Vild kamp sender Dortmund i CL-semifinale

Dortmund og Atlético Madrid gav tirsdag publikum et brag af et returopgør i Champions Leagues kvartfinaler.



I en forrygende kamp, hvor pendulet svingede kraftigt frem og tilbage, avancerede Borussia Dortmund til semifinalerne i Champions League for første gang siden 2013 på bekostning af Atlético Madrid.

Et medrivende returopgør i Tyskland gav en sejr på 4-2 til Dortmund, som samlet er videre med 5-4. Men hele følelsesregistret kom i spil.

Normalt lever Diego Simeones Atlético-mandskab højt på energi og intensitet. Men spanierne blev overmatchet på begge parametre af de gulblusede tyskere i de første 45 minutter.

Fra første fløjt var Atlético under pres. Kun en megaafbrænder af Marcel Sabitzer forhindrede en tidlig føring til hjemmeholdet.

Álvaro Morata betalte dog tilbage med en brændt friløber minuttet efter for gæsterne.

Det var tæt på det eneste, spanierne bød ind med offensivt i første halvleg.

Presset mod de defensivt indstillede gæster steg, og efter godt en halv time kom målet. Fra en lidt spids vinkel inde i feltet klemte Julian Brandt en flad afslutning ind under Jan Oblak.

Signal Iduna Park eksploderede i jubel, og fem minutter senere gik det helt amok, da Ian Maatsen fra næsten samme position som Brandt hamrede 2-0-målet fladt ind.

Der skulle ske noget radikalt for gæsterne i anden halvleg. Men før de for alvor nåede at gøre det store, hjalp Dortmund dem på vej.

På et ellers ufarligt hjørnespark rettede Mats Hummels bolden i eget net på kluntet vis. Den bommert var nok til at antænde gæsterne.

Pludselig slog intensitetsbarometret over. Atlético pressede, dominerede og skabte chancer. Midtvejs i anden halvleg gav det endnu en scoring til spanierne, da Angel Correa udlignede.

Det blev dog signalet til et nyt momentumskift. Atlético trak tilbage på banen, og Dortmund tog igen initiativet.

20 minutter før tid førte det til en smuk scoring af Niclas Füllkrug. Han steg flot til vejrs og dirigerede bolden helt over i modsatte hjørne med hovedet.

Bare tre minutter senere eksploderede publikum igen. Marcel Sabitzer trykkede af inde i feltet, og bolden susede fladt ind. Så var Dortmund på vej videre.

Atlético kunne ikke mønstre endnu et comeback. Energitanken var tom, og Dortmund er klar til semifinale mod Paris Saint-Germain. Første kamp spilles om to uger.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rekorddyr lejeaftale

Sådan kommer Danmark til VM

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne