Dansk klub vil hente Kevin Mensah

Brøndby-spilleren Kevin Mensah tiltrækker sig interesse et halvt år før kontraktudløb, kan Tipsbladet fortælle.



Kevin Mensah har været i Brøndby IF i mere end syv år og spillet mere end 150 kampe for de blågule, men den 33-årige wingbacks tid på Vestegnen lakker efter alt at dømme mod enden.

Han har således ikke været starter i denne sæson, og hans kontrakt udløber til årsskiftet. Derfor virker det oplagt, at parterne senest til den tid vil gå hver til sit.

Det kan dog også blive allerede denne sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AC Horsens nemlig meget interesseret i at hente Kevin Mensah denne sommer for at opruste forud for klubbens anden sæson under amerikansk ejerskab.

En nøgleperson her er Martin Retov, der som bekendt skifter rollen som assistenttræner i Brøndby IF ud med posten som cheftræner i AC Horsens denne sommer. Retov og Mensah kender selvsagt hinanden indgående fra deres fælles tid på Vestegnen.

I og med at Mensahs kontrakt med Brøndby IF først udløber til vinter, skal AC Horsens betale for at hente wingbacken her og nu.

AC Horsens’ amerikanske ejere har dog vist villighed til at skyde penge i projektet i jagten på at komme tilbage i Superligaen på sigt.

Om det lykkes må tiden vise, da det heller ikke bare et givet, at Mensah rykker teltpælene op og tager med Martin Retov til det jyske, ligesom klubberne som nævnt også skal blive enige.

Tipsbladet kan også fortælle, at den tidligere Brøndby-darling Frederik Holst har været et emne i AC Horsens, men at det lige nu ikke tyder på, at han havner i klubben. 

AC Horsens har netop haft en særdeles skuffende sæson i 1. division, hvor klubben trods en status som Superliga-nedrykker endte i den nedre halvdel og undervejs fyrede den svenske cheftræner Joakim Persson samt sportsdirektør Niels Erik Søndergård. 





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Født i Danmark og på vej til VM

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde