Vild donation til nyt Aarhus Stadion: Klar med halv milliard

Aarhus og AGF ser nu ud til endelig at få et nyt og topmoderne stadion – blandt andet med hjælp fra gigantisk donation fra Salling Fondene.



Aarhus Kommune har netop afholdt pressemøde i forhold til en præsentation af de private investorer, der er klar til at skyde millioner kroner i et nyt station-projekt i byen, hvilket blandt andre AGF med direktør Jacob Nielsen i spidsen har kæmpet for i årevis. 

Selve stadion kommer formentlig til at koste mange millioner kroner, og der har fra starten været arbejdet med en model, hvor kommune og private investorer i fællesskab skal arbejde sammen omkring projektet, der nemlig også indeholder eksempelvis opførsel af nye boliger i området i Marselis-skoven.

Borgmester Jacob Bundsgaard præsenterede på mandagens pressemøde Salling Fondene og Lind Invest som de private investorer, der vil hjælpe med at få projektet realiseret.

Aarhus Stadion fylder 100 år i 2020, hvilket gav borgmester Jacob Bundsgaard lejlighed til et historisk oprids af det nuværende stadion-områdes ramme for masser af fællesskab og oplevelser for aahusianerne. 

– Udgangspunktet er godt, og potentialet er helt utroligt stort. 

– Vil starte med at etablere en projektorganisation, der bliver afsættet ud fra en donation på fem millioner kroner.  Siden kommer der borgerinddragelsesproces, så vi er sikre på, at alle er inddraget og at de rette interessenter bliver hørt, så tingene bliver gjort rigtigt, siger Jacob Bundsgaard.

Siden vil der mellem 2021 og 2023 blive arbejdet med den overordnede udviklingsplan, planlægning og det første anlægsarbejde vil blive skudt i gang.

En af de glade givere til det storstilede projekt er Salling Fondene, der er klar med  et gigantisk beløb, hvis planerne kan realiseres ud fra de forskellige 

– Vi er klar med en donation på halv milliard kroner, hvis de forskellige undersøgelser og planer kan føres ud i livet. I den donation vil der naturligvis være stillet nogen krav fra vores side.

Vi synes at tiden er kommet til at sikre et smukt og banebrydende stadion i absolut verdensklasse, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand for Salling Fondene. 

Lind Invest kommer til at stå i spidsen for det store projekt i et tæt samarbejde med Aarhus Kommune og Salling Fondene.

Det nye projekt kommer til at bære navnet Kongelunden, da Kongevejen går gennem området i Aarhus.





LIVE

LIVE: Stort medie fremhæver dansker

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

AaB-krisen fortsætter

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Peter Kjær: Her er min bekymring

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Manchester United – Aston Villa

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndby i transfer-kovending?

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Barcelona – Sevilla



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Frimann uenig – Det er en tendens

FCK-boss melder klar målsætning ud

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Fem bud på David Nielsens afløser

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!