Dansk klub vil hente Kevin Mensah

Brøndby-spilleren Kevin Mensah tiltrækker sig interesse et halvt år før kontraktudløb, kan Tipsbladet fortælle.



Kevin Mensah har været i Brøndby IF i mere end syv år og spillet mere end 150 kampe for de blågule, men den 33-årige wingbacks tid på Vestegnen lakker efter alt at dømme mod enden.

Han har således ikke været starter i denne sæson, og hans kontrakt udløber til årsskiftet. Derfor virker det oplagt, at parterne senest til den tid vil gå hver til sit.

Det kan dog også blive allerede denne sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AC Horsens nemlig meget interesseret i at hente Kevin Mensah denne sommer for at opruste forud for klubbens anden sæson under amerikansk ejerskab.

En nøgleperson her er Martin Retov, der som bekendt skifter rollen som assistenttræner i Brøndby IF ud med posten som cheftræner i AC Horsens denne sommer. Retov og Mensah kender selvsagt hinanden indgående fra deres fælles tid på Vestegnen.

I og med at Mensahs kontrakt med Brøndby IF først udløber til vinter, skal AC Horsens betale for at hente wingbacken her og nu.

AC Horsens’ amerikanske ejere har dog vist villighed til at skyde penge i projektet i jagten på at komme tilbage i Superligaen på sigt.

Om det lykkes må tiden vise, da det heller ikke bare et givet, at Mensah rykker teltpælene op og tager med Martin Retov til det jyske, ligesom klubberne som nævnt også skal blive enige.

Tipsbladet kan også fortælle, at den tidligere Brøndby-darling Frederik Holst har været et emne i AC Horsens, men at det lige nu ikke tyder på, at han havner i klubben. 

AC Horsens har netop haft en særdeles skuffende sæson i 1. division, hvor klubben trods en status som Superliga-nedrykker endte i den nedre halvdel og undervejs fyrede den svenske cheftræner Joakim Persson samt sportsdirektør Niels Erik Søndergård. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Frankrig – Sverige

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Mexico – Ecuador

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Usikker på Chido Obi-transfer

England – DR Congo

Spændende melding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job