Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis.
Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.
Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.
Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne.
– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort.
– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner. Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.
Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.
En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige
– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.
Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene.
Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.
Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
FC København bekræfter transfer
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
AVIS
