Dansk klub vil hente Kevin Mensah

Brøndby-spilleren Kevin Mensah tiltrækker sig interesse et halvt år før kontraktudløb, kan Tipsbladet fortælle.



Kevin Mensah har været i Brøndby IF i mere end syv år og spillet mere end 150 kampe for de blågule, men den 33-årige wingbacks tid på Vestegnen lakker efter alt at dømme mod enden.

Han har således ikke været starter i denne sæson, og hans kontrakt udløber til årsskiftet. Derfor virker det oplagt, at parterne senest til den tid vil gå hver til sit.

Det kan dog også blive allerede denne sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AC Horsens nemlig meget interesseret i at hente Kevin Mensah denne sommer for at opruste forud for klubbens anden sæson under amerikansk ejerskab.

En nøgleperson her er Martin Retov, der som bekendt skifter rollen som assistenttræner i Brøndby IF ud med posten som cheftræner i AC Horsens denne sommer. Retov og Mensah kender selvsagt hinanden indgående fra deres fælles tid på Vestegnen.

I og med at Mensahs kontrakt med Brøndby IF først udløber til vinter, skal AC Horsens betale for at hente wingbacken her og nu.

AC Horsens’ amerikanske ejere har dog vist villighed til at skyde penge i projektet i jagten på at komme tilbage i Superligaen på sigt.

Om det lykkes må tiden vise, da det heller ikke bare et givet, at Mensah rykker teltpælene op og tager med Martin Retov til det jyske, ligesom klubberne som nævnt også skal blive enige.

Tipsbladet kan også fortælle, at den tidligere Brøndby-darling Frederik Holst har været et emne i AC Horsens, men at det lige nu ikke tyder på, at han havner i klubben. 

AC Horsens har netop haft en særdeles skuffende sæson i 1. division, hvor klubben trods en status som Superliga-nedrykker endte i den nedre halvdel og undervejs fyrede den svenske cheftræner Joakim Persson samt sportsdirektør Niels Erik Søndergård. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Como kan overraske Inter i lokalderby

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Steve Cooper storroser stjerne