Vil have Luther Singh i dag: Ring til mig, FCK!

Den portugisiske klub AVS Futebol SAD afventer grønt lys til at hente Luther Singh i FC København. Det fortæller klubbens præsident til Tipsbladet.



FC København arbejder på at komme af med Luther Singh inden deadline ved midnat, og hvis man interesserer sig for den sag, er der lagt op til en sand gyser.

Torsdag kom det frem i portugisiske medier, at AVS Futebol SAD fra landets næstbedste række er klar til at hente sydafrikaneren i FC København, men det er ikke sikkert, at aftalen lander.

Det fortæller Henrique Sereno, der er præsident i AVS Futebol Sad.

– Vil vil meget gerne have Luther Singh, og jeg går faktisk rundt og venter spændt lige nu. Sagen er den, at Luther Singh og FC København skal have løst situationen, før vi kan komme på banen, siger Sereno til Tipsbladet og tilføjer:

– Vi er en lille klub, og vi har ikke råd til at betale hele den løn, Luther tjener i FC København, så enten skal FCK leje ham ud til os og dække en del af hans løn, eller også skal de blive enige om at ophæve kontrakten i dag. Begge dele er fint for mig – vi vil bare gerne have Luther Singh.

Præsidenten fortæller, at Luther Singh og hans agent skal til møde med FC København fredag eftermiddag, og han venter spændt på udfaldet. Han krydser fingre for godt nyt i løbet af de kommende timer.

– Vi har andre emner på blokken, men Singh er den spiller, vi helst vil have. Derfor går jeg også rundt og venter på svar. Jeg håber, at jeg snart får grønt lys fra FC København til at skrive kontrakt med Luther Singh. Vi har en et-årig aftale klar, så de kan bare ringe, lyder det fra Sereno. 

26-årige Luther Singh har kontrakt med FC København frem til sommeren 2025, så det er mange penge, sydafrikaneren fortsat står til at tjene i den danske hovedstadsklub. Derfor er det størrelsen på et gyldent håndtryk, Luther Singh og hans agent lige nu er i dialog med FC København om

Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra FC København. 





Jagter dansk erstatning




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

David Nielsen er stensikker

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Portugal – Spanien

USA – Belgien