Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis.
Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.
Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.
Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne.
– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort.
– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner. Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.
Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.
En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige
– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.
Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene.
Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.
Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
