FC Midtjylland er i gang med at købe den egyptiske landsholdsspiller Emam Ashour i Zamalek for 20 millioner kroner.
Aftalen er så godt som på plads, og den 24-årige midtbanemand ventes at stå som FC Midtjylland-spiller, når transfervinduet lukker på tirsdag, men inden da er der lige en række formaliteter, der skal falde på plads, og ifølge det egyptiske medie btolat pønser Zamalek på at få føjet en ganske særlig klausul ind i handlen med FC Midtjylland.
Zamalek vil således have skrevet ind i aftalen, at hvis Emam Ashour – ganske vist mod forventning – ønsker at vende tilbage til Egypten i løbet af kort tid, skal de have førsteret til at købe ham. Klausulen skal til for at sikre, at ærkerivalerne fra Al-Ahly Club holder snitterne væk fra Ashour.
I den lidt mere klassiske afdeling vil Zamalek angiveligt også have en videresalgsklausul på 20 procent med i handlen.
FC Midtjylland får i Emam Ashour en spiller, der de seneste par år har været en stor profil i hjemlandet, og han er noteret for seks egyptiske A-landskampe. Ifølge mediet Cairo24 står FC Midtjylland klar med en kontrakt på fire-et-halvt år og en årsløn på fire millioner kroner til Ashour, der fylder 25 om et par uger.
Selv om Emam Ashour er tæt på at blive solgt til FC Midtjylland i en stor millionhandel, spillede han alligevel 90 minutter for Zamalek søndag aften i ligakampen mod Future FC. Zamalek vandt 2-1, uden at Ashour hverken bidrog med mål eller assists. Han er noteret for to kasser i denne sæson.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TIPSBLADETS DOM