Vil have Luther Singh i dag: Ring til mig, FCK!

Den portugisiske klub AVS Futebol SAD afventer grønt lys til at hente Luther Singh i FC København. Det fortæller klubbens præsident til Tipsbladet.



FC København arbejder på at komme af med Luther Singh inden deadline ved midnat, og hvis man interesserer sig for den sag, er der lagt op til en sand gyser.

Torsdag kom det frem i portugisiske medier, at AVS Futebol SAD fra landets næstbedste række er klar til at hente sydafrikaneren i FC København, men det er ikke sikkert, at aftalen lander.

Det fortæller Henrique Sereno, der er præsident i AVS Futebol Sad.

– Vil vil meget gerne have Luther Singh, og jeg går faktisk rundt og venter spændt lige nu. Sagen er den, at Luther Singh og FC København skal have løst situationen, før vi kan komme på banen, siger Sereno til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi er en lille klub, og vi har ikke råd til at betale hele den løn, Luther tjener i FC København, så enten skal FCK leje ham ud til os og dække en del af hans løn, eller også skal de blive enige om at ophæve kontrakten i dag. Begge dele er fint for mig – vi vil bare gerne have Luther Singh.

Præsidenten fortæller, at Luther Singh og hans agent skal til møde med FC København fredag eftermiddag, og han venter spændt på udfaldet. Han krydser fingre for godt nyt i løbet af de kommende timer.

– Vi har andre emner på blokken, men Singh er den spiller, vi helst vil have. Derfor går jeg også rundt og venter på svar. Jeg håber, at jeg snart får grønt lys fra FC København til at skrive kontrakt med Luther Singh. Vi har en et-årig aftale klar, så de kan bare ringe, lyder det fra Sereno. 

26-årige Luther Singh har kontrakt med FC København frem til sommeren 2025, så det er mange penge, sydafrikaneren fortsat står til at tjene i den danske hovedstadsklub. Derfor er det størrelsen på et gyldent håndtryk, Luther Singh og hans agent lige nu er i dialog med FC København om

Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra FC København. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Nu er de færdige i Superligaen

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’