Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis.
Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.
Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.
Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne.
– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort.
– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner. Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.
Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.
En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige
– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.
Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene.
Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.
Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Franco Baresi er død
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADETS DOM
