Vild donation til nyt Aarhus Stadion: Klar med halv milliard

Aarhus og AGF ser nu ud til endelig at få et nyt og topmoderne stadion – blandt andet med hjælp fra gigantisk donation fra Salling Fondene.



Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis. 

Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.

Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.

Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne. 

– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort. 

– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner.  Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.

Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.

En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med  et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige 

– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.

Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene. 

Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.

Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Ghana – Panama

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Succestræner død af kræft

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard