Vil have spøjs klausul med i stor FCM-transfer

Den egyptiske klub Zamalek er i gang med at strikke en aftale sammen med FC Midtjylland.



FC Midtjylland er i gang med at købe den egyptiske landsholdsspiller Emam Ashour i Zamalek for 20 millioner kroner. 

Aftalen er så godt som på plads, og den 24-årige midtbanemand ventes at stå som FC Midtjylland-spiller, når transfervinduet lukker på tirsdag, men inden da er der lige en række formaliteter, der skal falde på plads, og ifølge det egyptiske medie btolat pønser Zamalek på at få føjet en ganske særlig klausul ind i handlen med FC Midtjylland.

Zamalek vil således have skrevet ind i aftalen, at hvis Emam Ashour – ganske vist mod forventning – ønsker at vende tilbage til Egypten i løbet af kort tid, skal de have førsteret til at købe ham. Klausulen skal til for at sikre, at ærkerivalerne fra Al-Ahly Club holder snitterne væk fra Ashour. 

I den lidt mere klassiske afdeling vil Zamalek angiveligt også have en videresalgsklausul på 20 procent med i handlen.

FC Midtjylland får i Emam Ashour en spiller, der de seneste par år har været en stor profil i hjemlandet, og han er noteret for seks egyptiske A-landskampe. Ifølge mediet Cairo24 står FC Midtjylland klar med en kontrakt på fire-et-halvt år og en årsløn på fire millioner kroner til Ashour, der fylder 25 om et par uger. 

Selv om Emam Ashour er tæt på at blive solgt til FC Midtjylland i en stor millionhandel, spillede han alligevel 90 minutter for Zamalek søndag aften i ligakampen mod Future FC. Zamalek vandt 2-1, uden at Ashour hverken bidrog med mål eller assists. Han er noteret for to kasser i denne sæson. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Stefan Gartenmann testes i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle Solbakken i stort forsvar

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Algeriet – Østrig