Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis.
Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.
Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.
Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne.
– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort.
– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner. Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.
Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.
En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige
– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.
Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene.
Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.
Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
OPTAKT
Frankrig – Sverige
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
