FC København arbejder på at komme af med Luther Singh inden deadline ved midnat, og hvis man interesserer sig for den sag, er der lagt op til en sand gyser.
Torsdag kom det frem i portugisiske medier, at AVS Futebol SAD fra landets næstbedste række er klar til at hente sydafrikaneren i FC København, men det er ikke sikkert, at aftalen lander.
Det fortæller Henrique Sereno, der er præsident i AVS Futebol Sad.
– Vil vil meget gerne have Luther Singh, og jeg går faktisk rundt og venter spændt lige nu. Sagen er den, at Luther Singh og FC København skal have løst situationen, før vi kan komme på banen, siger Sereno til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er en lille klub, og vi har ikke råd til at betale hele den løn, Luther tjener i FC København, så enten skal FCK leje ham ud til os og dække en del af hans løn, eller også skal de blive enige om at ophæve kontrakten i dag. Begge dele er fint for mig – vi vil bare gerne have Luther Singh.
Præsidenten fortæller, at Luther Singh og hans agent skal til møde med FC København fredag eftermiddag, og han venter spændt på udfaldet. Han krydser fingre for godt nyt i løbet af de kommende timer.
– Vi har andre emner på blokken, men Singh er den spiller, vi helst vil have. Derfor går jeg også rundt og venter på svar. Jeg håber, at jeg snart får grønt lys fra FC København til at skrive kontrakt med Luther Singh. Vi har en et-årig aftale klar, så de kan bare ringe, lyder det fra Sereno.
26-årige Luther Singh har kontrakt med FC København frem til sommeren 2025, så det er mange penge, sydafrikaneren fortsat står til at tjene i den danske hovedstadsklub. Derfor er det størrelsen på et gyldent håndtryk, Luther Singh og hans agent lige nu er i dialog med FC København om
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra FC København.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
NYHEDER