Vild kamp sender Dortmund i CL-semifinale

Dortmund og Atlético Madrid gav tirsdag publikum et brag af et returopgør i Champions Leagues kvartfinaler.



I en forrygende kamp, hvor pendulet svingede kraftigt frem og tilbage, avancerede Borussia Dortmund til semifinalerne i Champions League for første gang siden 2013 på bekostning af Atlético Madrid.

Et medrivende returopgør i Tyskland gav en sejr på 4-2 til Dortmund, som samlet er videre med 5-4. Men hele følelsesregistret kom i spil.

Normalt lever Diego Simeones Atlético-mandskab højt på energi og intensitet. Men spanierne blev overmatchet på begge parametre af de gulblusede tyskere i de første 45 minutter.

Fra første fløjt var Atlético under pres. Kun en megaafbrænder af Marcel Sabitzer forhindrede en tidlig føring til hjemmeholdet.

Álvaro Morata betalte dog tilbage med en brændt friløber minuttet efter for gæsterne.

Det var tæt på det eneste, spanierne bød ind med offensivt i første halvleg.

Presset mod de defensivt indstillede gæster steg, og efter godt en halv time kom målet. Fra en lidt spids vinkel inde i feltet klemte Julian Brandt en flad afslutning ind under Jan Oblak.

Signal Iduna Park eksploderede i jubel, og fem minutter senere gik det helt amok, da Ian Maatsen fra næsten samme position som Brandt hamrede 2-0-målet fladt ind.

Der skulle ske noget radikalt for gæsterne i anden halvleg. Men før de for alvor nåede at gøre det store, hjalp Dortmund dem på vej.

På et ellers ufarligt hjørnespark rettede Mats Hummels bolden i eget net på kluntet vis. Den bommert var nok til at antænde gæsterne.

Pludselig slog intensitetsbarometret over. Atlético pressede, dominerede og skabte chancer. Midtvejs i anden halvleg gav det endnu en scoring til spanierne, da Angel Correa udlignede.

Det blev dog signalet til et nyt momentumskift. Atlético trak tilbage på banen, og Dortmund tog igen initiativet.

20 minutter før tid førte det til en smuk scoring af Niclas Füllkrug. Han steg flot til vejrs og dirigerede bolden helt over i modsatte hjørne med hovedet.

Bare tre minutter senere eksploderede publikum igen. Marcel Sabitzer trykkede af inde i feltet, og bolden susede fladt ind. Så var Dortmund på vej videre.

Atlético kunne ikke mønstre endnu et comeback. Energitanken var tom, og Dortmund er klar til semifinale mod Paris Saint-Germain. Første kamp spilles om to uger.

/ritzau/



Patrick Da Silva idømt fængsel

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Storklub meldes interesseret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Frank reddet i døende sekunder

– Brøndby er chanceløse

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Afvist

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

– Jeg synes, at det er helt latterligt

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’