– Det er en gigant-magtdemonstration af FC København!
Thomas Gravesen lægger ikke skjul på sin begejstring, da Tipsbladet spørger Discovery-eksperten om hans vurdering af mestrenes Elias Achouri-indkøb.
Tuneserens ankomst sætter en tyk streg under det aktuelle styrkeforhold i dansk fodbold, lyder den klare dom fra Thomas Gravesen.
– Vild transfer. Det er en magtdemonstration. Det er det bare. Det er FC København, der meget, meget tydeligt viser, at de mener det seriøst med det danske mesterskab igen i år. De går ud og køber en af Superligaens absolut bedste spillere i sidste sæson, siger landsholdslegenden.
Thomas Gravesen beskriver Elias Achouri som 'et meget, meget spændende kort at kunne spille'.
– Med det mener jeg, at når vi har set, hvad Achouri kan lave på et Viborg-hold, og man så tilføjer ham til et FC København-hold – måden, som han kan komme ind og dominere Superligaen på, den bliver alt andet lige større med det, FC København har at tilbyde.
Ifølge B.T. betaler FC København 22,5 millioner kroner for FC København – prisen kan angiveligt stige til over 26 millioner – og ifølge Thomas Gravesen er det en pris, som både FC København og Viborg kan være fint tilfredse med.
– Til at starte med synes jeg jo, at den er rimelig. Jeg synes, at det er en fin pris. Hvis man kigger på, hvad Brøndby hentede Nicolai Vallys for (22,5 millioner kroner, red.), så er det jo de priser, som Superligaens stjerner bliver handlet for i øjeblikket, indbyrdes mellem klubberne, siger Discovery-eksperten.
Enhver træners drøm
Indkøbet af Elias Achouri kan sagtens ende som en rigtig god forretning for FC København, lyder vurderingen fra Thomas Gravesen.
– Jeg er sikker på, at hvis han går ind og dominerer og spiller en sæson som Mohamed Daramy har haft, jamen så er vi på den anden side af 50 millioner lynhurtigt, på grund af de internationale kampe, som FC København skal spille, siger Gravesen.
– Og hvis han skinner i dem, så bliver han lige pludselig set på den europæiske scene, og så koster han lige pludselig det dobbelte eller det tredobbelte.
Med indkøbet af Elias Achouri har Jacob Neestrup nu en del strenge at spille på i offensiven, hvor 'Løverne' i forvejen råder over dygtige spillere som Diogo Goncalves, Jordan Larsson, Andreas Cornelius og Roony Bardghji. Og det er kun positivt for FC København, vurderer Thomas Gravesen, selvom Achouris ankomst kan betyde mindre spilletid til nogle af de førnævnte spillere.
– FC København har så mange kampe i den nærmeste fremtid. De satser benhårdt på Superligaen, og de satser lige så hårdt på Champions League. Du kan simpelthen ikke have nok gode spillere, for de presser hinanden til træning, siger den tidligere Real Madrid-spiller.
– Det, som du kalder et luksusproblem, er fantastisk at have som træner. Man kan jo bare se, hvordan Manchester City gør brug af deres spillere, og den måde, som de skifter spillerne.
Elias Achouri scorede seks gange i Superligaen i forårssæsonen (Foto: Jan Christensen/Getty Images).
Dansk fodbolds flagskib
Ifølge Thomas Gravesen bør alle Superliga-iagttagere klappe i hænderne over Achouris transfer og det, den betyder for hele ligaen.
– For mig at se er det et fantastisk flagskib, vi har i dansk fodbold, som de andre klubber skal konkurrere med. Det må være fedt at konkurrere med nogen, der gør så meget for dansk fodbold, som FC København gør, siger Gravesen.
– For os, der står og kigger på som neutrale tilskuere, der er det mega fedt at se det, der sker med den danske Superliga lige nu. Med de handler, der foregår, med FC København i spidsen. Det er mega fedt at se, hvordan den danske Superliga bliver mere og mere populær, med bedre og bedre spillere. Vi sælger spillere til 100 millioner nu. Det her er kun et skridt op for alle.
Elias Achouri nåede at spille 28 førsteholdskampe for Viborg siden skiftet fra portugisiske Estoril Praia sidste sommer.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop