Vil have spøjs klausul med i stor FCM-transfer

Den egyptiske klub Zamalek er i gang med at strikke en aftale sammen med FC Midtjylland.



FC Midtjylland er i gang med at købe den egyptiske landsholdsspiller Emam Ashour i Zamalek for 20 millioner kroner. 

Aftalen er så godt som på plads, og den 24-årige midtbanemand ventes at stå som FC Midtjylland-spiller, når transfervinduet lukker på tirsdag, men inden da er der lige en række formaliteter, der skal falde på plads, og ifølge det egyptiske medie btolat pønser Zamalek på at få føjet en ganske særlig klausul ind i handlen med FC Midtjylland.

Zamalek vil således have skrevet ind i aftalen, at hvis Emam Ashour – ganske vist mod forventning – ønsker at vende tilbage til Egypten i løbet af kort tid, skal de have førsteret til at købe ham. Klausulen skal til for at sikre, at ærkerivalerne fra Al-Ahly Club holder snitterne væk fra Ashour. 

I den lidt mere klassiske afdeling vil Zamalek angiveligt også have en videresalgsklausul på 20 procent med i handlen.

FC Midtjylland får i Emam Ashour en spiller, der de seneste par år har været en stor profil i hjemlandet, og han er noteret for seks egyptiske A-landskampe. Ifølge mediet Cairo24 står FC Midtjylland klar med en kontrakt på fire-et-halvt år og en årsløn på fire millioner kroner til Ashour, der fylder 25 om et par uger. 

Selv om Emam Ashour er tæt på at blive solgt til FC Midtjylland i en stor millionhandel, spillede han alligevel 90 minutter for Zamalek søndag aften i ligakampen mod Future FC. Zamalek vandt 2-1, uden at Ashour hverken bidrog med mål eller assists. Han er noteret for to kasser i denne sæson. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Mexico – Sydkorea

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Succestræner død af kræft

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander