Vil have spøjs klausul med i stor FCM-transfer

Den egyptiske klub Zamalek er i gang med at strikke en aftale sammen med FC Midtjylland.



FC Midtjylland er i gang med at købe den egyptiske landsholdsspiller Emam Ashour i Zamalek for 20 millioner kroner. 

Aftalen er så godt som på plads, og den 24-årige midtbanemand ventes at stå som FC Midtjylland-spiller, når transfervinduet lukker på tirsdag, men inden da er der lige en række formaliteter, der skal falde på plads, og ifølge det egyptiske medie btolat pønser Zamalek på at få føjet en ganske særlig klausul ind i handlen med FC Midtjylland.

Zamalek vil således have skrevet ind i aftalen, at hvis Emam Ashour – ganske vist mod forventning – ønsker at vende tilbage til Egypten i løbet af kort tid, skal de have førsteret til at købe ham. Klausulen skal til for at sikre, at ærkerivalerne fra Al-Ahly Club holder snitterne væk fra Ashour. 

I den lidt mere klassiske afdeling vil Zamalek angiveligt også have en videresalgsklausul på 20 procent med i handlen.

FC Midtjylland får i Emam Ashour en spiller, der de seneste par år har været en stor profil i hjemlandet, og han er noteret for seks egyptiske A-landskampe. Ifølge mediet Cairo24 står FC Midtjylland klar med en kontrakt på fire-et-halvt år og en årsløn på fire millioner kroner til Ashour, der fylder 25 om et par uger. 

Selv om Emam Ashour er tæt på at blive solgt til FC Midtjylland i en stor millionhandel, spillede han alligevel 90 minutter for Zamalek søndag aften i ligakampen mod Future FC. Zamalek vandt 2-1, uden at Ashour hverken bidrog med mål eller assists. Han er noteret for to kasser i denne sæson. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne