Vild kamp sender Dortmund i CL-semifinale

Dortmund og Atlético Madrid gav tirsdag publikum et brag af et returopgør i Champions Leagues kvartfinaler.



I en forrygende kamp, hvor pendulet svingede kraftigt frem og tilbage, avancerede Borussia Dortmund til semifinalerne i Champions League for første gang siden 2013 på bekostning af Atlético Madrid.

Et medrivende returopgør i Tyskland gav en sejr på 4-2 til Dortmund, som samlet er videre med 5-4. Men hele følelsesregistret kom i spil.

Normalt lever Diego Simeones Atlético-mandskab højt på energi og intensitet. Men spanierne blev overmatchet på begge parametre af de gulblusede tyskere i de første 45 minutter.

Fra første fløjt var Atlético under pres. Kun en megaafbrænder af Marcel Sabitzer forhindrede en tidlig føring til hjemmeholdet.

Álvaro Morata betalte dog tilbage med en brændt friløber minuttet efter for gæsterne.

Det var tæt på det eneste, spanierne bød ind med offensivt i første halvleg.

Presset mod de defensivt indstillede gæster steg, og efter godt en halv time kom målet. Fra en lidt spids vinkel inde i feltet klemte Julian Brandt en flad afslutning ind under Jan Oblak.

Signal Iduna Park eksploderede i jubel, og fem minutter senere gik det helt amok, da Ian Maatsen fra næsten samme position som Brandt hamrede 2-0-målet fladt ind.

Der skulle ske noget radikalt for gæsterne i anden halvleg. Men før de for alvor nåede at gøre det store, hjalp Dortmund dem på vej.

På et ellers ufarligt hjørnespark rettede Mats Hummels bolden i eget net på kluntet vis. Den bommert var nok til at antænde gæsterne.

Pludselig slog intensitetsbarometret over. Atlético pressede, dominerede og skabte chancer. Midtvejs i anden halvleg gav det endnu en scoring til spanierne, da Angel Correa udlignede.

Det blev dog signalet til et nyt momentumskift. Atlético trak tilbage på banen, og Dortmund tog igen initiativet.

20 minutter før tid førte det til en smuk scoring af Niclas Füllkrug. Han steg flot til vejrs og dirigerede bolden helt over i modsatte hjørne med hovedet.

Bare tre minutter senere eksploderede publikum igen. Marcel Sabitzer trykkede af inde i feltet, og bolden susede fladt ind. Så var Dortmund på vej videre.

Atlético kunne ikke mønstre endnu et comeback. Energitanken var tom, og Dortmund er klar til semifinale mod Paris Saint-Germain. Første kamp spilles om to uger.

/ritzau/



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Fyringstruet: – Han har to kampe

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Afvist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb