Vild med AaB-emne: Vi er glade for at have ham her

Jesper Sørensen har kun rosende til overs for U19-træner i Brøndby, Menno Van Dam, der angiveligt skulle være AaB's topprioritet til en ny cheftrænerpost.



BRØNDBY (Tipsbladet): Tidligere i dag kunne Nordjyske fortælle, at AaB har fundet sin topprioritet til den ledige cheftrænerpost. 

Ifølge det nordjyske medie er der nemlig tale om Brøndbys U19-træner, Menno Van Dam, der i sidste sæson vandt U17-ligaen med de blå-gule fra Vestegnen. 

Men selvom Brøndby-træner Jesper Sørensen ikke ville kommentere direkte på det potentielle skifte, havde han da alligevel et par rosende gloser til overs for AaB-træneremnet. 

– Han er en dygtig og ambitiøs træner, som er god til at stille krav til sine spillere, og han har en god mandskabsbehandling. Her har han en anden opgave, og jeg er ikke særlig interesseret i at gå ind i, hvad andre klubber må have af ønsker for deres trænere, men Menno er en god træner, som vi er glade for at have her. Han er en dygtig træner.

Er han klar til at tage steppet til seniorfodbold?

– Ja, det er han da, men det er klart, at det skal der være nogle andre til at vurdere. 

Menno Van Dam er dog ikke det eneste træneremne i Brøndby, men ifølge Nordjyske er han altså AaB's topprioritet til posten som cheftræner. 

Den hollandske ungdomstræner i Brøndby kom til klubben i 2022 fra Heerenven, hvor han besad en rolle som U21-træner i hjemlandet. 

Hvis et skifte til AaB bliver en realitet, bliver det samtidig hollænderens første seniorjob, da han udelukkende har haft stillinger på ungdomsniveau. 

Cheftrænerposten i Aalborg er ledig, efter at den nu tidligere træner Oscar Hiljemark for nyligt byttede dansk fodbold ud med svensk fodbold til fordel for Elfsborg. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Bo Svensson med hård kritik

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’