Vild donation til nyt Aarhus Stadion: Klar med halv milliard

Aarhus og AGF ser nu ud til endelig at få et nyt og topmoderne stadion – blandt andet med hjælp fra gigantisk donation fra Salling Fondene.



Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis. 

Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.

Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.

Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne. 

– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort. 

– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner.  Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.

Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.

En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med  et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige 

– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.

Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene. 

Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.

Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Den første i næsten 40 år

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Arsenal skuffer mod bundprop

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Samler informationer om FCK’er

Bo Svensson i spil til stort job

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

UEFA med ny stor FC København-straf

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Manchester United jagter Liverpool-profil

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vild udtalelse om Nathan Trott

FC København-stjerne straffes af UEFA



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Forlænger med stortalent

Medie peger på FC København

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Sæsonens hurtigste hattrick

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Celtic – Stuttgart