Vild kamp sender Dortmund i CL-semifinale

Dortmund og Atlético Madrid gav tirsdag publikum et brag af et returopgør i Champions Leagues kvartfinaler.



I en forrygende kamp, hvor pendulet svingede kraftigt frem og tilbage, avancerede Borussia Dortmund til semifinalerne i Champions League for første gang siden 2013 på bekostning af Atlético Madrid.

Et medrivende returopgør i Tyskland gav en sejr på 4-2 til Dortmund, som samlet er videre med 5-4. Men hele følelsesregistret kom i spil.

Normalt lever Diego Simeones Atlético-mandskab højt på energi og intensitet. Men spanierne blev overmatchet på begge parametre af de gulblusede tyskere i de første 45 minutter.

Fra første fløjt var Atlético under pres. Kun en megaafbrænder af Marcel Sabitzer forhindrede en tidlig føring til hjemmeholdet.

Álvaro Morata betalte dog tilbage med en brændt friløber minuttet efter for gæsterne.

Det var tæt på det eneste, spanierne bød ind med offensivt i første halvleg.

Presset mod de defensivt indstillede gæster steg, og efter godt en halv time kom målet. Fra en lidt spids vinkel inde i feltet klemte Julian Brandt en flad afslutning ind under Jan Oblak.

Signal Iduna Park eksploderede i jubel, og fem minutter senere gik det helt amok, da Ian Maatsen fra næsten samme position som Brandt hamrede 2-0-målet fladt ind.

Der skulle ske noget radikalt for gæsterne i anden halvleg. Men før de for alvor nåede at gøre det store, hjalp Dortmund dem på vej.

På et ellers ufarligt hjørnespark rettede Mats Hummels bolden i eget net på kluntet vis. Den bommert var nok til at antænde gæsterne.

Pludselig slog intensitetsbarometret over. Atlético pressede, dominerede og skabte chancer. Midtvejs i anden halvleg gav det endnu en scoring til spanierne, da Angel Correa udlignede.

Det blev dog signalet til et nyt momentumskift. Atlético trak tilbage på banen, og Dortmund tog igen initiativet.

20 minutter før tid førte det til en smuk scoring af Niclas Füllkrug. Han steg flot til vejrs og dirigerede bolden helt over i modsatte hjørne med hovedet.

Bare tre minutter senere eksploderede publikum igen. Marcel Sabitzer trykkede af inde i feltet, og bolden susede fladt ind. Så var Dortmund på vej videre.

Atlético kunne ikke mønstre endnu et comeback. Energitanken var tom, og Dortmund er klar til semifinale mod Paris Saint-Germain. Første kamp spilles om to uger.

/ritzau/





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Parken kåret til Superligaens bedste bane