Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis.
Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.
Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.
Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne.
– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort.
– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner. Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.
Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.
En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige
– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.
Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene.
Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.
Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
