Vild donation til nyt Aarhus Stadion: Klar med halv milliard

Aarhus og AGF ser nu ud til endelig at få et nyt og topmoderne stadion – blandt andet med hjælp fra gigantisk donation fra Salling Fondene.



Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis. 

Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.

Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.

Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne. 

– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort. 

– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner.  Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.

Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.

En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med  et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige 

– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.

Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene. 

Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.

Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.





LIVE

VM-LIVE: Surt show

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afviste Premier League-klubber

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brasilien – Japan

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zorniger fremhæver transfervindue

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tæt på kæmpetransfer