FC København arbejder på at komme af med Luther Singh inden deadline ved midnat, og hvis man interesserer sig for den sag, er der lagt op til en sand gyser.
Torsdag kom det frem i portugisiske medier, at AVS Futebol SAD fra landets næstbedste række er klar til at hente sydafrikaneren i FC København, men det er ikke sikkert, at aftalen lander.
Det fortæller Henrique Sereno, der er præsident i AVS Futebol Sad.
– Vil vil meget gerne have Luther Singh, og jeg går faktisk rundt og venter spændt lige nu. Sagen er den, at Luther Singh og FC København skal have løst situationen, før vi kan komme på banen, siger Sereno til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi er en lille klub, og vi har ikke råd til at betale hele den løn, Luther tjener i FC København, så enten skal FCK leje ham ud til os og dække en del af hans løn, eller også skal de blive enige om at ophæve kontrakten i dag. Begge dele er fint for mig – vi vil bare gerne have Luther Singh.
Præsidenten fortæller, at Luther Singh og hans agent skal til møde med FC København fredag eftermiddag, og han venter spændt på udfaldet. Han krydser fingre for godt nyt i løbet af de kommende timer.
– Vi har andre emner på blokken, men Singh er den spiller, vi helst vil have. Derfor går jeg også rundt og venter på svar. Jeg håber, at jeg snart får grønt lys fra FC København til at skrive kontrakt med Luther Singh. Vi har en et-årig aftale klar, så de kan bare ringe, lyder det fra Sereno.
26-årige Luther Singh har kontrakt med FC København frem til sommeren 2025, så det er mange penge, sydafrikaneren fortsat står til at tjene i den danske hovedstadsklub. Derfor er det størrelsen på et gyldent håndtryk, Luther Singh og hans agent lige nu er i dialog med FC København om
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra FC København.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub