FC Midtjylland er i gang med at købe den egyptiske landsholdsspiller Emam Ashour i Zamalek for 20 millioner kroner.
Aftalen er så godt som på plads, og den 24-årige midtbanemand ventes at stå som FC Midtjylland-spiller, når transfervinduet lukker på tirsdag, men inden da er der lige en række formaliteter, der skal falde på plads, og ifølge det egyptiske medie btolat pønser Zamalek på at få føjet en ganske særlig klausul ind i handlen med FC Midtjylland.
Zamalek vil således have skrevet ind i aftalen, at hvis Emam Ashour – ganske vist mod forventning – ønsker at vende tilbage til Egypten i løbet af kort tid, skal de have førsteret til at købe ham. Klausulen skal til for at sikre, at ærkerivalerne fra Al-Ahly Club holder snitterne væk fra Ashour.
I den lidt mere klassiske afdeling vil Zamalek angiveligt også have en videresalgsklausul på 20 procent med i handlen.
FC Midtjylland får i Emam Ashour en spiller, der de seneste par år har været en stor profil i hjemlandet, og han er noteret for seks egyptiske A-landskampe. Ifølge mediet Cairo24 står FC Midtjylland klar med en kontrakt på fire-et-halvt år og en årsløn på fire millioner kroner til Ashour, der fylder 25 om et par uger.
Selv om Emam Ashour er tæt på at blive solgt til FC Midtjylland i en stor millionhandel, spillede han alligevel 90 minutter for Zamalek søndag aften i ligakampen mod Future FC. Zamalek vandt 2-1, uden at Ashour hverken bidrog med mål eller assists. Han er noteret for to kasser i denne sæson.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
Jordan – Algeriet
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER