netop Christian Nørgaard har ad flere omgange varslet, at han en dag vil vende tilbage til de blågule for at færdiggøre karrieren.
Og det håber Johan Larsson i den grad, at midtbanespilleren gør.
– Det gad jeg rigtig godt. Det tror jeg ville blive en superfed ting for Brøndby og for ham, og han er så god, så han kommer til at løfte dem og Superligaen igen. “Nør” missede jo mesterskabet (i 2018, red.), så han har fortjent at komme hjem og vinde det, siger Johan Larsson til Tipsbladet.
Er du overrasket over, at Christian Nørgaard er nået til Arsenal i dag?
– Slet ikke, svarer Larsson prompte.
– Sådan noget er selvfølgelig svært at spå om, og der er lang vej fra Brøndby til Arsenal. Men det var ikke, fordi han ikke havde dedikation nok eller ikke var god nok. Man skal bare også have lidt held på vejen.
– Det gik ikke så godt i Italien (hos Fiorentina, red.), men så tog han en god beslutning om at tage til England, og siden har det været rigtig godt for ham. Han fik tid og plads til at blive den spiller, han er. Jeg er slet ikke overrasket over, at han er kommet så langt, som han er kommet.

‘Noget uforløst’
Så sent som i sommer udtrykte Christian Nørgaard et ønske om en dag at vende tilbage til Brøndby.
– Det er lidt svært at forklare forbindelsen, for jeg er jo ikke Brøndby-dreng som eksempelvis Daniel Wass, Thomas Kahlenberg og Daniel Agger, men jeg havde bare fem meget begivenhedsrige år i Brøndby – især de sidste to år var nogle af de mest specielle i min karriere.
– Og så er der altså bare et eller andet uforløst. Der er noget, jeg føler, som ikke blev færdiggjort, og det vil jeg gerne hjem og få lavet om på, sagde han i et interview med Tipsbladet.
Johan Larsson og Christian Nørgaard nåede at spille i alt 118 kampe sammen for de blågule. I dag er førstnævnte stoppet som professionel fodboldspiller, mens sidstnævnte som bekendt spiller i Arsenal.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF