Vil have spøjs klausul med i stor FCM-transfer

Den egyptiske klub Zamalek er i gang med at strikke en aftale sammen med FC Midtjylland.



FC Midtjylland er i gang med at købe den egyptiske landsholdsspiller Emam Ashour i Zamalek for 20 millioner kroner. 

Aftalen er så godt som på plads, og den 24-årige midtbanemand ventes at stå som FC Midtjylland-spiller, når transfervinduet lukker på tirsdag, men inden da er der lige en række formaliteter, der skal falde på plads, og ifølge det egyptiske medie btolat pønser Zamalek på at få føjet en ganske særlig klausul ind i handlen med FC Midtjylland.

Zamalek vil således have skrevet ind i aftalen, at hvis Emam Ashour – ganske vist mod forventning – ønsker at vende tilbage til Egypten i løbet af kort tid, skal de have førsteret til at købe ham. Klausulen skal til for at sikre, at ærkerivalerne fra Al-Ahly Club holder snitterne væk fra Ashour. 

I den lidt mere klassiske afdeling vil Zamalek angiveligt også have en videresalgsklausul på 20 procent med i handlen.

FC Midtjylland får i Emam Ashour en spiller, der de seneste par år har været en stor profil i hjemlandet, og han er noteret for seks egyptiske A-landskampe. Ifølge mediet Cairo24 står FC Midtjylland klar med en kontrakt på fire-et-halvt år og en årsløn på fire millioner kroner til Ashour, der fylder 25 om et par uger. 

Selv om Emam Ashour er tæt på at blive solgt til FC Midtjylland i en stor millionhandel, spillede han alligevel 90 minutter for Zamalek søndag aften i ligakampen mod Future FC. Zamalek vandt 2-1, uden at Ashour hverken bidrog med mål eller assists. Han er noteret for to kasser i denne sæson. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

El Clásico kan afgøre det hele

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Bo Svensson med hård kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..