Vild kamp sender Dortmund i CL-semifinale

Dortmund og Atlético Madrid gav tirsdag publikum et brag af et returopgør i Champions Leagues kvartfinaler.



I en forrygende kamp, hvor pendulet svingede kraftigt frem og tilbage, avancerede Borussia Dortmund til semifinalerne i Champions League for første gang siden 2013 på bekostning af Atlético Madrid.

Et medrivende returopgør i Tyskland gav en sejr på 4-2 til Dortmund, som samlet er videre med 5-4. Men hele følelsesregistret kom i spil.

Normalt lever Diego Simeones Atlético-mandskab højt på energi og intensitet. Men spanierne blev overmatchet på begge parametre af de gulblusede tyskere i de første 45 minutter.

Fra første fløjt var Atlético under pres. Kun en megaafbrænder af Marcel Sabitzer forhindrede en tidlig føring til hjemmeholdet.

Álvaro Morata betalte dog tilbage med en brændt friløber minuttet efter for gæsterne.

Det var tæt på det eneste, spanierne bød ind med offensivt i første halvleg.

Presset mod de defensivt indstillede gæster steg, og efter godt en halv time kom målet. Fra en lidt spids vinkel inde i feltet klemte Julian Brandt en flad afslutning ind under Jan Oblak.

Signal Iduna Park eksploderede i jubel, og fem minutter senere gik det helt amok, da Ian Maatsen fra næsten samme position som Brandt hamrede 2-0-målet fladt ind.

Der skulle ske noget radikalt for gæsterne i anden halvleg. Men før de for alvor nåede at gøre det store, hjalp Dortmund dem på vej.

På et ellers ufarligt hjørnespark rettede Mats Hummels bolden i eget net på kluntet vis. Den bommert var nok til at antænde gæsterne.

Pludselig slog intensitetsbarometret over. Atlético pressede, dominerede og skabte chancer. Midtvejs i anden halvleg gav det endnu en scoring til spanierne, da Angel Correa udlignede.

Det blev dog signalet til et nyt momentumskift. Atlético trak tilbage på banen, og Dortmund tog igen initiativet.

20 minutter før tid førte det til en smuk scoring af Niclas Füllkrug. Han steg flot til vejrs og dirigerede bolden helt over i modsatte hjørne med hovedet.

Bare tre minutter senere eksploderede publikum igen. Marcel Sabitzer trykkede af inde i feltet, og bolden susede fladt ind. Så var Dortmund på vej videre.

Atlético kunne ikke mønstre endnu et comeback. Energitanken var tom, og Dortmund er klar til semifinale mod Paris Saint-Germain. Første kamp spilles om to uger.

/ritzau/





Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Intet aftryk!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

I svime over Oscar Schwartau

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Store navne kan forlade Brøndby IF

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Johannes Hoff Thorup er på listen

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Amorim: Vi var det bedste hold

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen