Vil have FCM-spiller – men har gæld hos agenten

Mens FC Midtjylland og Fluminense er i dialog om Marrony, hersker der en trykket stemning mellem angriberens agent og den brasilianske klub.



FC Midtjylland har angriberen Marrony udlånt til Fluminense, og lejeaftalen udløber til sommer. Den brasilianske klub vil dog meget gerne forlænge lejeaftalen, så den gælder for hele 2023 – det passer bedst i forhold til strukturen i sambalandet, hvor sæsonen flugter med kalenderåret.

I de bestræbelser spiller Marronys agent en væsentlig rolle, men han er ikke ligefrem på julekort med ledelsen i Fluminense.

Det brasilianske medie Netflu skriver således, at Fluminense har gæld til en række agenter, og én af dem er Marronys repræsentant. Det forlyder ikke, hvor meget klubben skylder, men gælden skal have været der i noget tid.

Ifølge Netflu bør tvisten mellem Fluminense og Marronys agent ikke få afgørende betydning for de aktuelle forhandlinger om FC Midtjylland-angriberen, men stemningen ved bordet er selvsagt ikke den bedste.

Den brasilianske sæson blev sparket i gang i midten af januar med en række lokale turneringer som optakt til ligastarten, og der er foreløbig afviklet spillet syv kampe. Marrony har været med i tre kampe uden at finde vej til netmaskerne. Dermed har angriberen nu spillet 16 kampe som lejesvend i Fluminense uden at score. Han scorede heller aldrig i FC Midtjylland-trøjen. 

Marrony fyldte 24 år i søndags. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM